Sprawozdanie z wycieczki do Uniejowa, Sieradza i Warty. Drukuj

Kolejny wyjazd dla Studentów WUTW /54 osoby/, został zorganizowany w dniu 05.07.2022 r. przez kol. Teresę Fortunę /Koło Turystyczne „Senior”/. Przewodnikiem i pilotem całej trasy wycieczki, był pan Paweł Śliwiński. Podróżowaliśmy autokarem z firmy „Auto-Tur”, a kierowcami byli pp. Andrzej Waszak i Marek Biernacki. Z Włocławka wyjechaliśmy o godz. 07:00. Na początku podróży, Organizatorzy poinformowali nas o programie wycieczki, a także  przypomnieli zasady BHP, w czasie jazdy autokarem i podczas zwiedzania. Ustalono następujący porządek zwiedzania miast:

1. Uniejów /godz. 09:00 – 11:30/,
2. Sieradz /godz. 13:30 – 15:00/,
3.Warta /godz. 16:00 – 17:00/,

oraz innych mniejszych miejscowości, znajdujących się na trasie przejazdu lub w jej pobliżu.

Zgodnie z wybraną trasą wycieczki, zwiedzanie przebiegało następująco:

- Chełmno nad Nerem – przy drodze..w lesie, znajduje się „Cmentarzysko” niemieckiego obozu zagłady KULMHOF, gdzie w latach 1941-1945 zginęło śmiercią męczeńską około 350 tys. ludzi /Żydzi, Romowie, Polacy, dzieci z Zamojszczyzny i Czech ,a także jeńcy Armii Czerwonej… /. Ogromny pomnik, którego widok zapiera dech w piersiach, symboliczne groby z macewami…, wiele tablic z informacjami i opisami bestialskich zbrodni. Każdy powinien zobaczyć to miejsce, ze względu na pamięć o ofiarach i „ku przestrodze”!

- Uniejów – pierwsze uzdrowisko termalne od 2012 r. /kąpieliska zewnętrzne i wewnętrzne/. Mogliśmy skorzystać z wielu atrakcji: baseny zwykłe i solankowe, tężnie, wyspa jacuzzi, rwąca rzeka, bicze wodne, masaże wodne poziome i pionowe… Ogólnie czystość, nowoczesność i miła obsługa. Przez 2 godz. każdy z nas, cieszył się wybraną formą relaksu w wodzie ! Super sprawa!

- Bronów – dworek Marii Konopnickiej /”Pieśniarki Ludu Polskiego”/, w którym mieszkała w latach 1862 – 1872. Dworek/.. a raczej chata wiejska/ gustownie i bogato wyposażony: w piękne meble, zastawę stołową, koronkowe obrusy, dużo pamiątek, portretów, dokumentów i zdjęć. Wokół domu znajduje się obszerny park i droga wjazdowa. Tu powstały liczne utwory literackie pisane „na żywo”, związane z miejscowym środowiskiem. Urokliwe miejsce, klimat i dużo wiedzy o Pani Marii.

- Stary Gostków – zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy z XIX w. Jest to pięknie zachowana siedziba szlachecka , w której podziwialiśmy 200-letnie freski /powstały w latach 1809-1812..świetnie zachowane/, przedstawiające amorki, romantyczne pejzaże, autentyczne dębowe podłogi /ułożone gwieździście/, piece kaflowe, schody, drzwi… Przed pałacem znajduje się piękny klomb, a z tyłu budynku zadbany park ze stawem. Ten obiekt, to prawdziwa „perełka” Gostkowa!

- Budzynek – drewniany kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Przewodnikiem był Proboszcz tutejszej parafii /370 mieszkańców/. Najpierw była tu kaplica myśliwska /1357 r./, a po przebudowach i modernizacji jako kościół od XVIII w. Bardzo ciekawy obiekt, pod względem architektonicznym i sakralnym!

- Sieradz – miasto ok. 45 tys. mieszkańców. Z uwagi na deszczową pogodę przeszliśmy tylko po Starówce /ciekawa fontanna i pomnik Antoniego Cierplikowskiego – fryzjera stylisty „wszech czasów”/. Tutaj mieliśmy czas wolny /1 godz./, który w większości wykorzystaliśmy na posiłek, w lokalnych punktach gastronomicznych.

- Warta – gmina wiejsko-miejska /3.5 tys. mieszkańców/. Rynek im. St. Wł. Reymonta i przepiękny barokowy Klasztor i Kościół Ojców Bernardynów /XV – XVI w./. Jeden z najładniejszych obiektów sakralnych na Ziemi Sieradzkiej. Ładnie położony i widoczny z daleka, ma urokliwe i klimatyczne wnętrze, bogate w liczne i cenne dzieła sztuki. Byliśmy bardzo zadowoleni, z możliwości zwiedzenia tego zabytkowego obiektu.

- Jeziorsko – Rezerwat Przyrody Jeziorsko. Jest to zbiornik wodny , zaporowy, który powstał przez spiętrzenie wód rzeki Warty. Służy on głównie ochronie przeciwpowodziowej, stanowi rezerwuar wody i posiada walory rekreacyjne. Jest on także jedną z najważniejszych ostoi dla ptaków wodno-błotnych /łabędź, czapla biała, rybitwy, perkozy…/ i miejscem życia niezliczonych ilości zwierząt bezkręgowych /żer dla ptactwa/.

Podsumowując, wyjazd nasz był bardzo intensywny z uwagi na ilość zwiedzanych obiektów, bogaty w ciekawe i obszerne informacje o nich, a także pełen niezapomnianych wrażeń. Wszystko odbyło się zgodnie z planem i w miłej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy, Organizatorce, Przewodnikowi i Kierowcom autokaru oraz Uczestnikom wycieczki.

Do Włocławka wróciliśmy o godz. 20:00, zmęczeni ale bardzo zadowoleni!

 

Tekst: Jadwiga Piotrowska

Zdjęcia: Jan Wenski