Wędrówka po Bałkanach z mgr Pawłem Śliwińskim Drukuj

24 października 2012 roku, w ramach prelekcji Koła Turystycznego „SENIOR”, po raz kolejny z Panem mgr Pawłem Śliwińskim wędrowaliśmy po Bałkanach.

Swoją wędrówkę medialną rozpoczęliśmy w Macedonii, zwiedzając Ochrydę i Jezioro Ochrydzkie, które jest perełką na skalę europejską. Następnie przez miasto Strugę przybyliśmy do Albanii, państwa oliwek i koni. Tam zwiedziliśmy Prrenjes , Elbanos i stolicę Albanii - Tiranę - z jej meczetem Ethem Beja, nowymi restauracjami, deptakiem w dawnej dzielnicy pałacowej, cerkwią prawosławną i kościołem Św. Matki Teresy z Kalkuty.

Wędrowaliśmy plażami Adriatyku, oglądając przepiękny zachód słońca. Widzieliśmy Jezioro Szkoderskie, które jest oazą ciszy i spokoju.
Mijając pasmo gór Prokletije, skierowaliśmy się do Czarnogóry. Wybrzeże czarnomorskie nazywają „Adriatyckim Fjordem”. W miejscowości Kotor odwiedziliśmy romańską Katedrę Św. Trypuna z IX w., cerkiew Św. Łukasza i wizytówkę Czarnogóry - wyspę Św. Stefana (dzisiaj półwysep ale tylko dostępna dla zamożnych gości hotelowych).

W miejscowości Budva, która jest perełką architektury, widzieliśmy Cytadelę, Katedrę Św. Jana z Dworem Biskupim oraz piękne plaże z marinami, gdzie czarterują luksusowe jachty i łodzie. Wędrówkę po Czarnogórze zakończyliśmy zwiedzaniem perełki północnej Czarnogóry - Pivski Monastir - prawosławny klasztor z XVI w.
Ostatnim miejscem do odwiedzenia na Bałkanach była Bośnia i Hercegowina. Nazwa państwa powstała od rzeki, która tam przepływa - Bosna. Stolicą jest miasto Sarajewo, na które spojrzeliśmy z zamkowego wzgórza.

Zwiedzaliśmy: Meczet Królewski (Careva Dżamija) z pałacem (Saraj), od którego powstała nazwa Sarajewo, klasztor O.O. Franciszkanów, kościół Św. Antoniego, stary bazar (Bascarsija), palarnię tytoniu w fajkach wodnych, cmentarz muzułmański i cmentarz z ostatnich poczynań wojennych w Sarajewie. Dowiedzieliśmy się że „Sarajewska róża” to symbol dla miejsc, gdzie zginęli ludzie. Jest ich bardzo dużo w Sarajewie. To symbol ludzkiej tragedii.

Dziękujemy Panu mgr Pawłowi Śliwińskiemu za tę pasjonującą podróż.

Fotorelacja dostępna jest w galerii zdjęć.