W dniu 29 listopada 2023 r. o godz. 09.00, 45-cio osobowa grupa Studentów WUTW, wyjechała autokarem do Torunia, na spektakl pt. „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”. Wyjazd ten zorganizowała, przewodnicząca Koła Turystycznego „Senior” kol. Teresa Fortuna, a za transport odpowiadał p. Dawid Matusiak .
Spektakl rozpoczął się o godz. 11:00 i trwał ponad 3 godz. /w tym dwie krótkie przerwy/, przy pełnej obsadzie widowni i w Dużej Sali Teatru. Zajmowaliśmy miejsca w 2 i 3 rzędzie od sceny, co dawało nam możliwość dobrego odbioru przedstawienia. Sztuka w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, była inspirowana powieścią Marii Dąbrowskiej /z 1933 r./ i filmem pt. „Noce i dnie”. Przedstawione w niej były losy, dwóch pokoleń.. rodzin Niechciców i Ostrzeńskich, na przełomie XIX i XX wieku.. do 1914r. Któż z nas, nie zna losów Barbary i Bogumiła, Józefa Tolibowskiego, dzieci Niechciców, Teresy, Cecylii Mroczkówny…, Katelby, Janusza i wielu innych? Cały ten spektakl, zbudowany był na historiach, wybranych bohaterów, które do „wspólnego mianownika” sprowadza jeden temat –MIŁOŚĆ! Dla większości z nich, była to niszcząca „siła demoniczna”, często nieodwzajemniona, nieszczęśliwa, powodująca tragedię , pustkę i rozpacz…! Zgodnie z cytatem M.D. „Kochać prawdziwie, można tylko raz i na całe życie” ! Dramat przemijania, został pokazany na scenie, za pomocą „wyrywkowych epizodów”, ale ze współczesnym komentarzem i w naszych realiach. Pojawiały się /sporadycznie!/ nawet „niecenzuralne słowa”, wypowiadane przez aktorów…, co nie było w naszym guście! W sztuce brało udział około 20 aktorów, którzy bardzo dobrze wcielili się w odtwarzane role, wykazali się dużym doświadczeniem i talentem. Główną rolę powierzono Julii Szczepańskiej /Barbara Niechcic/ i Przemysławowi Chojęcie /Bogumił/. Wszyscy aktorzy, występowali w eleganckich strojach, prezentowali ciekawy sposób narracji i gwary.., nawiązujących do epoki akcji. Niezapomnianą postacią była jednak aktorka, odtwarzająca postać Barbary Niechcic, która za mimikę, dostojeństwo i wspaniałą grę- otrzymała wiele cennych nagród, a także wysoką ocenę krytyków teatralnych! Dwukrotnie na scenie, pojawiła się postać autorki dzieła - Maria Dąbrowska, która przechodząc w milczeniu,… obserwowała perypetie stworzonych przez siebie postaci. Duże wrażenie wywarła na nas, nowoczesna scenografia sztuki /połączenie filmu i efektów specjalnych, szklana ściana w głębi sceny, telebimy, na których był bezpośredni przekaz z kamery, ukazujący twarze aktorów w zbliżeniach/. Świetną oprawę muzyczną, stanowiły znane nam utwory, oraz „nieśmiertelny” walc W. Kazaneckiego z filmu pt. „Noce i dnie”.
Po obejrzeniu całego spektaklu, większość z nas była bardzo zadowolona, że udało się zobaczyć „coś znanego”, ale w bardzo interesującej i nowoczesnej aranżacji.
Od godz.14.00 , mieliśmy 2 godz. do zagospodarowania we własnym zakresie /Starówka, Jarmark Bożonarodzeniowy, kawiarnie i restauracje…/.
Wyjechaliśmy z Torunia o godz. 16:00 i po godzinie jazdy, byliśmy we Włocławku.
Wielkie dzięki.. ,składamy Organizatorce wyjazdu kol. Teresie, p. Dawidowi – kierowcy autokaru, oraz całemu Zespołowi Wyjazdowemu, za życzliwość i miłą atmosferę.
Tekst: Jadwiga Piotrowska
Zdjęcia: Wojciech Rutkowski
|
Dnia 16.11.2023r grupa studentów WUTW wzięła udział w rajdzie Barwy Jesieni szlakiem losów włocławskich Żydów. Rajd poprowadziła pani Mirosława Stojak. Zebraliśmy się przed obeliskiem poświęconym pamięci pomordowanych Żydów w okresie II wojny światowej znajdującym się przed Zespołem Szkół Budowlanych we Włocławku.
Szkoła znajduje się na terenie cmentarza żydowskiego. Ulice Nowomiejska, Południowa, osiedle Rakutówka to teren getta żydowskiego, na terenie którego Niemcy zgromadzili ok. 5000 osób. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o ludziach zamieszkujących teren miasta, zapaliliśmy znicze przed obeliskiem i udaliśmy się na cmentarz żydowski na ul. Chopina, gdzie z zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii osób tam spoczywających.
Bardzo dziękujemy pani Mirosławie Stojak za przybliżenie nam często nieznanej historii Włocławka. Dziękujemy także naszej koleżance Teresie Fortunie, szefowej Koła Turystycznego Senior za zaproszenie do nas pani Stojak. Spotkanie pełne ciekawych informacji bardzo się nam podobało.
GALERIA ZDJĘĆ
|
Rzym-Watykan-02-06.10.2023
1.dzień- spotkanie uczestników na Lotnisku Chopina w Warszawie, wylot do Rzymu i do hotelu w Frascati.
2.dzień-zwiedzanie
Koloseum-w głębi ulicy dei Fori Imperiali, wśród wzgórz Eskwilinum, Palatynu i Celium to jedno z najwspanialszych osiągnięć cywilizacji rzymskiej.
Łuk Triumfalny Konstantyna-został wzniesiony przez Senat i lud rzymski na końcu forum na Świętej Drodze dla uczczenia zwycięstwa nad Maksencjuszem na moście Milvio.
Bazylika Konstantyna , Bazylika Św. Damiana.
Wzgórze Palatyn - było to centrum miasta w czasach królestwa i cesarstwa. Na wzgórzu podziwiamy pałace : Tyberiusza, Kaliguli i Flawiusza oraz świątynię Św. Wawrzyńca. Spoglądamy na dziedziniec domu Augustyna, owalną fontannę w domu Flavia, Dom Liwii, ogrody Farnezyjskie i pałace cesarskie. Robimy zdjęcia przy pomniku Juliusza Cezara, podziwiamy Juliusza Cezara ; mijamy katedrę Św. Józefa ; tu był więziony Św. Piotr. Mijamy mury biblioteki rzymskiej i greckiej.
Przed nami Plac Kapitolu zaprojektowany przez Michała Anioła :Wieża Kapitolińska i Pałac Konserwatorów. Mieszczą się tu Muzea Kapitolińskie. W najwyższym punkcie Kapitolu znajduje się Bazylika Santa Maria In Aracoeli. Do bazyliki prowadzą 124 stopniowe schody zbudowane jako wotum Matce Bożej za ocalenie miasta przed dżumą. Mijamy dom Michała Anioła, Plac Wenecki i Pałac Wenecki- typową budowlę Ęrenesansu. Spoglądamy na balkon na którym występował Mussolinii, balkon domu w którym mieszkała matka Napoleona. W centrum znajduje się Ołtarz Ojczyzny- nad nim statua Rzymu a u jej stóp Grób Nieznanego Żołnierza. Bazylika Santa Maria in Cosmedin to średniowieczna perełka Rzymu powstała na ruinach ołtarza poświęconego Herkulesowi- z lewej strony znajdują się Usta Prawdy.
Bazylika Santa Maria Maggiore-to jedna z czterech wielkich kościołów rzymskich i największa ze zbudowanych ku czci NMPanny .
Lateran - był rezydencją papieży do 1309r; Po lewej stronie placu znajdują się Święte Schody, po których Jezus Chrystus wszedł do domu Piłata. Bazylika św. Jana na Lateranie/ Katedra Rzymu/. W nawie głównej imponujące tabernakulum, pod nim ołtarz papieski . Przy tym ołtarzu mszę może tylko odprawiać papież.
3 dzień- zwiedzanie
Plac Hiszpanski - olbrzymie wrażenie robią schody Hiszpańskie lub Trójcy Świętej, na szczycie których dominuje kościół Trójcy Święte. U podnóża schodów fontanna della Barcaccia Pietro Berniniego, na pobliskim placu Mignanelli wznosi się kolumna Niepokalanego Poczęcia. Corso to jedna z głównych ulic Rzymu przy której znajduje się jedna z najpiękniejszych fontann Rzymu - Fontanna Di Trevi . Prawie pośrodku Corso znajduje się kolumna Marka Aureliusza. Mijamy kościół św. Andrzeja i św. Ignacego Loyoli . Plac Navona to jeden z największych placów rzymskich :znajduje się na miejscu antycznego stadionu Domicjana - w środku placu Fontanna Rzek. Na koniec dnia uczestniczymy we mszy św. w Sanktuarium Bożej Nieustającej Pomocy.
4 dzień – zwiedzanie
Dziś jesteśmy na Watykanie. To rezydencja papieży od 1377r. 11 lutego 1929r Watykan został proklamowany niezależnym państwem noszącym nazwę Państwa Watykańskiego. Przed nami Plac św. Piotra na którym wznosi się największa świątynia chrześcijaństwa Bazylika Św. Piotra. W górze dominuje wspaniała kopuła Michała Anioła. Kolumnada to dzieło Berniniego : stanowi uroczyste wejście do Bazyliki św. Piotra i do Watykanu. Dwa skrzydła otwarte półkoliście na których umieszczono 140 posągów. Na środku placu obelisk 25 m wysokości przeniesiony z cyrku Nerona. Po bokach dwie fontanny. Z Loży Błogosławieństw nad wejściem głównym , ogłaszana jest elekcja każdego nowego papieża i stąd wygłasza on swoje pierwsze błogosławieństwo ,, URBI et Orbi”- miastu i światu. W portyku nad wejściem widoczna jest mozaika Navicella - wykonana podczas pierwszego roku jubileuszowego /1300r./.Pięć drzwi portyku to Drzwi Śmierci, Drzwi z Brązu, Drzwi Święte /otwierane co 25 lat podczas inauguracji Roku Świętego/, Drzwi Dobra i Zła, Drzwi Sakramentów. Bazylika św. Piotra - to najbardziej imponujące sanktuarium chrześcijańskie. Ołtarz główny wznosi się nad grobem św. Piotra. Podziwiamy Pietę Michała Anioła. Modlimy się przy grobie Jana Pawła II Podziemia bazyliki to Groty Nowe. Można wejść na kopułę i podziwiać widok Rzymu. Skarbiec znajduje się przy pomniku Piusa VIII w lewej nawie. Muzea Watykańskie to zespół muzealny o niezwykłym znaczeniu ze względu na bogactwo i wartość dzieł sztuki zgromadzonych w ciągu wieków przez papieży. Biblioteka Watykańska jest najstarszym i najbogatszym zbiorem książek i manuskryptów w Europie. Zwiedzamy Kaplicę Sykstyńską - miejsce konklawe od XV wieku. Rzekę Tybr przekraczamy po moście św . Anioła. Na balustradach mostu umieszczono podwójny rząd Aniołów wykonany przez rzeźbiarzy ze szkoły Berniniego. Podziwiamy Zamek Św. Anioła.
5 dzień – zwiedzanie
To już ostatni dzień w Rzymie wyjeżdżamy autokarem z hotelu na zwiedzanie Katakumb. Udajemy się do Appia Antica. Wjeżdżamy Bramą św. Sebastiana, która stanowi część Murów Aureliańskich , zachowały się w prawie nienaruszonym stanie i otaczają znaczną część centrum historycznego Rzymu. Na początku najsłynniejszy odcinek- kaplica Quo Vadis, gdzie wg. legendy Św. Piotr ujrzał Chrystusa. Apia oprócz pamiątek epoki klasycznej jest bogata w świadectwa wczesnego chrześcijaństwa. Podziemne korytarze zawierają liczne Katakumby Rzymskie od IX w. : tym terminem określano pierwsze cmentarze chrześcijańskie. Zwiedzamy Katakumby św. Kaliksta , ktore są najstarszym cmentarzem rzymskim wspólnoty chrześcijańskiej .W krypcie papieży znajdują się groby wszystkich papieży z III w. Zarodkiem tych katakumb była krypta św. Cecylii.Za kryptą papieży znajduje się Nyża Sakramentów, krypta papieża Kajusa i Nyża nagrobna św. Euzebiusza. Zwiedzamy Bazylikę Św. Pawła Za Murami - to jeden z najwspanialszych kościołów rzymskich zbudowany w miejscu, w którym został pochowany ,, Apostoł Narodu”. Na wzgórzu Rippa podziwiamy panoramę Rzymu.
To koniec zwiedzania . Jedziemy na lotnisko Fiumicino .
GALERIA ZDJĘĆ
|
Grupa studentów WUTW wyjechała na tygodniowe wczasy do Rowów. Zakwaterowanie z wyżywieniem mieliśmy w pensjonacie „U marynarza” położonego przy ulicy Słonecznej. Bliskość plaży umożliwiała codzienne, nawet kilkukrotne, pójście na plażę. Pogoda, jak na ostatni tydzień września, także dopisała, słoneczne dni, lekki wiatr od lądu, temperatura pow. 20 stopni.
Odbyliśmy także kilka grupowych wyjazdów i spacerów:
- Wyjazd autokarem do Ustki: spacer brzegiem Słupi z widokiem na port obecnie rybacki i żeglarski, obok obrotowej kładki nad kanałem portowym, latarnię morską. Weszliśmy na falochron wschodni, który pełni funkcję mola i stoi Pomnik Syrenki. Przy nim oczywiście – sesja zdjęciowa. Przeszliśmy fragmentem Promenady Nadmorskiej, która biegnie od kanału portowego w kierunku wschodnim – cała ma ponad 2 km długości.
- Wyjazd autokarem do Doliny Charlotty. Położona około 10 km od Słupska i Ustki; działa tam kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny Dolina Charlotty Resort&SPA. Ośrodek zajmuje teren około 120 ha. Na jego terenie znajdują się: hotel, restauracje, amfiteatr na 10 tys. widzów, ogród zoologiczny, fokarium, stadnina koni.
- Wyjazd lokalną komunikacją do Słupska. Spacer po mieście z miejscowym przewodnikiem. Zobaczyliśmy takie zabytki jak: zespół zamkowy z Zamkiem Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, kościół podominikański św. Jacka (dawny zamkowy), Kościół Mariacki, budynek biblioteki w dawnym kościele św. Mikołaja. Inne atrakcje to: Ratusz – neogotycki, budowa lata 1899-1901 z wieżą udostępnioną turystom; Nowa Brama z XIV wieku; pomnik Karola Szymanowskiego w Parku J. Waldorffa. Odwiedziliśmy także Izbę Historii Kolei na Pomorzu Środkowym, w której można zobaczyć rekwizyty przedstawiające historię kolejnictwa w regionie.
- Wyjazd do Poddąbia. Jest to dawna wieś rybacka a obecnie nadmorska miejscowość zamieniająca się w osadę letniskową z piękną plażą i klifowym wybrzeżem. Część wycieczkowiczów wróciła do Rowów spacerkiem idąc brzegiem morza.
- Spacer na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Poszliśmy wzdłuż Jeziora Gardno w kierunku wschodnim aż do pomostu widokowego. Także w tym dniu wieczorem spotkaliśmy się w jadalni pensjonatu – była wspólna zabawa i tańce.
- Grupowy spacer wzdłuż południowo-zachodniego brzegu Jez. Gardno do wieży widokowej – rozległy widok na jezioro i Górę Rowokół.
- W drodze powrotnej do Włocławka dłuższy postój w Białym Borze. Zwiedziliśmy cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, zbudowanej w latach 1992-97, według projektu i z dekoracją malarską Jerzego Nowosielskiego. Jest to także najmłodszy zabytek w Polsce, wpisany do rejestru zabytków 25 lipca 2019 r. Biały Bór jest dużym ośrodkiem Ukraińców w Polsce, gdyż po drugiej wojnie światowej w ramach akcji Wisła przesiedlono tam z terenów południowo-wschodniej Polski wiele ukraińskich rodzin.
Tekst: Jan Wenski
Zdjęcia: Jan Wenski
|
Do Szwecji udaliśmy się promem firmy STENA LINE. Wypłynęliśmy jednostką STENA EBBE z Gdyni o godzinie 21:00, w porcie Karlskrona byliśmy o godzinie 6:30 rankiem następnego dnia.
KARLSKRONA
To miasto w południowe Szwecji ( około 37000 mieszkańców), położone na 33 wyspach archipelagu Blekinge, port wojenny nad Bałtykiem- jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO od roku 1998 jako najlepiej zachowane ufortyfikowane miasto i baza marynarki wojennej z XVII i XVIII wieku. Miasto założone w roku 1658 przez Karola XI z myślą o porcie wojennym - przeniesiono tam siedzibę Szwedzkiej Królewskie Marynarki; chyba z Kalmaru. Centrum miasta położone jest na wyspie Trosso.
Z promu udaliśmy się autokarem na punkt widokowy za miastem. Niestety Szwecja przywitała nas deszczową pogodą i lekką mgłą; stąd widoczność była ograniczona. Centrum miasto to duży rynek – STORTORGET- największy podobno w Szwecji- ponad 2 hektary.
Na Rynku znalazło się kilka obiektów zabytkowych:
- Pomnik Karola XI założyciela miasta
- Kościół Fryderyka wzniesiony w latach 1720 – 1744, którego wnętrze zobaczyliśmy. Świątynie szwedzkie to kościoły ewangelicko-luterańskie; stąd ich ascetyczne wykończone wnętrza.
- Kościół Świętej Trójcy budynek w kształcie koła z kopułowym dachem, budowa w latach 1697-1709
- Ratusz i stara wieża ciśnień.
Inne osobliwości i zabytki które spotkaliśmy na spacerze po mieście;
- Kościół Admiralicji – z roku 1685, największy w Szwecji drewniany kościół, mogący pomieścić do 4000 wiernych
- Drewniana figura Rosenboma – mająca ponad 200 lat. Według legendy, ma przedstawiać żebraka który zamarzł przed kościołem w 1717 roku. Przed kościołem stoi kopia rzeźby, oryginał znajduje się w Kościele Admiralicji
- Muzeum Marynarki Wojennej (Muzeum Morskie). Położone jest na wyspie STUMHOLMEN, należącej kiedyś do Marynarki Wojennej. Dużo eksponatów muzeum związane jest z obchodzoną w roku 2022 pięćsetną rocznicą powstania szwedzkiej marynarki wojennej. Wśród obiektów do zwiedzania jest prawdziwy okręt podwodny; do jego wnętrz można wejść i zapoznać się z jego budową i warunkami w jakich żyła załoga.
- BJORKHOLMEN – najstarsze osiedle małych kolorowych drewnianych domków, niektóre nawet z XVIII wieku.
- Rzeźba Rybaczki na nabrzeżu gdzie kiedyś był targ rybny – FISKTORGET.
KALMAR
Przejazd autokarem z Karlskrony do Kalmaru zajął nam około 1,5 godziny.
Stare miasto szwedzkie leżące nad Cieśniną Kalmarską. Źródła pisane wspominają osadę lub miasto już w XI wieku. Obecnie liczy około 40000 mieszkańców.
Na Zamku Kalmarskim (13 lipca 1397) zawarto Unię Kalmarską wiążącą Szwecję, Danię i Norwegię wspólnym władcą – królem Erykiem Pomorskim. Do XVII wieku Kalmar było strategicznym miastem na granicy z Danią, aż do roku 1658 do podpisania Traktatu z Roskilde. W roku 1689 flota szwedzka została przeniesiona do Karlskrony i miasto straciło swoją pozycję militarną.
Głównym zabytkiem Kalmaru jest Zamek. Historia mówi, że już w XII wieku były w tym posadowione budowle obronne. Rozbudowane zostały w wieku XIII, a w wieku XVI warownia została zamieniona w zamek przez królów z dynastii Wazów i stała się ich siedzibą. Ostatnim królem rezydującym na zamku był Karol Wittelsbach (1660 – 1692). Zamek od XVII wieku do dzisiaj pozostał w niemal nie zmienionym kształcie i jest jedną z najlepiej zachowanych renesansowych twierdz w Szwecji.
Zabytkowa katedra powstała w latach 1660 – 1700; miasto w latach 1602 – 1903 było siedzibą biskupstwa ewangelicko-luterańskiego.
Wyspę OLANDIA ze stałym lądem w okolicach Kalmaru łączy Most Olandzki o długości 6072 m- nad Cieśniną Kalmarską; najdłuższy w Szwecji. Przejechaliśmy tym mostem na wyspę Olandia.
Powrót autokarem do Karlskrony, wjazd na pokład promu STENA ESTELLE i nocny powrót do Gdyni.
Tekst: Jan Wenski
Zdjęcia: Jan Wenski
|
Podczas wyjazdu do Szwecji zatrzymaliśmy się na kilka godzin w Gdańsku. Przeszliśmy z przewodnikiem od ulicy Długie Ogrody przez Zielony Most i Długim Pobrzeżem, wzdłuż Motławy – zachodnim brzegiem do Bazyliki Mariackiej.
Bazylika Mariacka jest olbrzymią świątynią zbudowaną z cegły w latach 1346 – 1502, z bogatym wystrojem wnętrza, którego część pochodzi ze średniowiecza.
Nad Motławą położony jest Żuraw (Brama Żuraw) – zabytkowy dźwig portowy będący jednocześnie bramą wodną, zbudowany w obecnym kształcie w latach 1442 – 1444.
Zwiedzany przez nas rejon Gdańska - Główne Miasto - to część dzielnicy Śródmieście; zespół zabytkowy, w którym znajduje się większość zabytków Gdańska. „Droga Królewska” to trasa turystyczna wiodąca od Bramy Wyżynnej – i zespołu przedbramia przez ulicę Długą na Długi Targ.
Wzdłuż Drogi Królewskiej położone są najważniejsze zabytki Głównego Miasta. Są to:
- Brama Wyżynna z XVI wieku
- Zespół Przebramia – siedziba Muzeum Bursztynu
- Złota Brama
- Dom Uphagena – oddział Muzeum Gdańska
- Ratusz Głównego Miasta – Muzeum Gdańska
- Fontanna Neptuna z XVII wieku, uruchomiona w roku 1633
- Zielona Brama przykład manieryzmu niderlandzkiego wybudowana jako rezydencja królów polskich, obecnie oddział Muzeum Narodowego
- Dwór Artusa dawne miejsce spotkań bogatych kupców i mieszczan
Tekst: Jan Wenski
Zdjęcia: Jan Wenski
|
Głównym celem kolejnej wycieczki turystów Uniwersytetu III Wieku było uczestnictwo w corocznym festynie w Wietrzychowicach oraz odwiedzenie ciekawych miejsc po drodze. Punktualnie o 900 ruszyliśmy w trasę autokarem zaprzyjaźnionego z nami przewoźnika kierowanym przez pana Wiesława.
Bogaty program krajoznawczy rozpoczęliśmy od wizyty w Kowalu, po którym oprowadziła nas zaprzyjaźniona z nami jego mieszkanka – serdecznie dziękujemy! Krótki, ale intensywny pobyt pozwolił nam zobaczyć pomnik Kazimierza III Wielkiego, tablicę na budynku Straży Pożarnej upamiętniającą narodziny wielkiego władcy w tym mieście, urokliwy rynek miasteczka z obeliskiem z okazji 100 lat niepodległości Polski i oryginalną fontanną oraz piękny park . Następnie po nawiedzeniu Kościoła p.w. Św. Urszuli przeszliśmy na cmentarz, aby złożyć hołd Janowi Nowickiemu, niedawno zmarłemu wybitnemu aktorowi, który twierdził „żyć możesz wszędzie, umieraj gdzie dom”.
Jadąc przez Kłóbkę dotarliśmy do Chodcza, gdzie nawiedziliśmy cmentarz z oryginalnymi katakumbami oraz dawnym Kościołem p.w. Św. Jakuba (obecnie kaplica cmentarna). Przy grobie Władysława Matlakowskiego nasz przewodnik przedstawił sylwetkę tego wybitnego lekarza, tłumacza dzieł Szekspira, podróżnika i badacza kultury ludowej Podhala, którego Włocławski Klub Górski wybrał za swego patrona. Po krótkim spacerze z rynku (pomnik T. Kościuszki) poszliśmy na plażę miejską, aby podziwiać wyjątkowe i czyste Jezioro Chodeckie, a na koniec odwiedziliśmy trochę zapomniany cmentarz ewangelicki.
W drodze na festyn nie udało nam się zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Księżnej Kujaw w Błennej - nie chcąc zakłócać niedzielnej Mszy Świętej obejrzenie miejsca z autokaru.
Wizyta w Wietrzychowicach była głównym celem naszego wyjazdu, na szczęście dotarliśmy na miejsce stosunkowo wcześnie, więc uniknęliśmy późniejszych korków. Przechodząc przez teren rezerwatu archeologicznego obejrzeliśmy pięć zachowanych grobowców megalitycznych, których wiek powstania ustalono na ok. 5500 lat. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji przekazanych nam przez doktora Piotra Papiernika, archeologa badającego te obiekty od wielu lat, który jest również wielkim propagatorem wiedzy na temat tych wyjątkowych grobowców oraz ich twórców zaliczanych do najwybitniejszych przedstawicieli kultury pucharów lejkowatych. W ramach festynu mogliśmy się zapoznać z odtworzonymi przez rekonstruktorów-pasjonatów zajęciami neolitycznych rolników i rzemieślników oraz wysłuchać koncertu oryginalnej muzyki na replikach pradawnych instrumentów. Przedstawiciele Lasów Państwowych prowadzili akcję edukacyjno-promocyjną poświęconą racjonalnej gospodarce zasobami oraz propagowali, szczególnie wśród młodszych uczestników imprezy, wiedzę o środowisku naturalnym oraz proekologiczne do niego podejście. Całość uzupełniona została bogatą ofertą gastronomiczną lokalnych Kół Gospodyń – była obfita, smaczna i przystępna cenowo!
W drodze powrotnej podjechaliśmy do Długiego nad Jeziorem Modzerowskim, gdzie w 1782 roku urodziła się matka Fryderyka Chopina Tekla Justyna Krzyżanowska (wspólna fotografia przy obelisku i ławeczce).
Wizytę w Izbicy Kujawskiej rozpoczęliśmy od obejrzenia z zewnątrz odrestaurowanej synagogi, aby po zatrzymaniu się na Rynku podejść do pomnika ofiar II wojny światowej oraz popiersia Fryderyka Chopina. Pobieżne zwiedzanie Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP (Msza Św.) oraz spacer po miasteczku zakończyły realizację naszego zaplanowanego programu krajoznawczego.
Ponieważ dysponowaliśmy rezerwą czasową, a uczestnicy nie wykazywali oznak zmęczenia, czy zniechęcenia nasza Kierowniczka Terenia zadecydowała o postoju w Brześciu Kujawskim. Miasteczko o wyjątkowo długiej i bogatej historii, miejsce urodzenia króla Władysława Łokietka (1260r.) zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. W czasie spaceru zobaczyliśmy fragmenty murów miejskich, kompleks klasztoru podominikańskiego, Rynek z pomnikiem W. Łokietka, Ratuszem (proj. H. Marconi) oraz Kościołem Farnym p.w. Św. Stanisława. Przewodnik przypomniał nam o położeniu Brześcia na Dobrzyńsko-Kujawskiej Drodze Św. Jakuba, która łącząc Dobrzyń nad Wisłą z Camino Polaco w Kruszwicy umożliwia wędrówkę do grobu Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela.
Zadowoleni, choć trochę zmęczeni szczęśliwie wróciliśmy do Włocławka.
Opracował: Paweł Śliwiński
GALERIA ZDJĘĆ
|
Aktywni członkowie Koła Turystycznego nawet podczas wakacji realizują swoją pasją podróżowania i zwiedzają ciekawe miejsca naszego kraju. Tym razem podróżowaliśmy po Wielkopolsce zwiedzając kilka z najciekawszych pałaców tego regionu.
W zwiedzanym przez nas XVIII pałacu w Śmiełowie gdzie mieści się Muzeum im. Adama Mickiewicza, obejrzeliśmy niezwykle bogaty zbiór obrazów, rzeźb, druków i wyrobów rzemieślniczych związanych z jego życiem i twórczością. Osobne pokoje poświęcono jego dziełom; Panu Tadeuszowi, Dziadom oraz kolejnej wielkiej postaci naszej literatury Sienkiewiczowi. Do muzeum należy również zabytkowy park otaczający pałac wraz z Ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza.
Następnie zwiedziliśmy Zamek w Gołuchowie – budowlę wczesnorenesansową wzniesioną w latach 1550 – 1560 dla Rafała Leszczyńskiego, a gruntownie przebudowaną w II połowie XIX w. przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską. W zamku od 1951 r. mieści się odział Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych dzieł sztuki. Galeria ma w swoich zbiorach prace takich artystów jak Frans Floris oraz słynną na całą Europę część zbioru starożytnych waz greckich pozyskanych przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capuli i Neapolu.
Na zamku odbywają się koncerty, wnętrza służą niekiedy jako plan zdjęciowy do realizacji filmów /m.in serialu Królowa Bona/. Na dziedzińcu kręcono kilka scen z filmu Akademia Pana Kleksa. Nie mniej ciekawe było zwiedzanie pałacu w Dobrzycy, który mieści się w malowniczym parku krajobrazowym utrzymanym w stylu angielskim. Wybudowany w latach 1798 – 1799 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu Stanisława Zawadzkiego dla adiutanta i szefa kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta generała Augustyna Gorzeńskiego.
Od końca lat 90 XX wieku remontowany i odnowiony pałac z przeznaczeniem na muzeum, powraca do swojej świetności. Dzięki pracom konserwatorskim udało się odtworzyć pełną dekorację malarską obejmującą wszystkie pomieszczenia zarówno reprezentacyjne jak i mieszkalne pałacu. W wyniku przeprowadzonych badań i zakończonych prac konserwatorskich można dziś podziwiać niezwykły zespół malowideł z nieznanymi dotychczas dziełami Antoniego Smuglewicza.
Muzeum gromadzi również rozproszone i znajdujące się w prywatnych rękach materiały źródłowe dotyczące przede wszystkim dziejów dobrzyckiej rezydencji rodów ziemiańskich. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wizytą w bardziej współczesnym obiekcie, jakim jest wieża widokowa w Paprotni. Chętni i mniej zmęczeni uczestnicy wycieczki wspięli się po 105 stopniach na 18 metrową platformę widokową, z której podziwiali rozległy widok na okolicę wieży.
Organizatorką wycieczki była jak zawsze nasza koleżanka p. Teresa Fortuna, której serdecznie dziękujemy za ciekawy dobór zwiedzanych obiektów i świetną organizację wyprawy.
Szczególne podziękowania kierujemy również dla naszego kolegi p. Pawła Śliwińskiego, który przez cała trasę przejazdu dzielił się z nami swoją bogatą wiedzą przewodnicką i nie pominął żadnego obiektu na trasie przejazdu, by nie przekazać nam o nim ciekawych informacji.
GALERIA ZDJĘĆ
|
|
|