Notatki z wykładów


Włocławscy saperzy pod błękitną flagą Drukuj

Zaproszenie żołnierzy oraz temat prelekcji, zaproponowany przez Zarząd WUTW był magnesem, który miał przyciągnąć panów do auli WUTW. Zamysł udał się - panowie znacznie poprawili frekwencję na wykładzie. A wykład traktował o udziale polskich żołnierzy w misjach ONZ, widziany oczami włocławskich saperów. Nasz kolega uniwersytecki - mjr Stanisław Sierocki - oraz st.chor. Adam Góral, podzielili się swoimi wspomnieniami z wielu misji stabilizacyjnych i bojowych, szeroko ilustrując swe wypowiedzi osobistymi pamiątkami i zdjęciami.Nie obyło się bez momentów wzruszających i bardzo osobistych wspomnień...Prowadzący przygotowali również historie opowiadające z przymrużeniem oka o wypadkach, zdarzeniach i przygodach, jakie były ich udziałem.Bo przecież, mimo powagi i grozy, trafiały się również sympatyczne chwile, nawiązywały się przyjaźnie..Temat nie został wyczerpany. Wiadomo, że "opowieści z wojska" to temat - rzeka. Zatem wniosek nasuwa się sam - Zarząd pomyśli o kontynuacji takich spotkań, może już w innej formie, ale nie mniej interesującej...

(tekst i foto Ela Wesołowska)

GALERIA ZDJĘĆ

 


 
Notatka z prelekcji pana Pawła Śliwińskiego „Góry Polskie i nie tylko” Drukuj

Pierwszą w tym roku kalendarzowym prelekcję Koła Turystycznego rozpoczęła pani  Ksymena Walczak wicedyrektor WUTW. Przez góry  Polskie i nie  tylko poprowadził  nas  pan Paweł Śliwiński .Nazwisko  przyciąga, więc i frekwencja duża, aula wypełniona prawie po brzegi.Temat też aktualny, związany z naszą majową wycieczką w  Bieszczady którą  będzie pilotował i przewodniczył pan Paweł.

Wykład rozpoczął się cytatem Guido Rey:

„Wspinanie się na szczyty jest środkiem a nie celem  życia.

Środkiem, żeby w młodych latach zahartować charakter do bliskiej walki,

żeby zachować w wieku męskim żywotność i przygotować na lata starcze

skarb wspomnień radosnych i wolnych od wyrzutów sumienia”

 

Poznaliśmy podczas prelekcji pochodzenie i rozmieszczenie głównych pasm górskich na świecie i w  Polsce. Zapoznaliśmy się z charakterystyką specyficznych elementów środowiska  przyrodniczego gór  oraz śladami działalności człowieka na przykładach ilustrowanych zdjęciami.

Zdobyliśmy wirtualnie prawie  wszystkie  góry  świta: Karpaty, Alpy, Andy,Atlas wyprawa na Toublak 4176m oraz Polskie: Tatry, Pieniny, Sudety, Beskidy z  Bieszczadami w  których gościliśmy dłużej z racji naszej majowej wyprawy.

Prelekcję  zakończył koleiny  cytat:

„Coraz bardziej pragnę wspinać się na szczyty,

dążyć ku wierzchołkom najwyższych wzniesień,

doznawać tej czystej radości jaką można odczuć tylko w górach”

Pier Georgio Frassati.

Spotkanie zakończyło  się  pokazem audio-wideo  z imprez organizowanych przez Koło w  2016r.

Teresa  Fortuna

GALERIA ZDJĘĆ
 
PRELEKCJE PONIEDZIAŁKOWE - Spotkanie z Piotrem Bielickim Drukuj

Tym razem poniedziałkowe spotkanie odbyło się we wtorek ze względu na obowiązki zawodowe naszego gościa, którym był pan Piotr Bielicki, dyrektor Wydziału Promocji Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Rozmawialiśmy o czynnikach wpływających na nasze zdrowie, o szkodliwości niektórych a o dobroczynnym wpływie innych.

Dowiedzieliśmy się, że jako studenci WUTW doskonale wpisujemy się w model profilaktyki i ochrony zdrowia poprzez swoją aktywność, doskonalenie umiejętności, zabawę.Spotkanie z panem Piotrem Bielickim kończy pierwszy cykl prelekcji. Wchodzimy w czas przedświąteczny i nasza uwaga będzie się skupiać na zupełnie innych tematach.Wrócimy do tych spotkań w styczniu, po przerwie świątecznej.

Tekst i foto Elżbieta Wesołowska

GALERIA ZDJĘĆ

 


 
"PRELEKCJE PONIEDZIAŁKOWE"- spotkanie z Arkadiuszem Myrchą Drukuj

Kolejne poniedziałkowe spotkanie za nami. Tym razem odwiedził nas poseł na Sejm RP, prawnik - pan Arkadiusz Myrcha.

Tematem spotkania były prawne aspekty naszego życia - zawiłości umów zawieranych np. na telefon, dziedziczenie długów i związane z tym konsekwencje.Temat okazał się strzałem w dziesiątkę - słuchacze zadali mnóstwo pytań...

Czas przeznaczony na spotkanie minął niepostrzeżenie i stało się jasne, że konieczne są następne spotkania. Umówiliśmy się wstępnie z panem Arkadiuszem na styczeń 2017r. Słuchaczy prosimy o podrzucenie tematów i pytań, na których oprzemy następną prelekcję.

 

Elżbieta Wesołowska

GALERIA ZDJĘĆ

 


 
Pierwsze spotkanie z cyklu prelekcji poniedziałkowych Drukuj

14 listopada odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu prelekcji poniedziałkowych. Naszym gościem był Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pan Piotr Grudziński. Tematem przewodnim prelekcji były zadania Ośrodka, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla seniorów i ich opiekunów. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy informacji o strukturze MOPR, budżecie i zadaniach stawianych przed tą instytucją. Zaskoczeni byliśmy tym, jak bardzo rozległe są zadania realizowane przez pracowników – począwszy od typowej pomocy finansowej, poprzez prowadzenie domów opieki, świetlic środowiskowych aż do działań profilaktycznych i edukacyjnych. Skorzystaliśmy z okazji i u samego źródła dowiedzieliśmy o możliwościach oraz prawach z których możemy skorzystać, gdy zajdzie potrzeba…

Za tydzień, 21 listopada o godz.13.00 zapraszamy na kolejne spotkanie poniedziałkowe. Tym razem gościć będziemy prawnika, pana Arkadiusza Myrchę, który przybliży nam kilka kwestii prawniczych  a także zdradzi kulisy pracy Sejmu. Pan Arkadiusz bowiem jest posłem na Sejm RP.

Elżbieta Wesołowska

GALERIA ZDJĘĆ


 


 

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2