Szalom w Starej Remizie Drukuj

18 października 2013 roku w Starej Remizie przy ulicy Żabiej odbyła się kolejna impreza z cyklu: „Deser z kulturą”. Tym razem było to spotkanie z kulturą żydowską, uczestniczyła w nim grupa studentów Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Słowo wstępne na temat Biblii w Kulturze chrześcijan i Żydów wygłosił ks. dr Marek Raszewski - proboszcz parafii Chrystusa Króla, zaś historię Żydów na Kujawach przedstawiła nam pani mgr Krystyna Pawłowska - kierownik muzeum etnograficznego.

Największą atrakcją wieczoru była muzyka i śpiew hebrajski - typowo religijny, synagogalny oraz współczesna muzyka klezmerska - zawsze śpiewana w języku idisz. Tę szczególną muzykę oraz humor żydowski zaprezentowali członkowie Brzeskiego Ośrodka Kultury.

Na wystawie judaików można było obejrzeć: siedmioramienny świecznik; zwój Tory, pisany na pergaminie; tałes - prostokątną chustę, nakładaną przez Żydów na głowę lub ramiona podczas modlitwy; tefilin - dwa czarne skórzane pudełeczka, wykonane z jednego kawałka skóry koszernego zwierzęcia, w których znajdują się ręcznie przepisane w języku hebrajskim cztery ustępy Tory; jarmułki - nakrycie głowy, noszone przez Żydów; jad - pałeczkę z zakończeniem w kształcie dłoni, ułatwiającą czytanie fragmentów Tory; zdjęcia spalonej synagogi, mieszczącej się kiedyś przy ulicy Żabiej; oraz wycinanki.

Mogliśmy też skosztować specjały kuchni żydowskiej: chałkę, macę, pasztet z wątróbek, rybę faszerowaną, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkól Chemicznych.

To był wspaniały „Deser”, który na długo pozostanie w naszej pamięci.