WUTW WCZASY ROWY 24 – 30 WRZEŚNIA 2023 Drukuj

Grupa studentów WUTW wyjechała na tygodniowe wczasy do Rowów. Zakwaterowanie z wyżywieniem mieliśmy w pensjonacie „U marynarza” położonego przy ulicy Słonecznej. Bliskość plaży umożliwiała codzienne, nawet kilkukrotne, pójście na plażę. Pogoda, jak na ostatni tydzień września, także dopisała, słoneczne dni, lekki wiatr od lądu, temperatura pow. 20 stopni.

Odbyliśmy także kilka grupowych wyjazdów i spacerów:

  • Wyjazd autokarem do Ustki: spacer brzegiem Słupi z widokiem na port obecnie rybacki i żeglarski, obok obrotowej kładki nad kanałem portowym, latarnię morską. Weszliśmy na falochron wschodni, który pełni funkcję mola i stoi Pomnik Syrenki. Przy nim oczywiście – sesja zdjęciowa. Przeszliśmy fragmentem Promenady Nadmorskiej, która biegnie od kanału portowego w kierunku wschodnim – cała ma ponad 2 km długości.
  • Wyjazd autokarem do Doliny Charlotty. Położona około 10 km od Słupska i Ustki; działa tam kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny Dolina Charlotty Resort&SPA. Ośrodek zajmuje teren około 120 ha. Na jego terenie znajdują się: hotel, restauracje, amfiteatr na 10 tys. widzów, ogród zoologiczny, fokarium, stadnina koni.
  • Wyjazd lokalną komunikacją do Słupska. Spacer po mieście z miejscowym przewodnikiem. Zobaczyliśmy takie zabytki jak: zespół zamkowy z Zamkiem Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, kościół podominikański św. Jacka (dawny zamkowy), Kościół Mariacki, budynek biblioteki w dawnym kościele św. Mikołaja. Inne atrakcje to: Ratusz – neogotycki, budowa lata 1899-1901 z wieżą udostępnioną turystom; Nowa Brama z XIV wieku; pomnik Karola Szymanowskiego w Parku J. Waldorffa. Odwiedziliśmy także Izbę Historii Kolei na Pomorzu Środkowym, w której można zobaczyć rekwizyty przedstawiające historię kolejnictwa w regionie.
  • Wyjazd do Poddąbia. Jest to dawna wieś rybacka a obecnie nadmorska miejscowość zamieniająca się w osadę letniskową z piękną plażą i klifowym wybrzeżem. Część wycieczkowiczów wróciła do Rowów spacerkiem idąc brzegiem morza.
  • Spacer na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Poszliśmy wzdłuż Jeziora Gardno w kierunku wschodnim aż do pomostu widokowego. Także w tym dniu wieczorem spotkaliśmy się w jadalni pensjonatu – była wspólna zabawa i tańce.
  • Grupowy spacer wzdłuż południowo-zachodniego brzegu Jez. Gardno do wieży widokowej – rozległy widok na jezioro i Górę Rowokół.
  • W drodze powrotnej do Włocławka dłuższy postój w Białym Borze. Zwiedziliśmy cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, zbudowanej w latach 1992-97, według projektu i z dekoracją malarską Jerzego Nowosielskiego. Jest to także najmłodszy zabytek w Polsce, wpisany do rejestru zabytków 25 lipca 2019 r. Biały Bór jest dużym ośrodkiem Ukraińców  w Polsce, gdyż po drugiej wojnie światowej w ramach akcji Wisła przesiedlono tam z terenów południowo-wschodniej Polski wiele ukraińskich rodzin.

Tekst: Jan Wenski

Zdjęcia: Jan Wenski