MINIRELACJA Z WYCIECZKI „Gniezno i okolice” 19.05.2021 Drukuj

Grupa 18 turystów pod przewodnictwem kol. Tereni Fortuny i opieką przewodnicką Pawła Śliwińskiego autokarem  kierowanym przez Pana Dawida  wyruszyła na zwiedzanie Gniezna i okolic. Pogoda, jak zwykle na naszych wyjazdach – wyśmienita!

Po sprawnym przejeździe, docieramy do Gniezna. Z wielką radością przyjmuje nas obsługa parkingu pod Wzgórzem Lecha informując, że jesteśmy pierwszym od 1,5 roku autokarem!

Przechodząc przez plac pod Archikatedrą podziwiamy jej monumentalną sylwetkę z wieżami (wys. 76 m), a przy zakupie biletów  wyposażeni zostajemy w niezbędne podczas grupowego zwiedzania słuchawki. Wizyta w podziemiach świątyni pozwoliła nam zapoznać się z historycznym procesem rozbudowy obiektu oraz złożenie hołdu pochowanym tutaj arcybiskupom i prymasom. Osobne wejście zaprowadziło nas do oryginalnych i niezwykle cennych Drzwi Gnieźnieńskich, które w 18 scenach ilustrują życie i męczeństwo św. Wojciecha Adalberta. Zwiedzanie wnętrza archikatedry trochę utrudniały intensywne prace restauratorskie, ale i tak mieliśmy okazję podziwiać konfesję i relikwiarz trumienny św. Wojciecha, jego tumbę (dawny grobowiec), 14 wspaniale wyposażonych kaplic, 2 zakrystie i łuk tęczowy z gotyckim krucyfiksem. Grupka chętnych wspięła się na taras widokowy, a pozostali spacerowali po Wzgórzu Lecha z pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w  Koszutach, gdzie zwiedziliśmy oryginalny dwór szlachecki w rozległym założeniu parkowym (ciekawy klomb w kształcie serca). Wnętrze dało nam wyobrażenie o poziomie i warunkach życia średniozamożnej szlachty.

W Kórniku, gdzie kończyliśmy naszą wędrówkę po Wielkopolsce, odwiedziliśmy najstarsze w Polsce Arboretum, część uczestników zwiedziła wspaniałe wnętrza zamku Działyńskich i Zamojskich, a wszyscy mieli okazję spaceru promenadą nad brzegiem Jeziora Kórnickiego z ławeczką urodzonej w tym mieście Wisławy Szymborskiej.

Powrót do Włocławka, z krótkim postojem przy Pomniku Bitwy pod Płowcami,  przed godz. 2000

 

Dziękując za wspólną wycieczkę,

pozdrawiamy i z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd!


Opracował: Paweł Śliwiński

Zdjęcia: Jan Wenski

GALERIA ZDJĘĆ