Relacja z wystawy „Jan Sowiński(1911 – 1990). Mistrz włocławskiego designu” w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Drukuj

Dnia 27  maja 2022r grupa  studentów  WUTW  z ciekawością  obejrzała  niezwykłą  wystawę  prac, projektów, malarstwa i grafiki   Jana Sowińskiego, jednego z twórców renomy Włocławskiej Fabryki Fajansu znanej nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami. Wojenne i życiowe losy skierowały go do Włocławka, gdzie od 1953 roku tworzył nowe wzory i formy, wykorzystując swoje umiejętności rysunkowe, graficzne i malarskie.

Doprowadził do mistrzostwa sposób kształtowania brył  form  ceramicznych.

Nie bał się zastosowania bogatych, kolorowych, często abstrakcyjnych  kompozycji  malarskich na ich powierzchniach. Dla włocławskiej  fabryki  stworzył ponad 260 wzorów  ceramiki użytkowej: serwisów, wazonów, lamp, popielniczek, żyrandoli, ram czy pater.

Opracował także około 200 wzorów ceramiki  związanych z obchodami  ważnych rocznic, wydarzeń  lokalnych i  historyczno – politycznych. Nasze znane „wicki” to również  dzieła Jana Sowińskiego.

Wystawę  prezentowała i bardzo ciekawie opowiadała  o swoim ojcu córka artysty – pani Grażyna  Guźlecka. Wiele eksponatów na wystawie wywołało w nas wspomnienia czasów PRL, w naszych domach przecież  znajdowało się  wiele  wyrobów  Włocławskiej  Fabryki  Fajansu.

Wystawa bardzo nam się podobała.

Tekst: Anna Lewandowska-Pudlińska

Zdjęcia: Andrzej  Pudliński