Wycieczka na Kaszuby 5 maja 2022 Drukuj

Kolejny wyjazd słuchaczy i sympatyków Uniwersytetu III Wieku zaprowadził nas na malownicze Kaszuby. Sprawny przejazd Autostradą Bursztynową umożliwił nam odwiedzenie wielu ciekawych miejsc na liczącej ponad 500 km trasie. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Rezerwacie „Jar Raduni”, gdzie wartki nurt rzeki utworzył piękny i głęboki przełom.

W pobliskich  Kartuzach zwiedziliśmy pokartuski zespół klasztorny, w którym za najciekawsze uznaliśmy wyposażenie kościoła, a szczególnie oryginalne stalle, kurdybanowe obicia ścian i konstrukcję dachu nawiązującą do kształtu trumny.

W dalszej wędrówce program krajoznawczy wzbogaciliśmy o niezaplanowaną wizytę w  Węsiorach, gdzie zachował się kompleks cmentarny z kurhanami i kręgami kamiennymi. Jest to materialna pozostałość po Gotach zamieszkujących te tereny w okresie I-III wiek naszej ery.

Na szlakach kaszubskich wędrówek rzadko umieszczany jest Bytów, więc dla nas było to wyzwanie i możliwość poznania kolejnego interesującego miasta.  Muzeum Zachodniej Kaszubszczyzny, po którym oprowadzała nas miła i wyjątkowo kompetentna przewodniczka, wszechstronnie wzbogaciło naszą wiedzę na temat dziejów i kultury regionu. Prócz ciekawych eksponatów historycznych i etnograficznych bytowska placówka może się poszczycić ogromną kolekcją dzieł artysty ludowego Józefa Chełmowskiego.

Ostatnim punktem wyjazdu była Kościerzyna uznawana powszechnie za nieformalną stolicę Kaszubszczyzny. Starówka, którą zwiedziliśmy, była miejscem odpoczynku, ale również dała nam możliwość zapoznania się z jej niewątpliwymi atrakcjami (Muzeum Ziemi Kościerskiej i Akordeonu, Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej, Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego oraz ciekawa zabudowa Rynku).

Dziękując za wspólny wyjazd serdecznie pozdrawiam!

Paweł Śliwiński

 

GALERIA ZDJĘĆ