MINIRELACJA Z WYCIECZKI „ARBORETUM W ROGOWIE I DOLINA BZURY” Drukuj

Celem kolejnej wycieczki turystów Uniwersytetu III Wieku było Arboretum SGGW w Rogowie oraz ciekawe miejsca w Dolinie Bzury. Punktualnie o 830 ruszyliśmy w trasę autokarem zaprzyjaźnionego z nami przewoźnika  „Auto - Tur”  kierowanym przez jego właściciela pana Marka Biernackiego.

Bogaty program krajoznawczy rozpoczęliśmy od krótkiego postoju przy pomniku Kazimierza III Wielkiego w Kowalu oraz przejazdu przez rynek miasteczka, gdzie niedawno odsłonięto obelisk z okazji 100 lat niepodległości Polski.

Starą „trasą łódzką” dotarliśmy do Łęczycy, gdzie po krótkim spacerze z rynku do zamku zwiedziliśmy ciekawe Muzeum ze zbiorami archeologicznymi, historycznymi i regionalnymi. Oryginalna i ciekawa naszym zdaniem jest ekspozycja dzieł twórców ludowych poświęcona diabłom, a w szczególności miejscowemu Borucie.

Aby zapoznać się z początkami dziejów Łęczycy udaliśmy się do pobliskiego Tumu z romańską, wspaniale zachowaną archikolegiatą pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II. Ta monumentalna bazylikowa budowla, pieczołowicie odrestaurowana po zniszczeniach z II wojny światowej to jeden z najcenniejszych zabytków w kraju, który był świadkiem historycznych wydarzeń (pogrzeby biskupów i możnowładców, zjazdy i sejmy, zakończenie ogólnopolskich obchodów Millenium 1966 r.). W pobliżu znajduje się drewniany kościółek p.w. Św. Mikołaja,  „Dąb Papieski”, wczesnośredniowieczne grodzisko tzw. „Szwedzka Góra” oraz  powstający miniskansen.

Wizyta w Rogowie, gdzie zwiedziliśmy Arboretum prowadzone przez naukowców SGGW w Warszawie, w idealnie wybrany terminie (dziękujemy Paniom Tereni i Czesi!)  była wyjątkowym doświadczeniem. Nieśpieszny spacer, pod opieką kompetentnych przewodniczek, pozwolił nam delektować się bogactwem kolorowych kwiatów i oszałamiających często zapachów wiosny.

Lipce Reymontowskie znalazły się na trasie naszego wyjazdu trochę niespodziewanie, jako dodatkowy jego element. Zwiedziliśmy ciekawe Muzeum poświęcone życiu i twórczości S. Reymonta z licznymi eksponatami etnograficznymi oraz wyposażeniem zakładu włókienniczego. Mieliśmy też możliwość obejrzenia nagrania inscenizacji „Wesela Boryny”, corocznie prezentowanej przez miejscowych artystów ludowych.

Ostatni etap środowej wycieczki wiódł od Soboty (pozostałości Pałacu Zawiszów w rozległym parku nad Bzurą), przez Walewice (pałac i stadnina koni) do Piątku (geometryczny środek Polski), skąd autostradą wróciliśmy do Włocławka.

Opracował: Paweł Śliwiński

GALERIA ZDJĘĆ