Relacja z wykładu ks. prof. Mariana Włosińskiego Drukuj
Autor: Anna Bączkowska   

Wykład ks. prof. Mariana Włosińskiego na temat: Etos współczesnej historii Polski w kontekście pontyfikatu Jana Pawła II - wygłoszony 2 kwietnia 2008 roku, w trzecią rocznicę śmierci NASZEGO PAPIEŻA, miał szczególny charakter.
Wśród słuchaczy było kilkadziesiąt osób z UTW oraz młodzież szkolna i studencka. W pierwszym rzędzie siedzieli goście: biskup senior Bronisław Dembowski, prezydent miasta Andrzej Pałucki, władze uczelni WSHE i inni.
Rektor dr Wojciech Gulin przywitał wszystkich zebranych, w szczególności bp Bronisława Dembowskiego. Wykładowca, ks. prof. Marian Włosiński, mówił o roli osobowości i nauk Jana Pawła II w przemianach politycznych w naszej ojczyźnie, a może jeszcze bardziej w świadomości Polaków oraz wszystkich , którzy Go słuchali . Dla nas, seniorów, dobrze pamiętających każdą pielgrzymkę Ojca Św. do Polski, było to tylko przypomnienie, ale dla młodych słuchaczy to wspaniała lekcja historii współczesnej, o której jeszcze nie piszą podręczniki szkolne.
Równie ciekawe, jak sam wykład, były końcowe wystąpienia: prezydenta miasta, rektora WSHE i biskupa Bronisława Dembowskiego. W każdym z nich spotkanie z Karolem Wojtyłą pozostawiło niezatarty ślad.
Dr Wojciech Gulin wspomniał, że jako student na KUL miał zaszczyt słuchać wykładów Karola Wojtyły. Również Biskup opowiedział, że zajęcia z przyszłym Papieżem były dla niego, studenta, bardzo trudne. Sposób wypowiadania się do pielgrzymów na całym świecie Ojca Św. był na szczęście, z pomocą Ducha Świętego, już zrozumiały i trafiający do każdego.
Biskup przytoczył rozmowę młodych ludzi zasłyszaną na ulicy w Warszawie po mszy św. na pl. Piłsudzkiego, odprawianej po śmierci Ojca Świętego.
- „I co teraz będzie? Co będzie?”
- „No, do tej pory było studiowanie, a teraz będzie EGZAMIN”.
I tą myślą zakończyliśmy nasze spotkanie. Teraz musimy wszyscy zdać egzamin z nauk Jana Pawła II.