Relacja z „Rajdu Niezapominajki” 2021 Drukuj

Tegoroczny „Rajd Niezapominajki”, odbył się 17-go maja 2021 r.. Organizatorką imprezy była kol. Teresa Fortuna (Koło Turystyczne WUTW), a opiekę merytoryczną zapewnił kwalifikowany przewodnik PTTK, pan Krzysztof Cieczkiewicz. Uczestnikami rajdu pieszego byli Słuchacze i Sympatycy WUTW, którzy stawili się w bardzo licznym gronie / zbiórka ul. Grodzka, przy krzyżu, godz. 11.50/. Porządek rajdu był następujący:

  1. Spacer duktami leśnymi (około 1 godz.) połączony z obserwacją drzewostanu, nacieszeniem się barwą wiosennej zieleni, zapachem lasu, śpiewem ptaków, widokiem kwitnących świerków, sosen, konwalii i poziomek…, oraz  poczuciem uspokajającej energii, płynącej prosto z natury. Wędrując słuchaliśmy opowieści przewodnika, bogatych w wiedzę i ciekawostki o otaczającym nas środowisku, a także prowadziliśmy miłe rozmowy z Koleżeństwem.
  2. Wzgórze Gotarda (najwyższe wzniesienie okolic Włocławka, 132,52 m n.p.m.) z fragmentami pozostałości budowli, pochodzących z XI w. (klasztor Benedyktynów, kościół św. Jana Chrzciciela i szpital–przytułek dla kalek i sierot). Przykre, ale po dotarciu do celu,… nie udało nam się odnaleźć żadnej tablicy informacyjnej o tym miejscu.
  3. Pomnik „Poległych Obrońców Wisły 1920 r.”, poświęcony żołnierzom W.P. (40-65 osób), którzy polegli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (14-19 sierpnia 1920 r.). Pierwotnie pomnik (odsłonięcie 15.12.1923 r.) miał kształt obelisku wykonanego z granitu, ze spiżowym orłem. Naprzeciw pomnika znajdowała się marmurowa płyta, z wyrytym na niej krzyżem. Pomnik ten został zniszczony przez Niemców (październik 1939 r.), a następnie odrestaurowany w oryginalnym kształcie (odsłonięcie 18 sierpnia 1990 r.). Jedynym ocalałym elementem pierwotnego pomnika, jest marmurowa płyta. Będąc w tym historycznym miejscu, czuliśmy klimat tamtych wydarzeń, a także łatwiej mogliśmy zrozumieć tragizm i bohaterstwo Obrońców. Znajdując się przy pomniku na tarasie, oglądaliśmy „zapierający dech” widok na Wisłę, most Rydza-Śmigłego i panoramę Włocławka. Piękna i słoneczna pogoda, dodała „uroku i krasy” naszemu miastu! Okazało się, że wielu spośród nas, było na Wzgórzu i przy Pomniku.. po raz pierwszy! Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy, a innych szczerze do tego zachęcamy, bo naprawdę warto!
  4. Odpoczynek i relaks przy ognisku: pieczenie i degustacja kiełbasek, śpiewanie biesiadnych piosenek i tańce do muzyki, w wykonaniu kol. Stasia Golasińkiego z zespołem. Było interesująco, smacznie, radośnie i zachęcająco.., do kolejnych spotkań ,w ciekawych miejscach i na łonie natury.

Składamy podziękowania w imieniu całej Grupy Rajdowej kol. T. Fortunie, panu Przewodnikowi oraz Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wspaniałej imprezy!

Mamy „cichą nadzieję”, na kolejny „grupowy wypad” w teren!

Do miłego!

„Natura uspokaja i pozwala przemyśleć, na czym tak naprawdę polega życie.”

/ Signe Johansen /

Zdjęcia: A. Kowalczyk, J. Wenski

Tekst: J. Piotrowska

GALERIA ZDJĘĆ