Relacja z wycieczki „Lipno i okolice” Drukuj

Tekst: Katarzyna Cisek

Na kolejnej wycieczce krajoznawczej do Lipna i okolic, odbytej 29 kwietnia 2014 roku, mieliśmy możliwość poznania ciekawych zakątków naszego regionu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Izby Pamięci Poli Negri, mieszczącej się w Kinie Nawojka w Lipnie. Obejrzenie archiwalnego filmu z jej udziałem poprzedziła prelekcja na temat życia i przebiegu światowej kariery aktorki, wygłoszona przez pana burmistrza Lipna.

Następnie zwiedziliśmy kościół ewangelicko-augsburski w stylu neogotyckim z 1868 roku, Ratusz Miejski z 1836 roku z górującym nad nim trębaczem autorstwa Jerzego Chałupca - ojca Poli Negri oraz Park Miejski im. Gabriela Narutowicza - założony na przełomie XIX i XX wieku, rezerwat przyrody z bogatym drzewostanem modrzewi, dębów, buków, grabów, wiązów i świerków.

Na dalszej trasie przejazdu zatrzymaliśmy się przed zespołem pałacowo-parkowym Zboińskich z końca XVIII wieku w Kikole, obecnie zamieszkałym przez Romana Karkosika.

W niedalekiej odległości od Kikoła znajduje się obejrzany przez nas obszar chronionego krajobrazu Drumliny Zbójeńskie we wsi Zbójno w powiecie golubsko-dobrzyńskim w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to zespół pagórków o owalnych, poziomych zarysach i zaokrąglonych opływowych kształtach, wydłużonych zgodnie z kierunkiem ruchu lodowca, który przyczynił się do ich powstania do 2 km długości. Pagórki te są oddzielone od siebie wąskimi obniżeniami, w których występują oczka wodne lub jeziora.

Nie tylko oczy nasze miały ucztę, bo również duchowych przeżyć dostarczyli nam organizatorzy wycieczki w zespole klasztornym Karmelitów z XVII wieku w Oborach. W zabytkowym kościółku znajduje się słynąca cudami Oborska Pieta, przedstawiająca wyrzeźbioną w lipowym drewnie i pokrytą polichromią Bolesną Matkę, pochyloną nad zdjętym z Krzyża i złożonym na Jej kolanach ciałem Syna. Obok kościółka znajduje się jedyny na Ziemi Dobrzyńskiej cmentarz parafialny z katakumbami.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był zabytkowy młyn w Nietrzebie nad rzeką Rusiec, do którego dotarliśmy trudnymi leśnymi duktami, wyłącznie dzięki niezwykłym umiejętnościom naszego pana kierowcy. Obiekt ten zbudowany został około 1850 roku, w miejsce starego młyna wymienionego w spisie powszechnym obwodu lipnowskiego z 1825 roku, którego właścicielem był Karol Zboiński. Nowy młyn dzierżawił Franciszek Górniak, a w 1901 roku zakupiła go rodzina Kornackich za sumę trzech tysięcy rubli. Jest to młyn drewniany, dwukondygnacyjny, podpiwniczony, konstrukcji zrębowej. Dach ma dwuspadowy, kryty do 1938 roku gontem, a następnie papą. Obecnie jest napędzany elektrycznie.

Na Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej znajduje się wiele zabytkowych, drewnianych obiektów. Należy do nich zwiedzany przez nas kościół pw. św. Barbary w Chrostkowie, którego historię przybliżył nam proboszcz parafii. Świątynia przetrwała prawdopodobnie do końca XVII wieku. Nowy kościół wybudowano pod koniec XVIII wieku. W 1990 roku świątynię rozbudowano przez dodanie bocznych naw i przedsionka, przeprowadzono kapitalny remont. Polichromię wykonał Mikołaj Konczalski, włocławski artysta, urodzony w Chrostkowie.

Nasza wyprawa zakończyła się porcją mocnych wrażeń, dostarczonych przez zawodników Lipnowskiego Klubu Sportowego „Jastrząb” na torze motocorossowym.

Jednodniowa wyprawa dostarczyła nam ogromnej porcji wiedzy o naszym regionie, co jest ogromną zasługą nieocenionego przewodnika-pilota pana Kazimierza Andrzejewskiego, który za każdym razem zaskakuje nas ogromem posiadanej wiedzy i życzliwością dla uczestników. Pięknie dziękujemy panu Kazimierzowi i organizatorce wyjazdu pani Teresie Fortunie.