Relacja z wycieczki po Ziemi Ciechanowskiej Drukuj

Światowy Dzień Turystyki 2013 został uczczony przez 48 członków Koła Turystycznego „Senior” przy WUTW pod przewodnictwem pani Teresy Fortuny wycieczką po Ziemi Ciechanowskiej.

Pierwszym zwiedzanym obiektem był zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie, po którym wycieczkowiczów oprowadzała przewodniczka pani Ewa Stangrodzka. W ciekawy sposób przedstawiła ona historię zamku od początków jego budowy w 1355 roku, kiedy to miał pełnić rolę schronienia dla ludności miasta w okresie zagrożenia przez wroga, aż po współczesne czasy. W latach 60-tych XX wieku rozpoczęto proces odbudowy zamku, który w końcu stał się obiektem muzealnym o charakterze „trwałej ruiny”, z niewielką ekspozycją muzealną na basztach i w zrekonstruowanej piwnicy zamkowej tzw. „sali gotyckiej” i właśnie te części obiektu były przez uczestników wycieczki zwiedzane. Odrestaurowywane ruiny obiektu przyciągają nie tylko turystów, ale i malarzy, pisarzy, poetów przedstawiających interesujące opisy oraz rysunki zamku.

Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Składa się ono z kilku obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40-tych XIX wieku, mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej, w którym organizowane są ekspozycje czasowe. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora „Nie-Boskiej Komedii”, 1835) oraz pamiątki epoki napoleońskiej. Wszyscy byli pod wrażeniem zwiedzanych obiektów oraz osoby przewodnika pana Michała Krzyżanowskiego, który w barwnych słowach opisywał historię opinogórskich zabytków.

Kolejna porcja ciekawych wrażeń czekała na uczestników wyjazdu we wsi Gołotczyzna, gdzie w pięknie usytuowanej na terenie parku willi o nazwie „Krzewnia” mieszkał Aleksander Świętochowski, jeden z czołowych ideologów i przywódców pozytywizmu. Za największe dzieło swojego życia uważał on powstanie szkół w folwarku Gołotczyzna. W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po pisarzu. Na miejscowym cmentarzu znajduje się grób Aleksandra Świętochowskiego, który zmarł w Gołotczyźnie w 1938 roku.

Szczególne podziękowania za interesującą wycieczkę należą się jej organizatorom oraz panu Kazimierzowi Andrzejewskiemu, który dzielił się z uczestnikami swą bogatą wiedzą przewodnicką na temat każdego ciekawego obiektu na trasie przejazdu.

Uczestnik wycieczki Katarzyna Cisek