Genealogia w literaturze Drukuj

W kameralnym nastroju, przy blasku świec, zapachu fiołków, kawie, herbacie i słodyczach odbyło się w Filii nr 2 MBP 5 marca 2015 r. kolejne warsztatowe spotkanie z cyklu: „Genealogia dla każdego”.

Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z literaturą stosowaną czyli tekstami użytkowymi o charakterze informującym, publicystycznym i  naukowym pomocnymi w indywidualnych poszukiwaniach. W pracowni naukowej archiwum najistotniejszy jest „Informator o zasobach archiwalnych" opracowany przez mgr Mariannę Gruszczyńską wyd. w 2014 r. Pomoc  w odczytywanie tekstów akt uzyskujemy także ze  słowników: języka łacińskiego, rosyjskiego, niemieckiego.

W wyszukiwaniu miejscowości pomagają: „Przewodnik po Królestwie Polskim" tom I i II oraz spis nazw miejscowości będących pod zaborem pruskim w języku niemiecko-polskim. W bibliotecznym księgozbiorze odnaleźliśmy inne teksty użytkowe: encyklopedie, leksykony, przewodniki turystyczne, mapy oraz monografie.

Szczególnie zainteresowały nas monografie osób tworzących bogatą i chlubną historię naszego miasta oraz regionu. Wśród nich odnaleźliśmy wspomnienia o patronie MBP p. Zdzisławie Arentowiczu oraz Jego monografię o Włocławku z 1928 r. Poznaliśmy także monografie miejscowości: Kowal, Kościelna Wieś. Bogata i trudna historia Włocławka prezentowana jest  w książce „Drzwi katedry włocławskiej. Dziękujemy Paniom z czytelni za stworzenie rodzinnej atmosfery naszego spotkania.

Zapraszamy na następną wyprawę w dniu 9 kwietnia b.r.

Galeria zdjęć ze spotkania.