Aerobik

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach aerobiku.

Zajęcia odbywają się w klubach fitness:
„Świat Kobiety” przy ul. Polnej 102 i „Forma” przy ul. Ostrowskiej 36.

 

Moda na zdrowy styl życia przyczyniła się do tego, że prawie na każdym osiedlu możemy znaleźć klub fitness, w którym można skorzystać zarówno z siłowni jak i zajęć aerobiku.  Kiedyś nie było tak dużego wyboru. W latach 80-tych bardzo modny stał się aerobik wylansowany przez aktorkę Jane Fondę. Prowadzone zajęcia były na ogół niezwykle intensywne i składały się w głównej mierze z różnych wariantów szybkiego biegu oraz skoków. Wszystkich ogarnął szał. Pamiętamy z naszych młodych lat, jak tłumy kobiet pragnęły ćwiczyć przy muzyce tak, jak to robiła słynna aktorka i tak jak ona chciały być sprawne i piękne. Modne stały się kolorowe getry, opaski i obcisłe legginsy.

Po kilku latach lekarze i specjaliści orzekli jednogłośnie, że takie zajęcia aerobiku nie nadają się dla każdego. Zestawy ćwiczeń, proponowane przez instruktorów były może i dobre dla osób w 100% zdrowych, wytrenowanych i o dużej sprawności fizycznej, ale na pewno nie dla kogoś, kto przez dłuższy okres czasu prowadził osiadły tryb życia, a ostatni kontakt ze sportem miał na lekcji WF-u. Dlatego też rzesze amatorów aerobiku często ulegały kontuzjom, narzekały na bóle kolan i kręgosłupa.

Dla osób w starszym wieku, nienawykłych do wykonywania systematycznych ćwiczeń, klasyczny aerobik mógłby uczynić więcej szkody niż pożytku. Ale różnego rodzaju ćwiczenia aerobowe, o niezbyt dużym natężeniu, dostosowane do kondycji i możliwości są bardzo wskazane.
Gimnastyka pozwala nam schudnąć, rozciągnąć mięśnie i zachować gibkość. Regularne ćwiczenia zwiększają odporność naszego organizmu, dotleniają go, pozwalają odreagować stres, uaktywniają naturalny system obronny, co skutkuje opóźnieniem procesu starzenia. Aby pozostać w dobrej formie fizycznej i psychicznej do późnej starości należy pielęgnować swoją kondycję poprzez systematyczne ćwiczenia. Zmniejszają one ryzyko chorób serca, cukrzycy i różnych nowotworów, a przede wszystkim zapobiegają osteoporozie.

Ćwiczenia, które wykonujemy, mają być przede wszystkim relaksem, przyjemnością i odskocznią od kłopotów dnia codziennego. Panie instruktorki dobierają ćwiczenia tak, aby rozruszać wszystkie części naszego ciała, nawet te od dawna nam dokuczające. Ćwiczenia są dopasowane do naszych możliwości, nikt nie wymaga od nas cudów, ćwiczyć można we własnym tempie.

Wśród osób uczestniczących w zajęciach gimnastycznych organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku przeważa chęć zachowania sprawności fizycznej i zdrowia. Nie bez znaczenia jest też przyjemność wykonywania ćwiczeń wśród osób o podobnych zainteresowaniach i miłe spędzenie czasu. Chcemy być zdrowsze, bardziej sprawne, a przy okazji czerpać z życia trochę przyjemności. Prawda, że dla osób, które jeszcze nie ćwiczą, może to być zachętą do podjęcia decyzji o uczestnictwie w zajęciach gimnastycznych?

Na podstawie: www.fit.pl