Tai Chi

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach z Tai Chi.

Zajęcia odbywają się we wtorki i w czwartki.

 

Co to jest Tai Chi?

Tai chi to system opracowanych w XI wieku w Chinach harmonijnych, powolnych ruchów pozytywnie wpływających na poprawę i utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Taoistyczne Tai Chi jest systemem ćwiczeń zdrowotnych głęboko zakorzenionym w tradycji taoistycznej słynącej z kultywowania sztuk zdrowia i długowieczności. To doskonałe narzędzie do poprawy zdrowia, relaksacji ciała i umysłu. Regularna praktyka uczyni Cię pogodniejszym, spokojniejszym, silniejszym i młodszym. Taoistycznego Tai Chi uczymy się przez praktykę. Regularne ćwiczenie może przynieść szeroki zakres korzyści dla układu mięśniowego, kostnego czy krążenia. Płynne ruchy Taoistycznego Tai Chi służą także jako medytacja w ruchu, co redukuje stres i daje podstawy do doskonalenia ciała i umysłu.

Taoistyczne Tai Chi w każdym ruchu zawiera rozciąganie i obrót, co wpływa na poprawę zdrowia. Wraz z regularną praktyką ten rodzaj ruchu wpływa głęboko na całe nasze ciało redukuje napięcia, poprawia krążenie oraz wpływa na wzrost siły i elastyczności. Poprzez przywrócenie właściwego krążenia i uwolnienie od napięć w mięśniach, więzadłach i ścięgnach, Taoistyczne Tai Chi pomaga optymalizować funkcjonowanie całego ciała, wszystkich, jego układów, organów i tkanek.

Uprawiany od wielu stuleci w Chinach system ćwiczeń Tai Chi doceniony został już niemal na całym świecie. Praktycy mówią, że przyczynia się do poprawy zdrowia, relaksuje, czyni spokojniejszym. Najnowsze badania udowadniają też, że ćwiczenie Tai Chi może pomóc pacjentom chorym na cukrzycę typu 2.

W British Journal of Sports Medicine ukazał się artykuł badaczy z Tajwanu, z którego wynika, że ćwiczenie Tai Chi pozytywnie wpływa na zdrowie chorych na cukrzycę typu 2. W badaniu wzięło udział 30 pacjentów z cukrzycą typu 2 i 30 ochotników. Przez 12 tygodni partycypanci uczęszczali na trzygodzinne lekcje Tai Chi tygodniowo, w czasie których nauczyli się 37 ruchów. Mieli również do dyspozycji kasetę video i mogli uczyć się także w domu.

Po zakończeniu kursu u pacjentów z cukrzycą zanotowano znaczące zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz wzrost aktywności komórek T, które stanowią zasadniczy element układu immunologicznego.

Badacze odkryli, że podczas gdy forsowne ćwiczenia mogą pogorszyć stan zdrowia chorego, łagodne ćwiczenia są korzystne. Tai Chi jest idealną aktywnością dla osób z cukrzycą, oferuje dobroczynny wpływ poprzez niezbyt wymagające ćwiczenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć z Tai Chi.„Tai chi i Qigong Prozdrowotny” Drukuj

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wykładu „Tai chi i Qigong Prozdrowotny”, który prowadziła pani Jadwiga Trawińska 7 lutego br.i przypominamy o możliwości  zapisania się na poniedziałkowe zajęcia  „Tai chi i Qigong Prozdrowotny”.
Zapisy przyjmuje sekretariat WUTW.

GALERIA ZDJĘĆ