Wycieczka do Bydgoszczy Drukuj

Wyjątkowo upalna środa, wykupione bilety na rejs po Brdzie, zarezerwowana wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu… nie można nic zmienić.

Jedziemy do Ostromecka. Przy drodze łączącej Toruń z Bydgoszczą, w lesie koło Górska stoi pomnik – biały, betonowy przewrócony krzyż – miejsce porwania księdza Jerzego Popiełuszki. Zatrzymujemy się, chwila zadumy i refleksji nad wydarzeniami z dnia 19 października 1984 r. Pomnik odsłonięto 20 listopada 2000 roku. Obok wielkiego krzyża stoi figurka Chrystusa Frasobliwego. O tragicznych wydarzeniach przypomina napis: „Miejsce uprowadzenia Ks. Jerzego Popiełuszki – początek drogi męczeństwa”

Ruszamy do Ostromecka, wsi położonej na skarpie dolnej Wisły. Zwiedzamy przepiękny Zespół Pałacowo – Parkowy po którym oprowadza nas włocławianin Andrzej Gawroński. Zespół składa się z dwóch pałaców. Mniejszy barokowy to Pałac Stary z XVIII wieku. Większy, zwany Pałacem Nowym wybudowany w latach 1831 – 1845 w stylu neoklasycystycznym. Całość otocza 38 h park urządzony w stylu angielskim i włoskim. W Pałacu Starym funkcjonuje muzeum fortepianów, a w parku odbywają się imprezy plenerowe oraz rekonstrukcje historyczne. Wszystkie obiekty zostały ujęte w rejestrze zabytków województwa kujawsko – pomorskiego. Kompleksem, w imieniu gminy Bydgoszcz, zarządza Miejskie Centrum Kultury. Co tydzień odbywają się tu koncerty muzyczne, spektakle teatralne, wernisaże artystów, bankiety itp. Zespół dysponuje hotelem, restauracją, salami do organizacji konferencji i imprez.

Zostawiamy przepiękny obiekt i mostem w Fordonie wjeżdżamy do bydgoskiej Wieży Ciśnień.

Most w Fordonie ma bardzo ciekawą historię… trzy raz spadał do Wisły. Pierwszy most pobudowali Prusowie w 1891 r. Zaprojektowany przez Gustawa Eiffela, znanego ze swojej wieży w Paryżu. Zniszczony we wrześniu 1939 roku spoczął pierwszy raz na dnie Wisły. Już w 1940 roku Niemcy rozpoczęli odbudowę mostu i w czerwcu 1941 r. był gotowy. Niestety, już 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły nową konstrukcję. Most drugi raz wpada do Wisły. Trzeci most oparty częściowo na drewnianych palach, a częściowo leżących na dnie rzeki przęsłach runął po raz trzeci do Wisły. Przez kolejne dziesięć lat przeprawa Wisłą w Fordonie przestała być możliwa. Budowę mostu przez, który przejeżdżaliśmy ukończono w 1956 r. I tak dojeżdżamy do Wieży Ciśnień.

Wieża powstała w 1900 roku na obecnym Wzgórzu gen. Henryka Dąbrowskiego. Jest najwyżej położonym miejscem względem ujęcia wody w Lesie Gdańskim. Oddana do użytku Wieża Ciśnień pełniła ważną funkcję w nowoczesnym systemie wodociągowym w Bydgoszczy. Dziś zabytkowa Wieża jest częścią Muzeum Wodociągów – ciekawą atrakcją turystyczną z tarasem widokowym na centrum. W Muzeum dołączyła do nas pani przewodnik PTTK Wanda Pietrzykowska i zabrała nas na wspólny spacer Wyspą Młyńską – zieloną enklawą w samym centrum miasta. Rozrzucone chaotycznie stare zabytkowe domy, młyny, magazyny zbożowe, spichrze tworzą niezwykły historyczny krajobraz przemysłowy. Spacerkiem dochodzimy do Starego Rynku na spotkanie z czarnoksiężnikiem Mistrzem Twardowskim, który o godzinie 13.13 i 21.13 pojawia się codziennie przy akompaniamencie muzyki w oknie kamienicy nr 15 przy Starym Rynku, w której mieszkał podczas wizyty w 1560 r. Przechodząc przez Brdę mostem Jerzego Sulimy – Kamińskiego podziwiamy rzeźbę Linoskoczka „Przechodzący przez rzekę”, która została odsłonięta 1 maja 2004 r. w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Linoskoczek nawiązuje do posagu „Łuczniczki” jest on jej adoratorem,  który przenosi strzałę wypuszczoną przez spiżową piękność na drugim brzegu rzeki. W oddali widzimy rzeźbę trzech zamyślonych kobiet stojących nad brzegiem Brdy – przedstawiające rzymskie gracje, boginie Talię, Aglaję i Eufrosyne. Pomnik autorstwa Jerzego Buczkowskiego odsłonięty został w 1989 r.

Jest wyjątkowy upał, więc wszyscy z ulgą przyjęli propozycję spaceru do parku im. Kazimierza Wielkiego, a w nim fontanna „Potop”. Ten efektowny wodotrysk stanął w 1904 r. w dużym basenie z czerwonego piaskowca. Twórca Ferdynand Lepcke umieścił kompozycję o wysokości 6 metrów nawiązującą do biblijnego potopu. Przydało się nam trochę ochłody i odpoczynku.

Następnie kierujemy się na ulicę Pod Blankami i pomnika Kazimierza Wielkiego. Jest on hołdem oddanym Królowi, który zasłużył się dla Bydgoszczy wydając 19 kwietnia 1346 r. akt lokacyjny, (ulokowanie w mieście starostwa i budowę zamku, zniszczonego podczas potopu szwedzkiego). Odlew pomnika wykonano w pracowni Roberta Sobocińskiego. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 26 października 2006 r. Rzeźba przedstawia króla Kazimierza Wielkiego w zbroi siedzącego na koniu. W prawej ręce trzyma berło, a w lewej zwój wyobrażający akt lokacyjny. Figura wykonana z brązu stoi na cokole o wadze 20 ton. Wymiary pomnika wynoszą 5 m wysokości i 7 m długości. Rzeźba waży 3 tony. Na cokole umieszczono napis: „Kazimierz III Wielki Król Polski 1333-1370 Założyciel miasta Bydgoszczy 19 kwietnia 1364 r.” Koszt pomnika wyniósł 800 tys. zł. Stąd już blisko do Muzeum Mydła i Historii Brudu – jedyne takie w Europie. Poznaliśmy tu historię higieny, brudu i produkcji mydła oraz dowiedzieliśmy się kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Mistrz Mydlarski pokazał nam na czym polega wytwarzanie mydeł, a następnie sami zrobiliśmy mydło z wybranym zapachem, kolorem i formą. Zaopatrzeni w mydełka własnej produkcji podziękowaliśmy za przepiękny pokaz i naprawdę ciekawe miejsce … POLECAMY.

Ostatnim punktem programy był rejs tramwajem wodnym. Rozpoczął się i zakończył na Rybim Rynku. Płynąc mieliśmy możliwość podziwiania miasta od strony rzeki, mijaliśmy Bydgoską Katedrę, Operę Novą, Wyspę Młyńską, zabytkową śluzę trapezową. Następnie odbyliśmy śluzowanie przez odnowioną śluzę miejską.

Było super, ale trochę za gorąco.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Zdjęcia Paweł Gawroński

Tekst Teresa Fortuna