Tradycje Bożonarodzeniowe Prawosławnych
Autor: Krystyna Michałowska   

Kolorowe światełka, cichy śpiew kolęd i przepiękne obrazy podlaskich cerkiewek. W takiej scenerii odbyło się 21 stycznia 2011 r. spotkanie z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Parafii Prawosławnej św. Mikołaja we Włocławku. Zainteresowanie tradycjami bożonarodzeniowymi Prawosławia przerosło możliwości lokalowe Przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku. Wśród licznie zebranych uczestników była także grupa miłośników genealogii WUTW.

Widok cerkwi na Placu Wolności we Włocławku (1) Widok cerkwi na Placu Wolności we Włocławku (2)
Widok cerkwi na Placu Wolności we Włocławku

O prawosławiu na Kujawach mówił dr Tomasz Dziki. Z krótkiego rysu historycznego dowiedzieliśmy się, że religia ta rozpowszechniła się w drugiej połowie XIX wieku. Główne ośrodki to: Aleksandrów, Ciechocinek i Włocławek. Odczyt o przyczynach rozłamu wśród chrześcijan i początku kościoła prawosławnego (1054 rok) wygłosił ks. Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz Parafii św. Mikołaja we Włocławku. Na licznie zadawane pytania ze strony słuchaczy ks. Proboszcz dawał wyczerpujące odpowiedzi. W religii wschodniochrześcijańskiej pojawiają się ikony (obrazy o tematyce religijnej), które nie są malowane, ale pisane. Sposoby ich wykonania przedstawił konserwator zabytków Pan Jarosław Dąbrowski. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się opowieść Pani Walentyny Michalskiej, przedstawicielki Rady Parafialnej, o zwyczajach w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kultywowanych w Jej domu.

W czasie spotkania podzieliliśmy się prosforą. Była degustacja kutii, jednej z 12 potraw tradycyjnej wschodniosłowiańskiej wieczerzy wigilijnej, i wspólne śpiewanie kolęd. To wszystko sprawiło, że wytworzyła się bardzo miła, serdeczna atmosfera. Sądzę, że spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3
Zdjęcie 4 Zdjęcie 5 Zdjęcie 6
Zdjęcie 7 Zdjęcie 8 Zdjęcie 9