Zajęcia z cyklu „Adaptacje teatralne” Drukuj

4 listopada 2013 roku słuchacze WUTW uczestniczyli w zajęciach z cyklu „Adaptacje teatralne”. Spotkanie odbyło się w Czarnym Spichrzu.

Historię tego obiektu przedstawiła nam pani Joanna Schab, sekretarz Dobrzyńsko-Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego. Dowiedzieliśmy się, że ten drewniany spichlerz wybudowany został na początku XIX wieku do celów magazynowych dla założonej w 1814 roku Fabryki cykorii F. Bohma i S-ki. Z pomieszczeń tych korzystały również Kujawskie Zakłady Koncentratów Spożywczych - późniejsza Delecta, a od 1981 roku przekazany został na siedzibę Dobrzyńsko-Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Dalszą część prelekcji poprowadził Dyrektor Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku - pan Jan Polak. Na wstępie prowadzący przypomniał uczestnikom spotkania charakterystyczne cechy rodzajów literackich (epiki, liryki, dramatu) oraz ich gatunki. Dowiedzieliśmy się, jak przebiega praca na warsztatach teatralnych, prowadzonych przez pana Polaka z włocławską młodzieżą, i jak powstają adaptacje teatralne (aby sztuka np. napisana 200 lat temu została przybliżona do naszych czasów) i co kryje się pod pojęciem prawa autorskiego. Tak przekazana wiedza, przybliżyła nam pracę reżysera teatralnego i pogłębiła naszą wiedzę o teatrze.

Niestety, zdjęć z tego spotkania w naszej galerii nie zamieścimy z powodu awarii aparatu fotograficznego. Następne nasze spotkanie odbędzie się 2 grudnia 2013 roku.