Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy. Drukuj

W dniu 09.04.2022 r. /sobota/, grupa Studentów WUTW /50 os./ udała się do Warszawy na wycieczkę, zorganizowaną przez kol. Teresę Fortunę/ Koło Turystycznego „Senior”/. Z Włocławka wyjechaliśmy o godz. 07:00, autokarem  kierowanym przez pana Zbyszka Trzeciaka. W Dobrzyniu n/W. dołączył do nas pan Paweł Śliwiński /pilot/, który w trakcie jazdy, opowiadał nam o walorach turystycznych i ciekawych obiektach Niziny Mazowieckiej, a także przedstawił nam program ,organizowanej pielgrzymki do Santiago De Compostela/ Hiszpania-grób św. Jakuba/. Podróż minęła nam bardzo szybko i w Warszawie byliśmy już po 2.5 godz. jazdy. Program zwiedzania wybranych obiektów /z miejscowymi przewodnikami/ zaplanowany był następująco:

1. Muzeum Powstania Warszawskiego, /10.00-13.00/

2. Pałac i Ogród w Wilanowie, /14.00-15.30/

3. Świątynia Opatrzności Bożej. /16.00-17.00/

Ad.1 – Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się przy ul. Grzybowej 79, w pięknym zabytkowym budynku /ponad 30 tys. eksponatów na powierzchni 3 tys. m2/ i zostało otwarte 31.07.2004 r. Podczas zwiedzania tego interaktywnego Muzeum, zapoznaliśmy się z historią i tragicznymi wydarzeniami, związanymi z Powstaniem Warszawskim /01.08.1944 r./ i powojennym terrorem komunistycznym. Oglądaliśmy mnóstwo zdjęć, ulotek, plakatów, relacji uczestników, dokumentów, charakterystycznych przedmiotów i ubrań z tamtego okresu… Ciekawostkami były dla nas: makieta 1:1 bombowca Liberatora B-24J, z którego dokonywano” zrzutów z pomocą”, dla walczącej Warszawy, krótki film pt. „Miasto Ruin” /zrównana z ziemią Stolica/ a dodatkowo akustyka, efekty świetlne i wizualne /naloty, ostrzały, syreny, bicie serca /. Ponadto, ciekawe opowieści miejscowych przewodników, niesamowicie poruszyły naszą wyobraźnię, wywołując niezapomniane wrażenia i wprowadzając nas w zadumę i refleksję… Nigdy więcej wojny!!! Przeżyliśmy tu prawdziwą lekcję historii, która wydała nam się zbyt krótka, i z żalem opuszczaliśmy to miejsce.

Ad.2 – Pałac w Wilanowie został wzniesiony w latach 1677 – 1696 dla króla Jana III Sobieskiego i stopniowo rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Na jego wyjątkową wartość, składa się oryginalna architektura /europejska i staropolska/,oraz wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych. Nie sposób opisać piękna, bogactwa i atmosfery, w której zwiedza się ten niezwykły obiekt! Podziwialiśmy liczne dzieła malarstwa, bogate zbiory portretów Jana III Sobieskiego i Jego rodziny, kolekcję rzeźb, ceramiki, wyrobów złotniczych, mebli i ekspozycję sztuki dalekowschodniej… Pałac otoczony jest obszernym i zadbanym terenem parkowym z alejkami, pięknymi okazami drzew i roślinności, rzeźbami, fontannami… Można śmiało powiedzieć, że zwiedzany Zespół Pałacowo-Parkowy jest bezcennym świadectwem, dawnej świetności Rzeczpospolitej! Obecnie jest atrakcją turystyczną, muzeum, zabytkiem.. ,a także miejscem, w którym są organizowane wydarzenia kulturalne, koncerty i spotkania. Cieszymy się, że mogliśmy podziwiać obiekt, jako symbol naszej Stolicy, który zachwycił każdego z nas pięknem, wspaniałą architekturą i atmosferą sprzed setek lat!.

Ad.3 – Świątynia Opatrzności Bożej oddana została do użytku 11.11.2016 r., jako Wotum Dziękczynne za Konstytucję 3-go Maja 1791 r. Jest to ogromna budowla, w kształcie sześcianu z kopułą i krzyżem. Wnętrze Świątyni jest okrągłe i posiada dwie kondygnacje. Część parterową wypełnia przestrzeń sakralna na 3500 miejsc. W kościele dolnym zwiedzaliśmy Panteon Wielkich Polaków /m.in. R. Kaczorowski, ks. J. Popiełuszko, prof. K. Skubiszewski, ks. J. Twardowski…/, Muzeum Jana Pawła II i prymasa S. Wyszyńskiego oraz Aleję Darczyńców… Budowla jest w trakcie wyposażania, a jej całkowite wykończenie z uwagi na koszty, przewiduje się za ok. 50 lat. W stanie obecnym ,głównie jest miejscem kultu religijnego, a także atrakcyjnym obiektem turystycznym.

Do Włocławka wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni o godz. 19:30. Ten wspaniały wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci!

 

Serdecznie dziękujemy Organizatorom i Uczestnikom wyjazdu!!

Tekst: Jadwiga Piotrowska,

Zdjęcia: Piotr Grochowalski