Ogłoszenia
KOMUNIKAT DLA OSÓB ZAPISANYCH NA WYCIECZKĘ „TRZY STOLICE” Drukuj

 

Planowana wycieczka na 8-15.09.2021 r. ze względu na sytuację epidemiologiczną nie odbędzie się.

 

Proponujemy Państwu polski wariant „BESKIDY, OPOLSZCZYZNA i GÓRNY ŚLĄSK” w terminie 9-15 września br.

 

Koszt wycieczki dla słuchaczy WUTW – 900,00 zł., dla pozostałych uczestników – 1000,00 zł. przy uwzględnieniu wpłaconej przy zapisie zaliczki.

Pozostała kwotę w wysokości 600,00 zł. lub 700,00 zł. należy uiścić podczas wycieczki.

 

Noclegi w pokojach 2 i 3 osobowych ze śniadaniami i obiadokolacjami w:

1 x Cieszyn  Hotel „Gambit”

5 x Żywiec „Zajazd Maxim”

Pozostałe warunki bez zmian. Prosimy o telefoniczne potwierdzenie udziału w wycieczce do końca lipca br.  tel. 602-473-334.

 

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

„BESKIDY, OPOLSZCZYZNA i GÓRNY ŚLĄSK”

9-15.09.2021

 

9.09.2021 – czwartek, 800 zbiórka uczestników (przystanek „Auto-Tur”), przejazd do OPOLA – zwiedzanie Muzeum Wsi Opolskiej, starówki oraz Muzeum Polskiej Piosenki. Przejazd do GÓRY ŚWIĘTEJ ANNY – nawiedzenie zespołu klasztornego Franciszkanów z kalwarią, spacer po stokach najwyższego wzniesienia Wyżyny Śląskiej z Pomnikiem i  Muzeum Czynu Powstańczego, a następnie dojazd do CIESZYNA – zakwaterowanie i nocleg w Hotelu „Gambit” (ok. 500 km).

10.09.2021 – piątek, całodniowa wycieczka w rejon Bramy Morawskiej i dojazd do Żywca. Po wykwaterowaniu przejazd pod hałdę „Szarlotka” w RYDUŁTOWACH (podobno największa w Europie!), dalej zwiedzanie Arboretum i Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej w RACIBORZU. Przejazd do Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje RUD WIELKICH – chronione obszary łęgowe z pocysterskimi stawami, Sanktuarium Matki Bożej Pokornej i pocysterskim klasztorem, wizyta w RYBNIKU („miasto z ikrą!”) – spacer po centrum z neogotycką Bazyliką Św. Antoniego, dalej przejazd do ŻYWCA, zakwaterowanie w Zajeździe Maxim (ok. 200 km).

11.09.2021 – sobota, opcjonalna wycieczka górska na szczyty Beskidu Śląskiego (Barania Góra – pieszo, lub Wielka Czantoria – wyciągiem). Przejazd przez Szczyrk do WISŁY MALINKI (Skocznia im. A. Małysza) i WISŁY CZARNEGO – wysiadają chętni na pieszą wycieczkę (ok. 4 - 5 godz.) – cel Barania Góra!, pozostałe osoby przejazd do USTRONIA POLANY i wjazd wyciągiem na graniczną Wielką Czantorię, w miarę możliwości czasowych spacer po WIŚLE UZDROWISKU (ok. 100 km).

12.09.2021 – niedziela, przejazd przez SUCHĄ BESKIDZKĄ (Renesansowy Zamek) do KALWARI ZEBRZYDOWSKIEJ – nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej z założeniem kalwaryjskim, a następnie wizyta w WADOWICACH – dom Jana Pawła II, na zakończenie wycieczki pobyt w INWAŁDZIE – Park Miniatur i Warownia (ok. 110 km).

13.09.2021 – poniedziałek(dzień bez autobusu), zwiedzanie BIELSKA BIAŁEJ – Katedra Św. Mikołaja, Pałac Sułkowskich, zabytkowy Dworzec Kolejowy, wizyta w SZCZYRKU – możliwość wejścia/wjechania na Skrzyczne.

14.09.2021 – wtorek, przejazd do Muzeum Pałacowego w PSZCZYNIE (zwiedzanie), przejazd przez Skoczów, USTROŃ – krótka wizyta w uzdrowisku, Wisłę do JAWORZYNKI TRZYCATEK – spacer na Trójstyk Granic (Polska/Czechy/Słowacja),  wizyta w Centrum Koronki Koniakowskiej w KONIAKOWIE, powrót do Żywca – nocleg (ok. 160 km).

15.09.2021 – środa, wykwaterowanie i przejazd do GOCZAŁKOWIC ZDROJU – wizyta w Ogrodach „Kopias” (ok. 1 godz.),  zwiedzanie KATOWIC (centrum, Pomnik Powstańców Śląskich, Katedra, Gmach Sejmu Śląskiego) – powrót do Włocławka w godzinach wieczornych (ok. 500 km).

Program z przyczyn niezależnych od organizatorów może ulec zmianie.

 

Zapraszają organizatorzy Koło Turystyczne SENIOR przy WUTW

i pilot - przewodnik Paweł Śliwiński !
 
Otwarcie wystawy JANINA TWARDY. Złoty Jubileusz Drukuj

Szanowni Państwo,

W dniu 2 lipca 2021 r. o godz. 12.00 w gmachu Zbiorów Sztuki MZKiD przy
ul. Zamczej zostanie otwarta wystawa „Janina Twardy. Złoty Jubileusz”.

Ekspozycja przygotowana została by uczcić wyjątkową okazję,
pięćdziesięciolecie pracy twórczej włocławskiej artystki i pedagoga.
Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie zaproszonych gości, reprezentantów
instytucji oraz mediów.


W razie pytań zachęcam do kontaktu z autorem wystawy - Adamem Zaporą -
tel. 54 232 50 61.

Serdecznie zapraszam w piątek do wzięcia udziału w wydarzeniu i
stworzeniu przez Państwa relacji.

Z pozdrowieniami,
Wioleta Osińska

 

 


 

 
Wycieczka do Bydgoszczy i Ostromecka Drukuj

 

Zapraszamy 14 lipca 2021r../środa/ na wycieczkę do Bydgoszczy i Ostromecka.


W programie:

Bydgoszcz: Wyspa Młyńska, Starówka, Spichrze n/Brdą, Muzeum Wodociągów, Muzeum Mydła i Historia Brudu, rejs statkiem po Brdzie.

Ostromecko: zespół pałacowo - parkowy.

Wyjazd: godz.7,45 ul. Okrzei stacja BP /przy Multikinie/

Koszt wyjazdu: 70,oo zł. / przy 20 osobach/

W cenie : przejazd autokarem z klimatyzacją, ubezpiecznie obsługa przewodnicka, bilety wstępu.

Zapisy telefonicznie: 602473334. do 10 lipca br.

Zaprasza organizator: Koło Turystyczne „SENIOR” przy WUTW.

 

 


 

 
Lipcowy numer Gazety Senior Drukuj

 

Drodzy czytelnicy, w wakacyjnym numerze “Gazety Senior” nie może zabraknąć ciekawych kierunków letnich wycieczek, ale to nie jedyne tematy, które znalazły się w wydaniu. Polecamy m.in. rozmowy Andrzej Wiśniewskiego z: Jolantą Janus, bohaterką filmu „Lekcja miłości” oraz Jorge Luis Valcarcel Gregorio, Kubańczykiem z pochodzenia, Polakiem z przypadku.

Historia Jolanty Janus, jej trudna relacja z mężem tyranem oraz walka o siebie stały się inspiracją dla filmu dokumentalnego “Lekcja miłości”. Pani Jolanta to niezwykła osoba, która nie traci nadziei, pogody ducha i zapału do dbania o nienaganny i absolutnie wyjątkowy wygląd. Niech rozmowa zachęci was do obejrzenia filmu.

Lato zapowiada się łaskawie, to czas pięknej, słonecznej pogody bez obostrzeń i idealny moment, aby zadbać o siebie i wrócić do formy fizycznej, jak i psychicznej. Jak zrobić to z głową radzą: w ABC Psychologii dla seniora dr Jadwiga Kwiek podpowiada, jak pokonać stres; Urszula Zdanowicz, lekarka wyjaśnia, dlaczego warto postawić na spacery; jeśli cierpisz z powodu meteoropatii, dowiedz się, jak możesz sobie pomóc oraz koniecznie sprawdź: Jak żyć, żeby nie żałować… w cyklu NA 2 GŁOSY … A CZASAMI 3 Bogny Bartosz i Ilony Zakowicz.

Nie zabrakło informacji o zapowiadanych zmianach w prawie, które bezpośrednio dotyczą seniorów. Donosimy o zapowiadanych nowelizacjach prawa spadkowego oraz przepisów dotyczących sprzedaży na tzw. pokazach, gdzie goszczą głównie seniorzy i gdzie niestety często dochodzi do nadużyć. Warto wiedzieć również, jak należy zachować się na przejściu dla pieszych po już obowiązującej zmianie przepisów – poradnik dla pieszych i kierowców.

Ponadto mnóstwo ciekawych informacji, lektur na letnie wieczory oraz krzyżówka.

 

Link do numeru lipiec (07/2021) Gazety Senior

 

Poniżej tematy wybrane specjalnie dla Ciebie!


Czy wiesz, że jedząc produkty pochodzenia zwierzęcego, zwiększasz ryzyko między innymi cukrzycy, a nawet nowotworu piersi czy raka jajnika? Z książki „Leczenie przez jedzenie” dowiesz się, jak hormony znajdujące się w żywności wpływają na stan Twojego zdrowia i w jaki sposób zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu, wywołując wiele dolegliwości i chorób. "LECZENIE PRZEZ JEDZENIE" brzmi dobrze. To pierwszy tak KOMPLEKSOWY PORADNIK przedstawiający zależność między tym, co jemy, a chorobami, na które cierpimy. Drogowskaz, który pomoże Ci porzucić stare nawyki i odzyskać zdrowie. FRAGMENT KSIĄŻKI + 3 PRZEPISY tylko TUTAJ.

Bożena właśnie wystąpiła w reklamie telewizyjnej Wedla, Izabella – Xenny, a Alicja i Wojciech w sesji dla Galerii Dominikańskiej z Wrocławia. Marlena promuje odzież sportową, a Wanda, Wojtek, Zuza i Andrzej produkty Kauflandu. Co ich wyróżnia? Wszyscy to MODELE 60+ agencji Evergreen Models. Masz ochotę na przygodę? Zapraszają do współpracy! Więcej pod linkiem TUTAJ.

Ważna informacja dla osób, które pracowały za granicą, od początku czerwca obowiązują kolejne umowy o zabezpieczeniu społecznym. Aktualnie funkcjonuje już 14 podobnych umów dwustronnych. Sprawdź, jakich krajów dotyczą i jak to działa TUTAJ!

Jeszcze więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

 

Redakcja Gazety Senior życzy miłej lektury i dużo zdrowia.

Udanego dnia

Linda Matus

Redaktor Naczelna "Gazety Senior"

 


 
Wystawa z okazji jubileuszu Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku Drukuj

 

W 2021 r. Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku obchodzi 40. rocznicę działalności. Z okazji jubileuszu Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przygotowało wystawę czasową pt. „W harmonii z tradycją. 40-lecie Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku. Sztuka ludowa, rękodzieło i rzemiosło. Prace Twórców należących do Oddziału w latach 1981-2021. ”, która zostanie udostępniona zwiedzającym 22 czerwca br. Obejmuje ona ponad 130 prac, wykonanych przez 71 twórców, należących do  Oddziału STL na przestrzeni 40 lat, reprezentujących takie dziedziny jak hafciarstwo i koronkarstwo, rzeźbiarstwo, malarstwo, zdobnictwo wnętrz, malowanie fajansu, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo oraz zabawkarstwo. Większość obiektów pochodzi ze zbiorów etnograficznych włocławskiego muzeum a pięć prac zostało wypożyczonych od osób prywatnych.

Wystawie towarzyszy obszerna publikacja. Wydawnictwo poświęcone jest wszystkim twórcom należącym do włocławskiego Oddziału. Zawiera między innymi charakterystykę poszczególnych dziedzin, wybrane informacje biograficzne, wykazów twórców – członków Oddziału STL od początku jego istnienia a także zestawienie wszystkich wystaw monograficznych, które miały miejsce Muzeum Etnograficznym we Włocławku od 1987 r.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych powstało w Lublinie, w 1968 r. Główną ideą przyświecającą założycielom i obowiązującą niezmiennie po dziś dzień są ochrona i kultywowanie twórczości wyrastającej z kultury chłopskiej w dziedzinie plastyki, rzemiosł a także pisarstwa. Pieczę tę stowarzyszenie realizuje poprzez dokumentowanie sztuki ludowej, jej popularyzację oraz opiekę nad twórcami i reprezentowanie ich. W kolejnych latach powstawały oddziały regionalne STL.

Zebranie założycielskie Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku odbyło się 7 kwietnia 1981 r. w Muzeum Historii Włocławka. Jego inicjatorami był Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Oddział stowarzyszenia zarejestrowany został 9 czerwca 1981 r.

Działalność Oddziału objęła niemal całą ziemię dobrzyńską oraz Kujawy południowo-wschodnie, w ramach ówczesnego województwa włocławskiego. Pierwszym prezesem Oddziału włocławskiego STL-u przez dwie kadencje, do 18 lipca 1986 r. był włocławski rzeźbiarz, Feliks Maik. W kolejnych latach funkcje tą pełniła Irena Najdek, kujawska hafciarka także z Włocławka a od 2009 r. do chwili obecnej Aleksandra Zawacka z Wichrowic, twórczyni w dziedzinie plastyki zdobniczej.

Pierwsze spotkania twórców odbywały się w budynkach włocławskiego muzeum. Od lutego 1982 r. do 1988 r. zebrania, posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia i obrady komisji stypendialnych miały miejsce w zabytkowym spichrzu we Włocławku przy ul. Piwnej 4 (siedzibie Dobrzyńsko-Kujawskiego Towarzystwa Kulturalnego). Od 1990 r. do dnia dzisiejszego twórcy spotykają się we włocławskim Muzeum Etnograficznym.

W latach 1982-1986 Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we współpracy z Oddziałem STL we Włocławku zorganizowało trzy duże konkursy regionalne sztuki ludowej Kujaw i ziemi dobrzyńskiej w cyklu dwuletnim, naprzemiennie z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Od tego czasu wielu twórców należących do Oddziału włocławskiego bierze udział w kolejnych edycja konkursu sztuki ludowej, organizowanych w Inowrocławiu. Sukcesywnie od 1987 r. we włocławskim muzeum przygotowywane są wystawy monograficzne poświęcone zasłużonym twórcom o największym dorobku. Ludowa twórczość artystyczna i rękodzielnicza promowana jest też przez włocławskie muzeum poprzez kiermasze świąteczne (przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą) oraz podczas festynów i okolicznościowych imprez w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

Michał Kwiatkowski

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6, Włocławek

Scenariusz: Krystyna Pawłowska, Dorota Kalinowska, Karolina Bandziak-Kwiatkowska, Michał Kwiatkowski

Komisariat: Michał Kwiatkowski

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Czas trwania wystawy: 22.06 – 03.10.2021 r.

Proj. afisza M. Kolanowska

 


 
Wczasy w Ustce 19-26 września 2021r. Drukuj

 

Zakwaterowanie: Villa  Wenel  ul. Kościuszki 1  w  pokojach 2,3 - osobowych 50,oo doba  od  osoby  x  7  noclegów.=350,oo.

Wyżywienie: we  własnym zakresie ,możliwość korzystania z aneksów  kuchennych.

Zapisy telefonicznie  nr 602473334  , konieczna wplata  zaliczki w wys. 50,oo do  końca czerwca 2021r.

konto   15  1090 1519 0000 0001 1124  5104

Transport/dowóz i odbiór/ 35 -osobowym pojazdem +ubezpieczenie 135.oo zł.

Pozostała kwota za  noclegi, ubezpieczenie i  transport płatna w w  Ustce.

Zaprasza Kolo Turystyczne „SENIOR” przy WUTW

 


 
letnie spotkanie członków i sympatyków turystyki Drukuj

 

Koło Turystyczne „Senior”

przy Włocławskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

zaprasza na letnie spotkanie

członków i sympatyków turystyki dnia 7 lipca 2021 r.


Miejsce spotkania: Nadleśnictwo, ul. Ziębia 13

7 lipca 2021 r. godz. 10.00

Program spotkania: Gry i  zabawy

Wspólne biesiadowanie

Ognisko – kiełbaski, napoje i dodatki we własnym zakresie !

 

Zapisy telefoniczne w sekretariacie WUTW do dnia 2 lipca br.

do godz. 13.00: 534-682-072,  54 232-99-53


Serdecznie zaprasza Koło Turystyczne „Senior”

  
Bratysława, Wiedeń, Budapeszt w dniach 8- 15 września 2021r. Drukuj

 

Wyjazd : .  godz.8,oo  z przystanku Auto-Tur ul .Okrzei  63

Powrót  : 15.09.br. w godzinach   wieczornych.

Organizator: Koło Turystyczne ”Senior”  przy WUTW.

Obsługa pilocko-przewodnicka Paweł Śliwiński + miejscowi przewodnicy.

 

Noclegi z obiadokolacjami i śniadaniami w następujących miejscowościach:

*Cieszyn           1 x Hotel  Gambit.

*Bratysława      3 x Hotel  Plus

*Budapeszt       2 x Hotel Veritas

*Żywiec            1 x Zajazd  Maxim

 

Koszt wycieczki:700,oo zł.+250 euro dla słuchaczy WUTW, pozostali uczestnicy wycieczki 800,oo zł.+250 euro.

 

W  cenie:

*przejazd autokarem turystycznym,

*obsługa przewodnicko-pilocka  na trasie i zwiedzanych obiektach.

*7 noclegów w pokojach dwu i  trzy-osobowych z pełnym węzłem  sanitarnym.

*7 x obiadokolacje i   7  x  śniadania .

*wstępy do zwiedzanych obiektów.

*zestaw  słuchawek audio-tour.

*ubezpieczenie.

Zapisy wraz z wpłatą zaliczki w wysokości 300,oo zł.+ 40 euro  w sekretariacie WUTW do końca stycznia br./nie podlega zwrotowi/

Pozostałą kwotę  w wys. 400,oo zł.+210 euro/ 500,oo zł.+ 210 euro/ będzie pobierana podczas wycieczki.

Ważne!!!!! Należy zabrać Certyfikat szczepienia COVID -19  lub zaświadczenie ozdrowieńca ,  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego ,ważny  Paszport lub  Dowód Osobisty, maseczki.

 

Prosimy o telefoniczne    potwierdzenie udziału w  wycieczce do końca czerwca  2021r.  Nr telefonu  602473334.

 

 

RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI

„TRZY STOLICE”  8-15.09.2021


8.09.2021 – środa 8,oo  zbiórka uczestników (przystanek „Auto-Tur”), przejazd do Cieszyna – zwiedzanie polskiej i czeskiej części (w miarę możliwości), nocleg.

9.09.2021 – czwartek, dojazd do Ołomuńca – historyczna stolica Moraw, zwiedzanie zabytkowej części miasta (Górny i Dolny Rynek, Kolumna Morowa, Ratusz, Katedra), przejazd do Bratysławy – zakwaterowanie i nocleg.

10.09.2021 – piątek, całodniowa wycieczka do Wiednia. Objazd Starówki Ringiem -  reprezentacyjnym bulwarem Wiednia z Operą, Parlamentem, Ratuszem, parkiem miejskim, Uniwersytetem. Pieszy spacer po zabytkowym centrum (Katedra, dziedzińce cesarskiej rezydencji Hofburg, malownicze zaułki z licznymi muzeami, kościołami i zabytkowymi kamienicami). Przejazd do Schonbrunn – letniej rezydencji cesarskiej z ogromnym pałacem i imponującym założeniem ogrodowo-parkowym oraz na wzgórze Kahlenberg z panoramą Wiednia i polskim kościołem. Powrót na nocleg do Bratysławy.

11.09.2021 – sobota, zwiedzanie stolicy Słowacji – Bratysławy, wzgórze zamkowe z Parlamentem, monumentalnym zamkiem i parkiem, Katedra św. Marcina, Hlavne Namestie (Rynek Główny) z zabytkowymi kamienicami i Ratuszem.

12.09.2021 – niedziela, przejazd na Węgry, gdzie po drodze do Budapesztu zwiedzanie Szekesfehervar, pierwszej stolicy Węgier z Katedrą św. Stefana, Kaplicą św. Anny, Zamkiem Bornego, Pałacem Biskupim oraz Starówką z Ratuszem. Budapeszt – nocleg.

13.09.2021 – poniedziałek, (autokar STOP), całodzienne zwiedzanie Budapesztu z przewodniczką (przejazdy komunikacją miejską). Starówka Budańska – Baszty Rybackie, Pałac Królewski, Kościół Macieja; Wyspa Małgorzaty i rejs stateczkiem po Dunaju; Peszt – Parlament, Bazylika św. Stefana, Plac Bohaterów).

14.09.2021 – wtorek, wykwaterowanie i przejazd malowniczym Zakolem Dunaju - wizyta w Szentendre (jak nasz Kazimierz nad Wisłą!) z zabytkową starówką, pamiątkami serbskimi oraz unikatowym Muzeum Marcepana, przez Słowację dojazd do Żywca – nocleg.

15.09.2021 – środa, zwiedzanie  Żywca (starówka z Pałacem Habsburgów, Starym Zamkiem i Parkiem Zamkowym), wizyta w Muzeum Pałacowym w Pszczynie,  przejazd do Katowic (zwiedzanie centrum ze Strefą Kultury i wieżą widokową) – powrót do Włocławka w godzinach wieczornych.

 

Udanej  wycieczki   i  dużo  wrażeń   życzą  organizatorzy.

 

 


 
Zapraszamy do Lichenia i nie tylko Drukuj

Dnia 30  czerwca 2021r.

Wyjazd godz.8,oo przystanek AUTO-TUR.

Organizator: Koło Turystyczne „SENIOR” przy WUTW.

Koszt:75,oo zł.  Opłata pobierana będzie w autokarze.

Zapisy telefonicznie nr 602473334, należy podać PESEL lub datę urodzenia.

W cenie : przejazd, ubezpieczenie, wstępy, obsługa pilocko-przewodnicka Paweł Śliwiński     


Trasa:     Włocławek –  ŚWINICE WARCKIE–  Konin - BIENISZEW – LICHEŃ STARY – ŚLESIN – Sompolno - SARNOWO – Brześć Kujawski - Włocławek (ponad 270 km) Świnice Warckie – sanktuarium w miejscu urodzenia Świętej Faustyny Kowalskiej. Przejazd przez Konin Bieniszew – malowniczo położony na Sowiej Górze Klasztor Kamedułów (zakon o szczególnie surowej regule)  z XVIII-wiecznym kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Licheń Stary - Sanktuarium  Matki Bożej Licheńskiej z bazyliką w miejscu objawień maryjnych kombatantowi wojen napoleońskich Tomaszowi Kłossowskiemu – jeden z największych ośrodków pielgrzymkowych w Polsce.

Ślesin – miasteczko z kościołem p.w. św. Mikołaja, oryginalną bramą triumfalną ku czci Napoleona i kompleksem rekreacyjno-wypoczynkowym nad jeziorami (są nawet tężnie!).
Przejazd przez Sompolno, Izbicę Kujawską. Sarnowo – jeden z najlepiej zachowanych kompleksów tzw. „grobowców kujawskich”  ludności kultury pucharów lejkowatych sprzed ponad 5 tysięcy lat.
Przejazd przez Brześć Kujawski.


Planowany powrót do Włocławka w godzinach wieczornych.

 


 
koncert zespołu Artes Ensemble Drukuj

 

 

Klub „Stara Remiza” zaprasza 11 czerwca br. o godz. 18.00 na koncert zespołu Artes Ensemble zatytułowany „Czar operetki”.  To widowisko muzyczne podczas którego będzie można usłyszeć repertuar operetkowy i musicalowy w wykonaniu solistki opery i duetu wiolonczeli z fortepianem. Zespół  swą stylową grą i wirtuozowskimi interpretacjami utworów wprowadzi publiczność w charakter odrębnych części koncertu: wiedeńskiej - ze słynnymi melodiami operetek oraz najpiękniejszymi walcami wprost z cesarskiego Wiednia, węgierskiej – z żywiołowymi, pikantnymi czardaszami, hiszpańskiej - w ognistych rytmach słonecznej Hiszpanii i musicalowej  - w porywających, tanecznych rytmach.

W programie koncertu zabrzmią m.in. najpiękniejsze arie z operetek mistrzów gatunku Johanna Straussa II "Aria Adeli" z operetki "Zemsta nietoperza"; Franza Lehara "Kto me usta całuje, ten śni" z operetki "Giuditta", czardasz "Kiedy skrzypki grają ..." z operetki "Cygańska miłość"; Emmericha Kalmana "Czardasz Silvy" z operetki "Księżniczka czardasza"; Nico Dostala "W Barcelonie" z operetki "Clivia", fragmenty z najsłynniejszej opery świata "Carmen" Georgesa Bizeta; "Przetańczyć całą noc" z musicalu "My fair Lady" Frederica Loewe oraz wiele innych utworów. Artes Ensemble wystąpi w składzie: Anna Baran - mezzosopran, Małgorzata Janaszek - wiolonczela, prowadzenie koncertu, scenariusz, reżyseria, Andrzej Janaszek - fortepian, aranżacje muzyczne utworów, dyr. artystyczny zespołu.

11 czerwca 2021 godz. 18.00, Klub „Stara Remiza” ul. Żabia 8.

Bilety: 30 zł normalny, 25,50 zł ulgowy (Karta Seniora, Karta Dużej Rodziny i mieszkańcy obszaru rewitalizacji)

 

 


 

 
OPASKI ŻYCIA Drukuj

 

Miejski Osrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku w okresie od 31 maja do 25 czerwca 2021 r. przyjmuje formularze w celu zapisu na opaski życia. Formularze i regulamin dostępne są w MOPR we Włocławku, przy ul. Ogniowej 8/10. Ilość opasek jest ograniczona.

Rekrutacja do projektu

Informujemy, iż od dnia 31 maja 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku prowadził będzie rekrutację do projektu  pn. „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach którego 161 osób zamieszkujących na terenie miasta Włocławek otrzyma „bransoletki życia”.Lista dokumentów, jakie należy dostarczyć:

 • Formularz zgłoszeniowy;
 • Dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów dodatkowych, wymienionych poniżej (jeżeli zaznaczono, np. orzeczenie o niepełnosprawności, decyzję o wysokości świadczeń itp.).

Dokumenty rekrutacyjne w wersji elektronicznej do pobrania (poniżej), natomiast w wersji papierowej dostępne będą w głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie 
we Włocławku, a także w Osiedlowych Sekcjach Pomocy Społecznej (adresy poniżej), zgodnie z miejscem zamieszkania potencjalnego uczestnika projektu, w godzinach urzędowania.

Wypełnione dokumenty rekrutacyjne można złożyć:

 • osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku, 
  lub w siedzibach Osiedlowych Sekcjach Pomocy Społecznej (adresy poniżej), w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”,
  lub
 • pocztą tradycyjną na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku, ul. Ogniowa 8/10, 87-800 Włocławek, z dopiskiem: „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”.

Dodatkowa informacja: W przypadku nie zrekrutowania wymaganej liczby uczestników termin rekrutacji zostanie wydłużony lub zostanie ogłoszona rekrutacja otwarta (ciągła). 
Przy rekrutacji nie jest brana pod uwagę kolejność złożenia formularzy.
Osoby, które zakwalifikują się do projektu zostaną poinformowane telefonicznie przez personel projektu, a na stronie internetowej zostanie opublikowana lista rankingowa. Uczestnicy projektu następnie otrzymają urządzenia elektroniczne (np. w formie bransoletki).

Kto może skorzystać z projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”:

 • osoby zamieszkujące na terenie miasta Włocławek;
 • osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, czyli takie, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego;
 • osoby nieprzebywające w placówce opieki całodobowej.

Dodatkowe punkty przy rekrutacji zdobędą osoby:

 • których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego właściwego dla pomocy społecznej, tj. miesięczny dochód netto (w miesiącu poprzedzającym złożenie Formularza zgłoszeniowego) nie przekracza 150% kryterium dochodowego, czyli zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004r. na osobę w rodzinie jest niższy niż 1051,50 zł (dla osoby samotnie gospodarującej) oraz 792,00 zł (dla osoby gospodarującej z rodziną);
 • doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego;
 • ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
 • z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
 • korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa;
 • pochodzące z obszarów zdegradowanych wyznaczonych w lokalnych programach rewitalizacji lub gminnych programach rewitalizacji;
 • będące kombatantem i/lub ofiarą represji (zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego);
 • prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe lub wspólne gospodarstwo domowe z inną osobą niesamodzielną lub z rodziną pod warunkiem, że wspólnie zamieszkujący dorośli członkowie rodziny to osoby pracujące.

Dokumenty do pobrania:

Regulamin rekrutacji http://bip.mopr.wloclawek.pl/uploads/files/projekty/regtele.pdf
Formularz rekrutacyjny http://bip.mopr.wloclawek.pl/uploads/files/projekty/formzgtele.pdf

Osoby do kontaktu:

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku, ul. Ogniowa 8/10, 87-800 Włocławek

Beata Cierlicka – Koordynator projektu
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  
tel: 54 423 23 45, pok. 232

Anna Zielińska – Asystent koordynatora
e-mail: a.zieliń Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  
tel: 54 423 23 51, pok. 204

Osiedlowe Sekcje Pomocy Społecznej:

 1. Śródmieście – Renata Bladoszewska, tel. (54) 423 23 95, ul. Ogniowa 8/10, 87-800 Włocławek
 2. Zazamcze – Dominika Rakowska, tel. (54) 411 19 60 w. 104, ul. Wieniecka 42, 87-800 Włocławek
 3. Wschód – Agata Janicka, tel. (54) 412 23 83 do 84 w. 31, ul. Żytnia 58, 87-800 Włocławek
 4. Południe – Maja Skibińska, tel. (54) 411 62 61 w. 23, ul. Kaliska 7, 87-800 Włocławek

 


 

 
Wiadomości Drukuj

 

Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania, tak jakbyś nie chciał

swym odejściem  smucić.......

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 5.06.2021r. odszedł do wieczności


Czesław Kuliński

Zasłużony działacz Uniwersytetu.
Współzałożyciel i członek Zarządu   Koła Turystycznego "Senior"

Współtwórca i redaktor studenckiej gazety" Wieści z Jesieni"


Msza św. żałobna w Kościele św. Stanisława  ul. Wiejska
8 czerwca 2021r. o godz. 13,30


Dalsze uroczystości na cmentarzu ul.  Chopina  we  Włocławku.

Spoczywaj w pokoju.

 

 


 
Bezpłatne zajęcia ruchowe Poranek z Viet Tai Chi Drukuj

 

Uczniowski Klub Sportowy  „DOC LONG” organizuje  bezpłatne zajęcia ruchowe Poranek z Viet Tai Chi na terenach zewnętrznych Przystani Wodnej we Włocławku przy ul. Piwnej 1A.

Zajęcia skierowane  będą do mieszkańców Włocławka. Ćwiczyć mogę wszystkie grupy wiekowe.

Ćwiczenia Viet Tai Chi to dobry sposób na utrzymanie zdrowia , relaksują  oraz wzmacniają fizycznie i psychicznie.

Zajęcia będą prowadzone tak jak w zeszłym roku  na trawniku przylegającym do Przystani,  a w dni deszczowe na terenach zadaszonych Przystani na zewnątrz budynku.

Poranek z Viet Tai Chi będziemy prowadzić  w każdą niedzielę w terminie od 30.05.2021r. do 29.08.2021r. w godzinach od 11:00-12:00.

Informujemy, że zajęcia odbywać się będą zgodnie z zaleceniami i wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Kontakt :

email : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 602 247 010

Z wyrazami szacunku

Ryszard Gibczyński

 


 
Informacja o bezpłatnych Unijnych kursach ! Drukuj

 

Mam przyjemność poinformować społeczność Uniwersytetu Trzeciego Wieku o trwających zapisach na bezpłatne kursy Unijne w ramach projektu "Spełnimy Twoje Marzenia Zawodowe 2 " realizowane przez Zespól Szkól Akademickich Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku realizowane z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu.Proponujemy 60 godzinne kursy dla osób od18 do 65 lat (dla osób starszych po złożeniu oświadczenia o gotowości zatrudnienia).-Kurs Florystyczny-Kurs Grafiki Komputerowej-Kurs Języka MigowegoKurs dotyczy osób zamieszkałych we Włocławku lub okolicy.Formularz zgłoszenia plus wymagane załączniki (do wypełnienia na miejscu w sekretariacie szkoły) należy złożyć osobiście w Zespole Szkół Akademickich we Włocławku, ul. Okrzei 94 (budynek Collegium Maius), pok. nr 19 na parterze (sekretariat ZSA) najpóźniej do dnia 28 maja 2021 roku do godz. 14:00. Sekretariat szkoły czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 - 14:00. wkrótce kolejne kursy.

Więcej informacji - tel. 669-099-846 - Kierownik szkolenia oraz na stronie ZSA  www.zsa.wloclawek.pl

Proszę o poinformowanie wszystkich osób zainteresowanych.

Pozdrawiam

Stanisław Dybał-kierownik szkolenia

  
"SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI..." Drukuj

 

Dziś dotarła do nas smutna wiadomość -  zmarła nasza Koleżanka, Chórzystka, Terenia Sawirska. Wielkim żalem przyjęła nas ta wiadomość.


Trudno nam się pogodzić z Twoim odejściem.

Cóż, widocznie tam, w niebie, potrzebny był Twój piękny głos...


Tereskę żegnają członkowie Grupy Wokalnej "METRUM",

koleżanki, koledzy i Zarząd WUTW oraz Dyrekcja i pracownicy CKZiU.


Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie...


 


 

 
Życzenia Wielkanocne Drukuj

 

Kochani Studenci Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku


Życzymy Wam

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy
z jajkami prosto od kury i tych z czekolady.
Smacznej szyneczki i kiełbaski
oraz wielkanocnej baby.

A przede wszystkim ZDROWIA !

Trzymajcie się cieplutko, niedługo się spotkamy !

 


 

 
„Wielkanocny Zajączek dla seniorów” – wielkanocna zbiórka żywności Drukuj

 

Święta Wielkiej Nocy zbliżają się wielkimi krokami . . .

 

Stowarzyszenie "Przyjazny Włocławek" zaprasza chętne osoby, firmy, członków włocławskich stowarzyszeń, szkoły, osoby prywatne do wspólnej akcji dla seniorów "Wielkanocny Zajączek".   Zbieramy produkty żywnościowe o długim terminie ważności.

Etapy akcji:

 1. 1. Zgłoszenie o przystąpieniu do akcji na : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 1. 2. Zbieranie żywności długoterminowej.
 2. 3. Do 01.04.2021r.  prosimy o kontakt z koordynatorem 667015018,

w celu ustalenia formy odbioru żywności.

Zebrane produkty można przynosić do COPiW Żabia 12a po uprzedniej informacji telefonicznej  na nr 667015018.

więcej informacji na :

https://www.radiopik.pl/2,91684,zbiorka-dla-seniorow-we-wloclawku-pomoc-moze-kaz

https://cop.wloclawek.pl/2021/03/akcja-wielkanocy-zajaczek/

 

prezes stowarzyszenia „Przyjazny Włocławek”

Krystyna Marszałek – Michalska

 


 
Ogłoszenia WUTW Drukuj

Gazeta Pomorska zaprasza do udziału w Forum Aktywnego Seniora 2021. Czeka na Państwa pięć paneli tematycznych przez pięć kolejnych dni - od 22 do 26 marca online oraz możliwość zamówienia bezpłatnego Poradnika Seniora !


LINK DO STRONY https://www.webankieta.pl/ankieta/608772/wyjatkowy-poradnik-aktywnego-seniora.html

To już druga edycja Forum Aktywnego Seniora, którą organizujemy online! Poprzednia odbyła się w listopadzie 2020 roku i zgromadziła przed ekranami tysiące seniorów. Podczas aktywnego tygodnia każdego dnia gościliśmy wybitnych specjalistów z różnych dziedzin. Naszymi prelegentami byli m.in. Rafał Maserak, który opowiadał o nauce tańca oraz Joanna Keszka, ekspert od libido i randkowania po 60-tce.

II Forum Aktywnego Seniora. Jakie będą tematy prelekcji

Od 22 do 26 marca zawsze o godzinie 12.00 zaprosimy seniorów, by rozwijali swoje pasje lub zainteresowali się nowymi tematami. Pokażemy im również jak można aktywnie spędzać wolny czas.

Oto tematy prelekcji II Forum Aktywnego Seniora:

 • Poniedziałek, 22 marca br. - Prof. Jerzy Bralczyk "Jak dogadać się między pokoleniami?"
 • Wtorek, 23 marca br. - dr Ludmiła Zając-Lamparska i Karin Lesiak "Zdrowie psychiczne i fizyczne w dobie pandemii". Ekspertki wyjaśnią, jak zadbać o zdrowie psychiczne i jak radzić sobie ze stresem w czasie pandemii. Podpowiedzą, jak radzić sobie z problemami, nie tracąc dobrego humoru. I co wspólnego ma z tym śmiechojoga?
 • Środa, 24 marca br. - Piotr Wódkowski "Ludzkim głosem o prawie: prawa konsumenta, jak nie dać się oszukać i jak walczyć o swoje prawa"
 • Czwartek, 25 marca br. - Dominik Strzelec "Jak przygotować ogród na wiosnę?"
 • Piątek, 26 marca br. - Artur Dobiegała "Podróże po regionie".

 

II Forum Aktywnego Seniora. Gdzie oglądać prelekcje

Wideorelacje z II Forum Aktywnego Seniora będziemy prowadzić na naszych stronach internetowych: pomorska.pl/seniorexpressbydgoski.pl/senior oraz nowosci.com.pl/senior i Facebooku "Pomorskiej", "Expressu Bydgoskiego" oraz "Nowości".
Każdego dnia transmisje rozpoczniemy o godz. 12.00

Prelekcje wideo będą ogólnodostępne - oznacza to, że aby wziąć w nich udział, nie trzeba się nigdzie logować, czy rejestrować. Wystarczy wejść na stronę w czasie trwania Forum i uruchomić wideorelację jednym kliknięciem.

Zapewnij sobie bezpłatny poradnik

Z okazji forum wydamy, podobnie jak jesienią, ciekawe wydawnictwo drukowane, które otrzyma za darmo aż 1500 osób. Tym razem będzie to Poradnik Aktywnego Seniora, w którym zgromadzimy porady, opisy najciekawszych miejsc w województwie kujawsko-pomorskim, wywiady z prelegentami oraz kalendarz biodynamiczny.

Jak zdobyć BEZPŁATNY Poradnik Aktywnego Seniora?

BEZPŁATNY PORADNIK

 

Po szczegóły zapraszamy na pomorska.pl/poradnikexpressbydgoski.pl/poradnik lub nowosci.com.pl/poradnik. Można także kliknąć w powyższy przycisk. Każda osoba, która wypełni krótki formularz, otrzyma również powiadomienia SMS z przypomnieniem o prelekcjach.

 


 

 


 
Spotkania z cyklu „Muzyka w Muzeum” Drukuj

Szanowni Państwo,
Spotkania z cyklu „Muzyka w Muzeum” organizujemy od 2014 r. Koncerty te  cieszyły się dużą popularnością. Do tej pory odbyło się 20 spotkań z  muzyką klasyczną i prelekcjami z zakresu sztuki lub historii. Niestety wtym roku, nie możemy zaprosić Państwa na koncert na żywo. W zamianprzygotowaliśmy jego namiastkę, w wersji online. Chcielibyśmy także wten sposób umilić wszystkim Paniom świętowanie ich dnia. Miłego słuchania:)


Koncert znajduje się pod tym linkiem: https://youtu.be/Jm5NiDXZLnA


Materiał zrealizowano na wystawie czasowej "Galeria portretu polskiego",prezentowanej w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej weWłocławku.
W filmie wystąpili: Konstancja KotowskaGabriela WasieleskaJacek Szczepański
Program koncertu: Jacek Szczepański: F. Chopin - Nokturn Es-dur Op.55 nr 2Konstancja Kotowska: J.S. Bach - Małe Preludium D-dur BWV 936Jacek Szczepański: K. Szymanowski - Etiuda b-moll Op.4 nr 3Gabriela Wasieleska: F. Schubert - Impromptu Es-dur Op.90 nr 2Jacek Szczepański: F. Chopin - Walc As-dur Op.34 nr 1

Serdecznie pozdrawiam, Wioleta Osińska

 


 
Internetowa Domówka z DJ Wiką i Głosem Seniora pt. "Ach, te seniorki!" Drukuj

„Ach, te baby! Czym by bez nich był ten świat?” – fragment tej piosenki jest znany wszem i wobec, jednak czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie? Jedno jest pewne – świat byłby wtedy marny.

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora ma przyjemność zaprosić Państwa na 2. Internetową Domówkę z DJ Wiką i Głosem Seniora pt. „Ach, te seniorki!” organizowaną on-line z okazji tegorocznego Dnia Kobiet.

Internetowa potańcówka odbędzie się 8 marca 2021 roku (poniedziałek) o godzinie 18:00 na profilu Facebook Głosu Seniora - https://www.facebook.com/GlosSeniora. W domówce on-line wezmą udział m.in. DJ Wika, czyli Wirginia Szmyt (80+) – Ambasadorka Głosu Seniora i najstarsza najbardziej znana didżejka w Polsce, która zadba o oprawę muzyczną zabawy. W taneczny nastrój uczestników wprowadzi Hanna Piekarska – koordynator kampanii Stylowi Seniorzy organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora. Udział w wydarzeniu on-line jest bezpłatny.

2. Internetowa Domówka z DJ Wiką i Głosem Seniora pt. „Ach, te seniorki!” to muzyczno-modowo-taneczna podróż przez świat. W programie wydarzenia on-line będą m.in.:
• zabawa taneczna przy wielu muzycznych przebojach,
• Pokaz Mody Stylowych Seniorów Głosu Seniora,
• złote myśli DJ Wiki,
• dedykacje i życzenia od uczestników domówki,
• konkursy z nagrodami.

Pandemia i wynikające z niej obostrzenia ograniczają życie towarzyskie i dobrą zabawę. 2. Internetowa Domówka z DJ Wiką i Głosem Seniora pt. „Ach, te seniorki!” to doskonała okazja, aby pozwolić seniorom zapomnieć na chwilę o codziennych problemach i oddać się w muzyczno-modowo-taneczny wir zabawy!

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniu on-line!

 

 


 

 

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 24