Wycieczka na trasie Włocławek - Nawra - Chełmno Drukuj

Bieżący rok akademicki członkowie Koła Turystycznego zakończyli wycieczką na trasie Włocławek - Nawra - Chełmno.

Pierwszym zabytkiem na trasie wycieczki był gotycko-barkowy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nawrze. Zbudowany z kamieni polnych i cegły, powstał prawdopodobnie w XIV wieku, przebudowany po 1661 roku i w latach 1778-1786, wewnątrz posiada wyposażenie barokowe. W rokokowym ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z pierwszej połowy XVII wieku, w sukience z 1767 roku, według legendy przywieziony z niewoli moskiewskiej przez Bernarda Kruszyńskiego. Wśród pozostałego wyposażenia znajdują się: epitafium Kruszyńskich z 1815 roku, fundacji Konstantego Kruszyńskiego, ołtarze boczne z przełomu XVII i XVIII wieku, późnorenesansowe stalle z pierwszej połowy XVII wieku, rokokowa ambona z trzeciej ćwierci XVIII wieku.

Kolejnym zwiedzanym przez wycieczkowiczów obiektem był zespół pałacowo-parkowy w Nawrze, zbudowany w latach 1798-1805 dla Konstantego Kruszyńskiego. Po ślubie córki Władysława Kruszyńskiego z działaczem narodowym i kolekcjonerem sztuki Michałem Sczanieckim, od 1865 roku właścicielem zespołu pałacowego został ród Sczanieckich. W czasie II wojny światowej pałac został zdewastowany przez Niemców. Po bokach pałacu znajdują się dwie symetrycznie rozmieszczone oficyny. Pałac otoczony jest zaprojektowanym przez braci Larassów parkiem krajobrazowym z I połowy XIX wieku.

Kolejnym etapem wycieczki było Chełmno, którego zabytki znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyki Ceglanej. Miasto to jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj siedem gotyckich kościołów, prawie nienaruszony obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic z XVIII-XIX wieku.

Wycieczkowiczów najbardziej zachwycił zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia, który znajduje się w północno-zachodnim narożniku Starego Miasta. Dzięki swemu położeniu jest jednym z ważniejszych elementów malowniczej panoramy Chełmna. Podziwialiśmy piękny kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, w którym znajdują się zabytkowe organy z czasów Ksieni Mortęskiej, obrazy MB Bolesnej (Pieta) i malowana na blasze Madonna z Dzieciątkiem oraz wizerunek matki Mortęskiej z 1658 roku. Ołtarz główny i dwa boczne w prezbiterium świadczą o bujnym rozwoju snycerki chełmińskiej w początkach XVIII wieku, dwa dalsze ołtarze wykonano w połowie XVIII wieku. Niezwykle ciekawe były również eksponaty w skarbcu klasztornym.

Godne uwagi były też unikalne miniatury zamków krzyżackich umieszczone na terenie parku miejskiego.

Po wszystkich obiektach oprowadzała nas pani przewodnik, której profesjonalizm mogliśmy podziwiać słuchając jej wypowiedzi na temat zwiedzanych obiektów. Podczas zwiedzania obiektów w Nawrze oraz na trasie przejazdu swoją niezwykle bogatą wiedzą przewodnicką dzielił się z nami nasz kolega Kazimierz Andrzejewski.

Do samego końca nie zabrakło nam miłych wrażeń, ponieważ w drodze powrotnej Teresa Fortuna oraz Kazimierz Andrzejewski zorganizowali nam konkurs wiedzowy na temat zwiedzanych obiektów, którego zwycięzcy nagradzani byli słodyczami.