„Szlakiem Romantyzmu” 18.06.2019r. Drukuj

Wycieczka zaczęła się od niespodzianki – wizytą w Buddyjskim Ośrodku Odosobnienia w Kucharach ( woj. Mazowieckie). Jest to największy tego typu Ośrodek w Europie Środkowej położony na terenie pałacowo parkowym z klasycystycznym pałacykiem w którym mieszkała od 1920r. Helena Mniszkówna. Właścicielem tego kompleksu od 1987rjest Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu, w którym zarządcą jest Leszek Nadolski „ Misiek”. Bardzo ciekawie opowiadał nam o działalności Ośrodka i wprowadził w tajniki Buddyzmu. Jest to nauka o naturze umysłu pochodząca od historycznego Buddy Siakjamuniego, który żył i nauczał ponad 2500 lat temu w północnych Indiach.

„Misiek” zapraszał nas do udziału w Letnich Kursach Medytacji i kursach wypełniania posążków. Na terenie posiadłości są dwie stupy , czyli symboliczne budowle sakralne. Pomimo zachęcania Mistrza nikt z naszej grupy nie dał się namówić na medytację i wszyscy pojechaliśmy do Opinogóry. Dawnej posiadłości rodziny Krasińskich z Muzeum Romantyzmu. Zameczek wybudowany w 1828r – 1843r z inicjatywy gen.Wincentego Krasińskiego  był prezentem ślubnym dla jego syna Zygmunta ożenionego z Elizą Branicką. Pałacyk niszczony był podczas I i II wojny światowej.       Dopiero w 1961r. powstało tu Muzeum Romantyzmu a w 1989r. w parku odsłonięto pomnik Zygmunta Krasińskiego. W pobliżu posiadłości Krasińskich jest kościół parafialny p.w.  Wniebowzięcia NMP, w podziemiach którego są krypty grobowe Krasińskich między innymi Zygmunta. Kolejnym punktem wycieczki jest Rostkowo gdzie żył św. Stanisław Kostka. Z inicjatywy Agnieszki Halwich w latach 1895-1900 wybudowano neogotycki kościół pod  wezwaniem św .Stanisława Kostki. W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba św. Stanisława odbierającego z rąk Matki Boskiej Dzieciątko Jezus. W 1967r. podczas erygowania parafii gośćmi specjalnymi byli  prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła. 12.05.2000r kościół w Rostkowie został ustanowiony sanktuarium diecezjalnym św. Stanisława Kostki. Na placu kościelnym jest kamień z odciśniętą stopą Stanisława. Z Rostkowa jest już niedaleko do Przasnysza ,przerwa na „małe co nieco” i spacer z przewodnikiem po zabytkach pięknego Przasnysza.

Zaczynamy od  Kościoła p.w.  Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ,najstarszego w  tym  mieście. Pierwszy,  drewniany   powstał  w  tym  miejscu  już w XIII w.  Związany  był z  rodem Kostków  od XV w.  To w  nim w 1550 roku  był ochrzczony  Stanisław ,póżniejszy  święty .W  kaplicy pochowani są Jego rodzice i  bracia :Wojciech i  Paweł-fundator kościoła bernardynów  .Obok   fary  zachowała się wolno stojąca  dzwonnica ,również z XV w. Kolejno  dochodzimy do zespołu dawnego klasztoru bernardynów/dziś pasjonistów/ kościoła  pw.  św. Jakuba  i św . Anny   z  lat 1588-1618-  uznawany  za  jeden z najpóżniejszych kościołów  gotyckich w  Polsce i  klasztor wczesnobarokowy ,wzniesiony w  latach 1637-1671. Obiekty wpisane na listę Kanonu  Krajoznawczego Polski.

Dalej  widzimy zespół klasztorny kapucynek  ,idąc dalej  dochodzimy  do  rynku  a na  nim ratusz barokowo-klasycystyczny z  końca XVIIIw.,po I  wojnie  światowej  otoczony z  trzech  stron  parterową przybudówką z  podcieniami . Obecnie  znajduje  się  tu  Muzeum Historyczne  na zwiedzanie  którego brakło   czasu, por  wracać.

 

Teresa Fortuna

GALERIA ZDJĘĆ