Wycieczka „Poznajemy Ziemię Sieradzką” Drukuj

Liczna grupa członków Koła Turystycznego „Senior” uczestniczyła w dniu 21.04.2015 r. w wycieczce przebiegającej pod hasłem „Poznajemy Ziemię Sieradzką”.

Pierwszym etapem wyprawy była Zduńska Wola, miasteczko położone na Wysoczyźnie Łaskiej. Tu znajduje się Bazylika Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium NMP Św. Maksymiliana i€“ świątynia wybudowana w miejscu modrzewiowego kościołka z roku 1782. Nowy kościół wzniesiony w stylu eklektycznym posiada piękny, marmurowy ołtarz główny z XVII wieku sprowadzony z katedry włocławskiej oraz barokowy krucyfiks. 18 stycznia 1894 r. w świątyni ochrzczony został Święty Maksymilian Kolbe. Od 2009 r. świątynia nosi godność bazyliki mniejszej. W pobliżu bazyliki znajduje się dom, w którym urodził się św. Maksymilian Kolbe.

Obecnie mieści się tu muzeum w zrekonstruowanym budynku mieszkalnym, stojącym w miejscu poprzedniego, będącego miejscem urodzenia świętego. Od momentu kanonizacji o. Kolbe w 1982 roku, proboszczowie parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czynili starania o utworzenia ekspozycji poświęconej zakonnikowi. Ostatecznie w 1988 roku, kiedy proboszczem zduńskowolskim był ks. prałat Kazimierz Chłopecki, władze miejskie przekazały parafii nieruchomość przy dawnej ul. Browarnej. W latach 1991-1993 ze względu na stan techniczny budynku został on rozebrany, a w jego miejsce - przy użyciu historycznych elementów - postawiono nowy obiekt. Otwarcie ekspozycji miało miejsce w 100-lecie urodzin świętego, w dniu 9 stycznia 1994 roku. Poświęcenia muzeum dokonał bp Henryk Muszyński.

Kolejnym zwiedzanym miastem był Sieradz. Tu również znajdują się ciekawe zabytki takie jak; tzw. Dom Kata przy ul. Ogrodowej i budynek kryjący w sobie relikt XIV-wiecznej baszty i niewielki odcinek miejskiego muru obronnego, budynek u zbiegu ul. Dominikańskiej i Zamkowej, zwany "kamienicą pojagiellońską". Jest to najstarsza kamienica w Sieradzu, powstała w końcu XVI lub na początku XVII wieku, obecnie siedziba Muzeum Okręgowego, którego zbiory obejrzeliśmy.

Do głębi serc poruszyło nas zwiedzanie Ośrodka zagłady Żydów w Chełmnie n. Nerem. Pierwszy ośrodek masowej zagłady działał od listopada 1941 r. do kwietnia 1943 r. Ponownie działał od 26 czerwca do 14 lipca 1944 r. Eksterminacji dokonywano w przewoźnych komorach gazowych (Spezialwagen) przy użyciu gazu spalinowego. Na terenie obozu postawiono pomnik-ścianę z symboliczną bramą i napisem „Pamięci Żydów pomordowanych w Chełmnie 1941-1945". Poza tym znajduje się tu niewielkie muzeum, które otwarto 17 czerwca 1990 r. Obsługę przewodnicką wycieczki jak zwykle prowadził nasz kolega p. Kazimierz Andrzejewski we współpracy z przewodnikami w zwiedzanych obiektach. W drodze powrotnej nie zabrakło też konkursów ze słodkimi nagrodami sprawdzających zdobytą podczas wycieczki wiedzę.


GALERIA ZDJĘĆ