Relacja ze spotkania z grupą nauczycieli emerytów 11 lutego 2010 roku Drukuj
Autor: Krystyna Michałowska, Izabela Drozd   

Grupa miłośników genealogii (studentów WUTW) na styczniowym zebraniu ustaliła plan pracy na 2010 rok. Jednym z podjętych zadań jest propagowanie wiedzy na temat genealogii nie tylko w zamkniętym kręgu. Chcemy dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi.

11 lutego 2010 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu z grupą nauczycieli emerytów. W miłej i serdecznej atmosferze, przy tłustoczwartkowym stole rozmawialiśmy o pierwszych krokach poszukiwań. Koleżanki Iza Drozd i Bożena Ciupalska  przedstawiły słuchaczom wyczerpujące informacje o włocławskich archiwach: Archiwum Diecezjalnym mieszczącym się w Katedrze i Archiwum Państwowym, które znajduje się na ul. Skorupki. Pokazały wzory dokumentów,  na jakie natrafia się  w Archiwach podczas poszukiwań swoich przodków (akta urodzenia, ślubu i  zgonu).Omówiły treść wymienionych dokumentów, pokazując, ile pracy kosztuje przetłumaczenie każdego aktu, aby dowiedzieć się o dacie, miejscu urodzenia czy rodzicach chrzestnych poszukiwanych przodków. Dokumenty te na naszym terenie pisane były w języku łacińskim, polskim i rosyjskim. Nasze koleżanki prezentowały także owoce swojej żmudnej pracy - rodzinne drzewka genealogiczne.

Jedna z uczestniczek. naszych zajęć warsztatowych, p. Wiesia Bagdzińska, przedstawiła drzewko, które prezentowało siedem pokoleń Jej rodziny, od 1870 r. do 2010 r. Drzewko było bardzo ładnie wykonane.

Nam też to spotkanie dostarczyło nowych doświadczeń i chyba niejedna ze słuchaczek postanowiła zabrać się za tą mrówczą pracę.

A więc do zobaczenia w Archiwach!

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Zdjęcie 3 Zdjęcie 4