Minirelacja z wycieczki „Nidzica, Grunwald, Warmia i jeszcze więcej” Drukuj

18.08.2019 – niedziela

Przy jak zwykle pięknej pogodzie, w doborowym i zgranym towarzystwie,  ruszamy na kolejne szlaki. Tym razem wybraliśmy Elbląg i jego okolice. W czasie dojazdu zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku Obrońców Mławy., w ten sposób oddając cześć bohaterskim żołnierzom w osiemdziesiątą rocznicę Wojny Obronnej 1939 r. W Nidzicy zwiedziliśmy pokrzyżacki zamek z ciekawą ekspozycją historyczną, a następnie dotarliśmy do malowniczego Rezerwatu „Źródła Łyny”.

Wizyta pod Grunwaldem była okazją do przypomnienia sobie okoliczności i znaczenia największego chyba w naszych dziejach zwycięstwa militarnego. Spacer po polach grunwaldzkich, obejrzenie  ekspozycji muzealnej, a przede wszystkim barwna opowieść Pani przewodniczki dały nam wyobrażenie o tym wiekopomnym wydarzeniu. Do Elbląga, na posiłek i nocleg w hotelu „ELKO”,  dotarliśmy trochę zmęczeni, ale wielu z nas, po krótkim odpoczynku, udało się jeszcze na wieczorny spacer po okolicy.

19.08.2019 – poniedziałek

Główną atrakcją poniedziałkowego programu był rejs stateczkiem „Cyranka” po Kanale Elbląskim. Wybraliśmy trasę z Jelonek do Buczyńca, na której znajdują się na dłuższe i najciekawsze pochylnie, będące rzeczywiście swoistym „cudem techniki” umożliwiającym pokonywanie trasy po trawie. W Buczyńcu zwiedziliśmy ekspozycję ilustrującą dzieje budowy i funkcjonowania kanału. Szukając ciekawych i mniej znanych miejsc postanowiliśmy odwiedzić Sanktuarium św. Wojciech w Świętym Gaju. To tutaj w 997 r. biskup praski Wojciech poniósł męczeńską śmierć podczas misji chrystianizacyjnej na ziemie Prusów. Kolejnym planowanym punktem na naszej trasie były Raczki Elbląskie, niestety z powodu remontów dróg uszkodzonych przez powódź nie udało nam się dotrzeć do najniżej położonego miejsca w Polsce – trzeba będzie tutaj kiedyś wrócić!

Wiedząc o ogromnych zniszczeniach, które dotknęły starówkę w Elblągu w czasie i po II wojnie światowej, z pewnymi obawami i zaciekawieniem udaliśmy się na jej zwiedzanie. Ku naszemu zaskoczeniu, chociaż nie została ona odbudowana zgodnie z przedwojennym stanem, to efekt podnoszenia jej z ruin uznać należy za wyjątkowo udany, oddający charakter średniowiecznej zabudowy. Na szczególną uwagę zasługują z pietyzmem odrestaurowana katedra p.w. św. Mikołaj, Brama Targowa, Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Centrum Sztuki Galeria EL znajdująca się w dawnym kościele dominikańskim (XIII w.), wyremontowanym z inicjatywy artystów plastyków.

Wieczorem, dzięki uprzejmości Pana kierowcy, pojechaliśmy do Parku Bażantarnia na malowniczych wzgórzach Wysoczyzny Elbląskiej.

20.08.2019 – wtorek

Objazd okolic Elbląga rozpoczęliśmy od Kadyn, z remontowanym pałacem cesarskim Hohenzollernów, Zakładem Ceramiki Zabytkowej  i  prastarym Dębem Bażyńskiego, nazwanym tak na cześć jednego z przywódców opozycji antykrzyżackiej. Przez Tolkmicko (dawny port rybacki) dotarliśmy do Fromborka, gdzie zwiedziliśmy katedrę z grobem M. Kopernika, wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu organowego i zapoznaliśmy się z bogatymi zbiorami Muzeum Kopernika. Pobliskie Braniewo – najstarsze miasto Warmii i pierwsza siedziba biskupstwa, niestety było wielokrotnie niszczone. Z ocalałych lub odbudowanych zabytków naszą uwagę zwróciły: kościół św. Katarzyny, Collegium Hosianum i Wieża Bramna. Spacer bulwarami nad Pasłęką oraz odpoczynek w malowniczym parku dały nam trochę wytchnienia przed dalszym zwiedzaniem.

Będąc blisko granicy z Rosją postanowiliśmy podjechać do niej w okolicy Gronowa – chociaż niewiele widzieliśmy, to liczy się sam fakt pobyty w tym miejscu. Kolejnym miasteczkiem, również dotkniętym przez zniszczenia wojenne, było Pieniężno z monumentalnym kościołem p.w. św. św. Piotra i Pawła, którym opiekują się Ojcowie Werbiści. Tę pięcionawową świątynię mogliśmy zwiedzić oprowadzani przez ks. Proboszcza. Bardzo interesującym okazał się również spacer Rezerwatem „Dolina Rzeki Wałszy” z głębokim wąwozem, wiaduktem kolejowym, bogatą roślinnością oraz psem, który wytrwale towarzyszył nam w wędrówce. Leżąca nad Drwęcą Warmińską Orneta, którą również odwiedziliśmy, stanowi ozdobę rozległej równiny. Zatrzymawszy się pod gotyckim Ratuszem z XIV w. mogliśmy obejrzeć zabytkową zabudowę Rynku oraz gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z trójkondygnacyjnym, pełnym przepychu ołtarzem głównym, stallami i rokokową chrzcielnicą z misterną, ażurową zabudową. Pomimo kłopotów z dojazdem (ograniczenia tonażu) zwiedziliśmy również Pasłęk, koncentrując się na wizycie w Zamku, gotyckim kościele i ratuszu.

21.08.2019 – środa

W powrotnej drodze zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki w Malborku. Ten wyjątkowy obiekt, uznawany za szczytowe osiągnięcie architektury obronnej na świecie, jest systematycznie odbudowywany, co uczestnikom odwiedzającym go przed laty dostarczyło wielu nowych wrażeń. Wizyta w nadwiślańskim Grudziądzu stanowiła zwieńczenie i uzupełnienie ambitnego programu wyjazdu. Unikatowy zespół spichlerzy włączonych w system murów miejskich oraz liczne, pięknie odrestaurowane zabytki przekonały nas o słuszności decyzji wpisania tego miasta na listę Pomników Historii.

 

GALERIA ZDJĘĆ