W Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia Drukuj

Rankiem, 15 lipca 2014 roku, dosyć liczna grupa studentów WUTW wyruszyła na „Szlak Piastowski”. Kolejny etap wyprawy to Kruszwica i jej okolice.

W czasie przejazdu do Kruszwicy nasz przewodnik Kazik Andrzejewski zasypywał nas ciekawostkami o mijanych miejscowościach. Wąskimi uliczkami miasta dotarliśmy do siedziby dyrekcji Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Pan dyrektor był naszym przewodnikiem po ścieżce dydaktycznej zwanej „Zielony Szlak”. Zwiedzanie legendarnej Mysiej Wieży i romańskiej kolegiaty pod wezwaniem św. Piotra i Pawła to początek naszej wędrówki. Dalej jezioro Gopło - drugie co do wielkości jezioro rynnowe w Polsce - i otaczające je tereny, czyli Nadgoplański Park Tysiąclecia, powstały w 1967 roku. Na oczeretach, bagnach, łąkach, polach uprawnych i licznych zatoczkach istnieją doskonale warunki lęgowe rzadkich gatunków ptaków. Ochrona tych ptaków to naczelne zadanie utworzonego parku, którego symbolem jest gęś gęgawa. Na szlaku czekały nas liczne atrakcje. W Ostrówku, znajdującym się na półwyspie Potrzymiech, przepłynęliśmy promem na drugi brzeg Gopła. W parkowej bazie terenowej „Rysiówka” piekliśmy kiełbaski przy ognisku. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy do niedalekiego od Kruszwicy Strzelna. Tam zwiedziliśmy zespół poklasztorny norbertanek: romańską rotundę św. Prokopa, bazylikę Św. Trójcy i muzeum romańskie. Unikatowe kolumny z przełomu XII i XIII wieku, tympanony (3 w Strzelnie), odsłony dwóch ołtarzy w kościele Świętej Trójcy pozostaną na długo w naszej pamięci.

W drodze powrotnej, zgodnie z tradycją, został przeprowadzony krótki konkurs, czyli sprawdzian naszej wiedzy. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodyczami. Radośni, pełni wrażeń wróciliśmy do naszego Włocławka - stolicy Kujaw Wschodnich. Wycieczka nie tylko dostarczyła nam miłych wrażeń, ale także wzbogaciła naszą wiedzę o regionie.