X urodziny GenPol-u Drukuj
Autor: Krystyna Michałowska   

„Jedną jesteśmy rodziną
I jeden cel jest przed nami,
Genealodzy rodziny,
Swych przodków szukamy,
(…) potomków kochamy.”

fragment „Hymnu Genealogów”

16 marca 2013 roku w Warszawie, w siedzibie „PASTy”, odbył się jubileuszowy zjazd genealogów. W uroczystości uczestniczyli pasjonaci, odkrywcy historii swoich rodzin, a wśród nich grupa miłośników genealogii, działająca przy WUTW i w Kujawsko-Pomorskim Towarzystwie Genealogicznym: Bożena Ciupalska, Irena Kaczmarek, Krystyna Michałowska i Bogusław Kazanecki.

W części oficjalnej twórca portalu „GenPol” (powstałego 3 marca 2003 roku) Tomasz Nitsch serdecznie powitał przedstawicieli regionalnych towarzystw genealogicznych oraz stałych bywalców portalu i jego sympatyków.

„Hymn Genealogów” towarzyszył prezentacji wspomnieniowej „GenPol - tu zaczynaliśmy naszą przygodę z genealogią”, przygotowanej przez Bożenę Ciupalską (http://www.youtube.com/watch?v=d9RgkvfIWGY).

Wysłuchaliśmy też informacji koleżanki Moniki Bayer-Smykowskiej o działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Podhajeckiej, które kontynuuje akcję renowacji kościoła zabytkowego w Podhajcach.

Część oficjalna zakończyła się uhonorowaniem przez Kapitułę Prezesa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego Grzegorza Mendykę tytułem „Genealog roku 2012”.

„GenPol” to miejsce wirtualnych spotkań polskich genealogów z polonijnymi genealogami, rozproszonymi po całym świecie. Wzajemna pomoc w odczytywaniu zapisów ze starych ksiąg parafialnych sprawiła, że zawiązało się wiele przyjaźni i znajomości.

Nawiązaliśmy kontakt z kolegą Igorem Strojeckim, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego i oczekujemy we Włocławku na jego wykład o pradziadku: „Leon Barszczewski (1849-1910) podróżnik, fotograf, odkrywca starożytnej Samarkandy”.

Również kolega Mieczysław Lewandowski z Wrocławia (http://mlewandowski.pl) podzieli się z nami swoimi osiągnięciami w odkrywaniu historii rodziny, której korzenie odnalazł w Kowalu.

O terminie tych spotkań poinformujemy wszystkich zainteresowanych.

Później przy kawie, tradycyjnej szarlotce nastąpiła wymiana doświadczeń na żywo. Bardzo ujęła mnie wielka serdeczność i życzliwość uczestników. Pierwszy raz byłam na spotkaniu rocznicowym, a miałam wrażenie, że wszystkich doskonale znam.

Relacje z wydarzeń dnia 16 marca 2013 roku: