Notatka z wycieczki do Skierniewic Drukuj

Nie minął jeszcze czas wakacji, a już członkowie Koła Turystycznego rozpoczęli nowy rok akademicki - 20 września - niezwykle ciekawą wycieczką na Skierniewickie Święto Kwiatów, Warzyw i Owoców.

Imprezę rozpoczęła barwna parada młodzieży skierniewickich szkół, członków lokalnych organizacji, reprezentantów okolicznych gmin oraz orkiestr dętych. A potem można już było do woli cieszyć oczy widokiem różnorodnych wystaw kwiatów, warzyw i owoców, dokonać zakupu na targach ogrodniczo-rolnych, skosztować lokalnych przysmaków na pokazach degustacyjnych, czy obejrzeć występy gwiazd na skierniewickim rynku przed Ratuszem.

Osoby bardziej zainteresowane zabytkami Skierniewic z udziałem przewodnika zwiedzili miejscowe zabytki. Pierwszym obiektem był Ratusz - neorenesansowa budowla z 1847 r., który w czasie wojny pełnił funkcję więzienia. Kolejnym obiektem był pala arcybiskupów gnieźnieńskich wybudowany w 1619 r. oraz park pałacowy położony po obu stronach rzeki Łupi, którego początki sięgają XV wieku.

Kolejny ciekawy obiekt, to szczególnie widoczna na tle otoczenia Pałacowa Brama Wjazdowa usytuowana we wschodniej części parku miejskiego, która została wybudowana w latach 1770-1780 podczas rządów arcybiskupa Kazimierza Ostrowskiego według projektu architekta Efraima Szregera. Brama została wzniesiona na planie łagodnego łuku z dwoma półkulistymi skrzydłami o kolumnowych portalach mieszczących kordegardy. Na jej ścianach znajdują się tablice pamiątkowe, do których można zaliczyć poświęcone 500. rocznicy uzyskania praw miejskich oraz tablicę wmurowaną w okresie międzywojennym w hołdzie poległym w latach 1914-1920 synom miasta i powiatu. Swoim przeznaczeniem miała służyć wysokim dostojnikom państwowym i kościelnym. Bramą wjeżdżał niegdyś Król Stanisław August Poniatowski.

Bardzo ciekawy jest też obiekt dworca skierniewickiego. Pierwszy budynek dworca powstał w 1845, drugi w roku 1873, wzniesiony w stylu gotyku angielskiego z wnętrzami neoklasycystycznymi , na przyjęcie cara Rosji, który odwiedzał swoją rezydencję w okolicach Skierniewic. Budynek dworca spłonął 1914, odnowiony według planów Jana Heuricha, 1980-2003 odnowiony zgodnie z wymaganiami konserwatorskimi (skuto tynki na elewacjach, odsłonięto ceglany wątek ścian). Na peronie ustawiono w roku 2010 pomnik Stanisława Wokulskiego autorstwa Roberta Sobocińskiego.

Kolejne ciekawe obiekty Skierniewic, to Dworek Modrzewiowy przy ul. św. Floriana, w latach 1879-1889 dom Konstancji Gładkowskiej, dziś Izba Historii Skierniewic oraz Kompleks Parowozowni przy ul. Łowickiej 1, wzniesiony w 1845 roku jako jeden z ważniejszych obiektów technicznych pierwszej na ziemiach polskich linii kolejowej: Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Chociaż głównym celem naszej wycieczki było Skierniewickie Święto Warzyw, Kwiatów i Owoców, to jak zwykle nie ominęliśmy ciekawego miejsca na trasie przejazdu, którym były Lipce Reymontowskie.

Początki muzeum sięgają roku 1982, kiedy to w trakcie obchodów 50-lecia istnienia w Lipcach Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta nastąpiło otwarcie Izby Regionalnej.

Muzeum gromadzi, opracowuje i udostępnia zwiedzającym różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec (dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz w chałupie lipieckiej, narzędzia rolnicze) i sąsiednich miejscowości, a także pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława St. Reymonta.

Od 1989 r. siedzibą Muzeum są zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów. Manufaktura zajmowała się zgrzebleniem, przędzeniem i farbowaniem wełny, tkaniem materiałów na słynne łowickie pasiaki, oraz wyrobem wełnianych swetrów, skarpet i rękawic. Obecnie manufaktura Winklów jest unikatowym w skali kraju dawnym obiektem przemysłowym wsi polskiej.

Urozmaiceniem na trasie przejazdu było też przepytywanie uczestników wycieczki przez naszego przewodnika p. Andrzejewskiego z wiadomości, które powinniśmy posiadać na temat mijanych obiektów, które zwiedzaliśmy podczas poprzednich wypraw.

Wycieczka była niezwykle udana i za to uczestnicy bardzo dziękują jej organizatorom.