Notatka z wykładu ”Podejście społeczeństwa do osób z demencją” Drukuj

Dnia 31.03.2023r mieliśmy okazję wysłuchać niezmiernie interesującego wykładu pani Magdaleny Rosłonowskiej – Dyrektora Domu Opieki Społecznej w Kowalu. Pani Dyrektor wyjaśniła nam na czym polega istota istnienia DPS-ów. Te zakłady opieki absolutnie nie mogą być traktowane jak umieralnia. Bardzo dokładnie przedstawiła, co należy zrobić, aby zamieszkać na stałe w DPS-ie. Wszystkie dokumenty trzeba złożyć w MOPR, który je kompletuje i wystawia skierowanie do Domu Opieki.

Lekarz decyduje, do jakiego typu Domu senior się kwalifikuje. Z kolei ten musi świadomie podpisać zgodę na umieszczenie go w DPS-ie. Koszt pobytu wynosi obecnie ok. 5000zł/m-c. Z renty lub emerytury pobiera się 70% na pobyt w placówce, reszta pozostaje do dyspozycji seniora. Brakującą kwotę dopłaca Urząd Gminy lub rodzina. W Polsce nie ma obecnie domów opieki dla osób z chorobą Alzheimera, jedyny taki ośrodek znajduje się w Pigży koło Torunia. Pani Rosłonowska stwierdziła, że sposób, w jaki człowiek się starzeje, zależy od jego życiowej aktywności. Dowiedzieliśmy się także, że nazwa demencja znaczy to samo, co otępienie, natomiast starość wcale nie oznacza demencji. Demencja może być symptomem wielu chorób, w tym Alzheimera.

Słuchacze zaproponowali pani Dyrektor przeprowadzenie cyklu wykładów na temat chorób wieku podeszłego, a pani Rosłonowska wyraziła zgodę na kontynuowanie spotkań. O terminie następnego spotkania powiadomimy studentów odpowiednim komunikatem.

 

Tekst: Anna Lewandowska-Pudlińska

Zdjęcia: Jan Wenski