Wystawa plenerowa „Włocławskie Memory. Szlak rosyjski” Drukuj
Fundacja Ari Ari
zaprasza od 15 listopada 2012 roku
na plac pomiędzy ulicą Zamczą,
a Bulwarami Marszałka Józefa Piłsudskiego,
do obejrzenia wystawy na filarach mostu pt.
Włocławskie Memory. Szlak rosyjski”.

Jest to plenerowa wystawa archiwalnych zdjęć, poświęconych rosyjskiej części historii Włocławka. Prezentację przygotował zespół Fundacji Ari Ari w ramach projektu pt. Włocławskie Memory, w którym stara się upowszechnić wiedzę o wielokulturowej historii Włocławka. Tablice znajdują się na filarach mostu przy placu pomiędzy ul. Zamczą, a Bulwarami Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wystawę opracował dyrektor włocławskiego oddziału Państwowego Archiwum, dr Tomasz Dziki.

Po kongresie wiedeńskim (1815 rok), granice zaborów zostały przesunięte. Znajdujące się do tej pory w obrębie Prus miasto, stało się częścią Cesarstwa Rosyjskiego. Częścią przygraniczną, bo leżącą zaledwie 40 km od granicy prusko-rosyjskiej.
Jak zmienił się w tym czasie obraz miasta? Jakie nowe budowle pojawiły się we Włocławku oraz skąd pochodził jeden z najbardziej znanych generałów rosyjskiej armii, dowódca antykomunistycznej „białej” armii? O tym opowie wystawa zamieszczona na filarach mostu im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Wystawa będzie prezentowana w formie plenerowej jeszcze przez dwa tygodnie, następnie zostanie przeniesiona do siedziby Państwowego Archiwum przy ulicy Skorupki.