Notatka z wykładu pani Izabelli Drozd o poszukiwaniu swoich przodków Drukuj

Dnia 10.05.2023r mieliśmy kolejną okazję do poznania sposobów poszukiwań naszych przodków. Dowiedzieliśmy się, ze genealog to historyk swojej rodziny. Poszukiwania przodków można prowadzić wśród żyjących członków rodziny ale także można korzystać z programów komputerowych takich jak: Ahnenblatt – dostępny w Google i darmowy, Myheritige – daje możliwość powiązań z nieznaną rodziną, oraz Ancestry i Geni.

Można także udać się do Archiwum Państwowego we Włocławku. Siedziba znajduje się na ul. Skorupki, czynne od pon. –pt w godz.7.30 – 14.30. Pracownik archiwum pomaga w poszukiwaniach i formalnościach. Przodków można też szukać w 3 księgach metrykalnych w kościele. 1) księga chrztów – tu odnotowuje się dzień, miesiąc, rok urodzenia, jaki był poród, dane ojca i matki, imiona i nazwiska chrzestnych, a nawet, czy dziecko pochodzi z nieprawego łoża. 2) księga ślubów – tu znajdziemy dane o panu młodym, pannie młodej i z jakiej jest parafii. 3) księga zmarłych – znajdziemy tu informację gdzie krewny zmarł, w jakim wieku, kto zgłasza zgon, kogo pozostawił po sobie. Obecnie można zrobić zdjęcia dokumentów, wcześniej było to nielegalne. Dokumenty są w różnych językach ze względu za zabory.

W katedrze włocławskiej również znajduje się archiwum czynne od pon.-czw. W godz. 8.30 – 13.00. Strona genealodzy.pl pomaga odszukać stronę z mapą parafii, gdzie digitalizuje się dokumenty parafialne. Jeśli szukamy rodziny w innym mieście, należy skontaktować się z archiwum w tym mieście, podać dane i archiwum przyśle dokumenty. Dziękujemy bardzo pani Izie za mnóstwo potrzebnych informacji i czekamy na następne spotkanie.

 

Tekst: Anna Lewandowska-Pudlińska

Zdjęcia: Jan Wenski