MINIRELACJA „Wilno z Kurpiami, Suwalszczyzną i Mazurami” Drukuj

Kolejny wyjazd Koła Turystycznego udało się zorganizować pomimo powszechnie znanych, ale nam niestrasznych trudności. Pod kierownictwem nieocenionej Tereni, wiezieni przez niezawodnego pana Dawida, ruszyliśmy na północno-wschodnie krańce naszego kraju z jednodniowym pobytem w Wilnie.

30.08.2022 – wtorek 700 po sprawnej zbiórce uczestników dotarliśmy do Dobrzynia nad Wisłą, gdzie dołączający do nas Paweł Śliwiński zaprowadził grupę na Jakubowe Podzamcze. To tutaj 20.08.2022 roku miała miejsce uroczystość otwarcia wodnego szlaku Camino de Vistula, który wyznacza drogę do Sanktuarium Św. Jakuba w Santiago de Compostela. U stóp Góry Zamkowej postawiono kapliczkę słupową z piękną figurką Apostoła, która przez dwa lata towarzyszyła pielgrzymom na tej wyjątkowej drodze. Teraz, stanowiąc pamiątkę tych działań, zaprasza wszystkich do podjęcia trudu wkroczenia na własne Camino.

Spokojny przejazd przez Mazowsze zaprowadził nas na KURPIE, a wizyta w Skansenie Kurpiowskim w Kadzidle oraz miejscowości Łyse, znanej z  kultywowania tradycji ludowych, stanowiły rekompensatę za planowany na ten rok, i z przyczyn od nas niezależnych odwołany wyjazd. Po dotarciu na Suwalszczyznę, jej zwiedzanie rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru po AUGUSTOWIE. Z Przystani przeszliśmy piękną promenadą do centrum miasta, gdzie obok urokliwego Rynku z pomnikiem króla Zygmunta Augusta i kościoła parafialnego największym zainteresowaniem cieszyła się ławeczka z figurą Beaty przed znaną z piosenki restauracją „Albatros”

W drodze do SEJN, zatrzymaliśmy się w GIBACH przy drewnianym kościółku oraz pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej oraz powojennego, komunistycznego terroru.  Zakwaterowanie i noclegi na cały czas wycieczki mieliśmy w gościnnym Hotelu „Na Skarpie”.

31.08.2022 – środa, na ten dzień zaplanowaliśmy zwiedzanie WIGIERSKIEGO PARKU NARUDOWEGO. Rozpoczęliśmy od wizyty w Pokamedulskim Klasztorze nad jeziorem Wigry. Ten malowniczo położony obiekt daje możliwość zapoznania się z historią osadnictwa na tym terenie ze szczególnym uwzględnieniem roli zakonów w tych trudnych działaniach. Spokój i piękno okolicy, które skłoniły Kamedułów do wzniesienia kompleksu eremów, przyciąga uwagę licznych odwiedzających.

Wizyta w Muzeum WPN w Krzywem oraz spacer ścieżką dydaktyczną dały nam możliwość poznania specyfiki tego parku. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem  zakresu wiedzy i wyjątkowej umiejętności interesującego sposobu dzielenia się nią przez   miejscowego przewodnika.

Przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową w Płocicznie (godz. 1300 - 1530), obok walorów edukacyjnych, stanowił miły przerywnik w intensywnym i czasami trochę męczącym zwiedzaniu.

Popołudniowy spacer po SUWAŁKACH rozpoczęliśmy od zapoznania się z najciekawszymi obiektami tego miasta (Konkatedra Św. Aleksandra, Park Konstytucji 3 Maja, dawna cerkiew prawosławna, kościół Św. Trójcy, domy: Miłoszów, A. Wierusza- Kowalskiego,  L. Marszałka) Udało się nam również zwiedzić Muzeum Marii Konopnickiej.

1.09.2022 – czwartek, przejazd na Litwę. Po spokojnym przejeździe rozpoczęliśmy całodzienne zwiedzanie WILNA z miejscową Panią przewodnik.  Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu - najcenniejszy zabytek barokowy w Wilnie, zrobił na nas ogromne wrażenie, a jego ozdobione stiukami wnętrze rzeczywiście uznać należy za jedno z najpiękniejszych nie tylko w Wilnie!  Nawiedziliśmy słynny cmentarz na Rossie – najstarszy i najpiękniejszy cmentarz wileński, na którym pochowano matkę Marszałka J. Piłsudskiego oraz jego serce. Spoczywa tutaj również wielu  wybitnych Polaków, a ich grobowce to wspaniałe dzieła sztuki, które na szczęście systematycznie są odnawiane.

Zwiedzanie Starówki rozpoczęliśmy od Ostrej Bramy z kaplicą Matki Bożej Ostrobramskiej, a dalej obejrzeliśmy cerkiew św. Ducha (w której są pochowani trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie),  klasztor bazylianów (w którym był więziony Adam Mickiewicz),  plac Ratuszowy i Ratusz - odbyła się tu premiera „Halki” S. Moniuszki, dzielnicę żydowską ,  kościół Miłosierdzia Bożego (w którym znajduje się oryginał obrazu "Jezu, ufam Tobie"), Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki, zakątek gotycki, katedrę Św. Stanisława z kaplicą Jagiellonów i grobowcem Św. Kazimierza. Na zakończenie zjedliśmy obiad regionalny i na nocleg wróciliśmy do Sejn.

2.09.2022 – piątek, po wojażach litewskich zaplanowaliśmy zwiedzanie MAZUR GARBATYCH na Suwalszczyźnie. Przed wyjazdem duża grupa chętnych uczestniczyła w spacerze po SEJNACH, zwiedzając Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz poznając inne zabytki tego miasteczka.

Przejazd drogą nadgraniczną udało się wzbogacić o spacer do styku granic Polski/Litwy/Rosji. To kolejne takie miejsce na trasach naszych wędrówek, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

Zwiedzenie unikatowych wiaduktów w  STAŃCZYKACH, to wyjątkowa atrakcja, a przy pięknej, słonecznej pogodzie spacer przez nie pozwala cieszyć się wspaniałymi krajobrazami polodowcowymi. Dla chętnych  zatrzymaliśmy się przy wieży widokowej. Kontynuując przejazd przez Puszczę Romincką, już na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, podziwialiśmy okazały drzewostan tego transgranicznego kompleksu leśnego. W GOŁDAPII odwiedziliśmy kompleks uzdrowiskowy z tężniami solankowymi i Pijalnią Wód oraz sanatorium. Odwiedziliśmy również centrum miasta z ciekawym Rynkiem i Parkiem.

Wizyta w SUWALSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM zakończyła tego dnia nasz bogaty program krajoznawczy. Dotarliśmy do Głazowiska „Bachanowo” nad Czarną Hańczą, najgłębszego jeziora Polski – Hańcza oraz wspięliśmy się na Suwalską Fudżijamę, czyli Górę Cisową koło Gulbieniszek.

3.09.2022 – sobota,.w drodze powrotnej zwiedziliśmy odtworzoną wioskę ludności pruskiej „GALINDIA” koło Mikołajek. Przewodnik, wciągając nas w inscenizację odtwarzającą dzieje i obyczaje Galindów, ciekawie przybliżył nam tę zupełnie nieznaną większości uczestników tematykę.

W pobliskim WOJNOWIE zwiedziliśmy cerkiew i klasztor Staroobrzędowców. Nie mogliśmy dotrzeć do Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Leśniczówce PRANIE ponieważ drogą dojazdową przebiegała trasa maratonu wrotkarskiego, więc postanowiliśmy zastąpić ten punkt programu o wizytę w SZCZYTNIE. Na Cmentarzu Komunalnym odwiedziliśmy grób Krzysztofa Klenczona, wybitnego muzyka i kompozytora, lidera „Czerwonych Gitar” i „Trzech Koron”. Jakież było nasze zaskoczenie, a następnie radość, kiedy prosząca nas o możliwość zrobienia zdjęcia grupie Pani okazała się mieszkającą w Poznaniu siostrą Artysty. Szczęście, czy przypadek? Nie ważne, najważniejsze, że mogliśmy posłuchać ciekawych wspomnień i dowiedzieć się faktów z życia Idola tak wielu z nas, i to od tak bliskiej Mu Osoby! Zwiedziliśmy również ciekawą szczytnieńską Starówkę i wzięliśmy udział w festynie z koncertem i wojskową grochówką. Zadowoleni dotarliśmy do Włocławka w godzinach wieczornych.

Pozdrawiam! Paweł Śliwiński

GALERIA ZDJĘĆ