Koło Turystyczne
Notatka z wczasów w Rowach Drukuj

Decyzja o wypadzie nad morze zapała w ostatniej chwili,18-osobowa grupka zapaleńców wyjechała 24 maja na 5-dniowe wczasy. Właściciel Pensjonatu „U Marynarza” przywitał nas pysznym obiadkiem.

Wystrój pensjonatu adekwatny do nazwy cały po marynarsku, nawet pościel z motywami morskimi. Posiłki przygotowywał sam mistrz pan Wojciech, bardzo urozmaicone i pyszne.

Pogoda wiosenna, trochę słońca, trochę chmurek, dobra na długie spacery po plaży i Słowińskim Parku Narodowym. Jest on jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z dwóch parków nadmorskich. Został utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich ,my dotarliśmy do jeziora Gardno.

Podziwialiśmy różnorodność poszycia leśnego z bagnami, torfowiskami i wydmowymi pasami mierzei i unikalnymi w Europie wydmami ruchomymi.

Było pięknie i jak zwykle …....za krótko......wrócimy za rok.

 

Z pozdrowieniami Teresa Fortuna.

Włocławek 29 maja 2021r.

GALERIA ZDJĘĆ

 


 
MINIRELACJA Z WYCIECZKI „Tuchola i okolice” Drukuj

Ze względu na długość planowanej trasy z Włocławka wyruszyliśmy już o 730 i po przejechaniu około 180 km dotarliśmy  do Arboretum „Wirty”.  W wiosennej szacie wielkie wrażenie zrobiła na nas ogromna ilość i różnorodność gatunków rodzimych, jak i pochodzących z najodleglejszych zakątków świata.

Podczas przejazdu  do  Cmentarzyska w Odrach na własne oczy przekonaliśmy się, że w Borach Tucholskich rzeczywiście występują wilki – okazały basior przebiegł nam drogę! W lesie koło wsi Odry zwiedziliśmy tajemnicze kręgi kamienne,  jedno z najciekawszych stanowisk archeologicznych związanych z obecnością na naszych ziemiach skandynawskich Gotów i Gepidów. Tu, obok monumentalnych grobowców i kręgów oraz chronionych mchów i porostów, ma się znajdować miejsce szczególnego promieniowania.

Wizytę w Fojutowie rozpoczęliśmy od wspięcia się na wieżę widokową, z której roztacza się rozległy widok na okolicę. Znajduje się tutaj również  akwedukt - unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, ze skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych (Czerska Struga i Wielki Kanał Brdy).

Kolejnym punktem naszej wycieczki było miasto, które promuje się hasłem „Chojnice – naturalnie”. Rzeczywiście jest ono położone w malowniczym terenie, w pobliżu Parku Narodowego Bory Tucholskie, gdzie bliski kontakt z naturą jest gwarantowany. W samym mieście spacerowaliśmy po starówce w obrębie częściowo zachowanych murów miejskich oglądając Bramę Człuchowską, Bazylikę p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (XIV w.), barokowe kolegium pojezuickie oraz uroczy Rynek z ratuszem, fontanną i zabytkowymi kamieniczkami.

Tuchola, stolica Borów Tucholskich to miasto, które mogliśmy zwiedzić jedynie pobieżnie (brak czasu i nadciągający deszcz!). Udało nam się zobaczyć Rynek z ciekawą zabudową i fontanną (3 łabędzie), budynki Muzeum Borów Tucholskich i Dyrekcji Tucholskiego Parku Krajobrazowego oraz siedzibę renomowanego Technikum Leśnego.

W związku z zamknięciem  Rezerwatu „Cisy Staropolskie im. L. Wyczółkowskiego” we Wierzchlesie (niebezpieczeństwo spadających, suchych konarów) nie mogliśmy odwiedzić tego miejsca. Aby chociaż częściowo zrekompensować tę stratę przejechaliśmy przez Gościeradz z dworkiem L. Wyczółkowskiego oraz odwiedziliśmy jego grobowiec w pobliskim Wtelnie.

Po wyjątkowo długiej wycieczce (pokonaliśmy ponad 500 km!) wróciliśmy do Włocławka we wczesnych godzinach wieczornych.

Dziękując za wspólny wyjazd, serdecznie pozdrawiam!

Paweł Śliwiński

GALERIA ZDJĘĆ

 


 
Relacja z „Rajdu Niezapominajki” 2021 Drukuj

Tegoroczny „Rajd Niezapominajki”, odbył się 17-go maja 2021 r.. Organizatorką imprezy była kol. Teresa Fortuna (Koło Turystyczne WUTW), a opiekę merytoryczną zapewnił kwalifikowany przewodnik PTTK, pan Krzysztof Cieczkiewicz. Uczestnikami rajdu pieszego byli Słuchacze i Sympatycy WUTW, którzy stawili się w bardzo licznym gronie / zbiórka ul. Grodzka, przy krzyżu, godz. 11.50/. Porządek rajdu był następujący:

  1. Spacer duktami leśnymi (około 1 godz.) połączony z obserwacją drzewostanu, nacieszeniem się barwą wiosennej zieleni, zapachem lasu, śpiewem ptaków, widokiem kwitnących świerków, sosen, konwalii i poziomek…, oraz  poczuciem uspokajającej energii, płynącej prosto z natury. Wędrując słuchaliśmy opowieści przewodnika, bogatych w wiedzę i ciekawostki o otaczającym nas środowisku, a także prowadziliśmy miłe rozmowy z Koleżeństwem.
  2. Wzgórze Gotarda (najwyższe wzniesienie okolic Włocławka, 132,52 m n.p.m.) z fragmentami pozostałości budowli, pochodzących z XI w. (klasztor Benedyktynów, kościół św. Jana Chrzciciela i szpital–przytułek dla kalek i sierot). Przykre, ale po dotarciu do celu,… nie udało nam się odnaleźć żadnej tablicy informacyjnej o tym miejscu.
  3. Pomnik „Poległych Obrońców Wisły 1920 r.”, poświęcony żołnierzom W.P. (40-65 osób), którzy polegli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (14-19 sierpnia 1920 r.). Pierwotnie pomnik (odsłonięcie 15.12.1923 r.) miał kształt obelisku wykonanego z granitu, ze spiżowym orłem. Naprzeciw pomnika znajdowała się marmurowa płyta, z wyrytym na niej krzyżem. Pomnik ten został zniszczony przez Niemców (październik 1939 r.), a następnie odrestaurowany w oryginalnym kształcie (odsłonięcie 18 sierpnia 1990 r.). Jedynym ocalałym elementem pierwotnego pomnika, jest marmurowa płyta. Będąc w tym historycznym miejscu, czuliśmy klimat tamtych wydarzeń, a także łatwiej mogliśmy zrozumieć tragizm i bohaterstwo Obrońców. Znajdując się przy pomniku na tarasie, oglądaliśmy „zapierający dech” widok na Wisłę, most Rydza-Śmigłego i panoramę Włocławka. Piękna i słoneczna pogoda, dodała „uroku i krasy” naszemu miastu! Okazało się, że wielu spośród nas, było na Wzgórzu i przy Pomniku.. po raz pierwszy! Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy, a innych szczerze do tego zachęcamy, bo naprawdę warto!
  4. Odpoczynek i relaks przy ognisku: pieczenie i degustacja kiełbasek, śpiewanie biesiadnych piosenek i tańce do muzyki, w wykonaniu kol. Stasia Golasińkiego z zespołem. Było interesująco, smacznie, radośnie i zachęcająco.., do kolejnych spotkań ,w ciekawych miejscach i na łonie natury.

Składamy podziękowania w imieniu całej Grupy Rajdowej kol. T. Fortunie, panu Przewodnikowi oraz Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wspaniałej imprezy!

Mamy „cichą nadzieję”, na kolejny „grupowy wypad” w teren!

Do miłego!

„Natura uspokaja i pozwala przemyśleć, na czym tak naprawdę polega życie.”

/ Signe Johansen /

Zdjęcia: A. Kowalczyk, J. Wenski

Tekst: J. Piotrowska

GALERIA ZDJĘĆ

 


 
MINIRELACJA Z WYCIECZKI „Gniezno i okolice” 19.05.2021 Drukuj

Grupa 18 turystów pod przewodnictwem kol. Tereni Fortuny i opieką przewodnicką Pawła Śliwińskiego autokarem  kierowanym przez Pana Dawida  wyruszyła na zwiedzanie Gniezna i okolic. Pogoda, jak zwykle na naszych wyjazdach – wyśmienita!

Po sprawnym przejeździe, docieramy do Gniezna. Z wielką radością przyjmuje nas obsługa parkingu pod Wzgórzem Lecha informując, że jesteśmy pierwszym od 1,5 roku autokarem!

Przechodząc przez plac pod Archikatedrą podziwiamy jej monumentalną sylwetkę z wieżami (wys. 76 m), a przy zakupie biletów  wyposażeni zostajemy w niezbędne podczas grupowego zwiedzania słuchawki. Wizyta w podziemiach świątyni pozwoliła nam zapoznać się z historycznym procesem rozbudowy obiektu oraz złożenie hołdu pochowanym tutaj arcybiskupom i prymasom. Osobne wejście zaprowadziło nas do oryginalnych i niezwykle cennych Drzwi Gnieźnieńskich, które w 18 scenach ilustrują życie i męczeństwo św. Wojciecha Adalberta. Zwiedzanie wnętrza archikatedry trochę utrudniały intensywne prace restauratorskie, ale i tak mieliśmy okazję podziwiać konfesję i relikwiarz trumienny św. Wojciecha, jego tumbę (dawny grobowiec), 14 wspaniale wyposażonych kaplic, 2 zakrystie i łuk tęczowy z gotyckim krucyfiksem. Grupka chętnych wspięła się na taras widokowy, a pozostali spacerowali po Wzgórzu Lecha z pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w  Koszutach, gdzie zwiedziliśmy oryginalny dwór szlachecki w rozległym założeniu parkowym (ciekawy klomb w kształcie serca). Wnętrze dało nam wyobrażenie o poziomie i warunkach życia średniozamożnej szlachty.

W Kórniku, gdzie kończyliśmy naszą wędrówkę po Wielkopolsce, odwiedziliśmy najstarsze w Polsce Arboretum, część uczestników zwiedziła wspaniałe wnętrza zamku Działyńskich i Zamojskich, a wszyscy mieli okazję spaceru promenadą nad brzegiem Jeziora Kórnickiego z ławeczką urodzonej w tym mieście Wisławy Szymborskiej.

Powrót do Włocławka, z krótkim postojem przy Pomniku Bitwy pod Płowcami,  przed godz. 2000

 

Dziękując za wspólną wycieczkę,

pozdrawiamy i z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd!


Opracował: Paweł Śliwiński

Zdjęcia: Jan Wenski

GALERIA ZDJĘĆ

 


 

 
MINIRELACJA Z WYCIECZKI „Grudziądz i okolice” 11.05.2021 Drukuj

Pomimo obostrzeń pandemicznych, z zachowaniem rygorów sanitarnych, udało nam się wreszcie rozpocząć realizację ambitnego planu wycieczkowego. Grupa 16 turystów pod przewodnictwem kol. Tereni Fortuny i opieką przewodnicką Pawła Śliwińskiego autokarem „Martrans” kierowanym przez Pana Zbyszka  wyruszyła na zwiedzanie Grudziądza i okolic.

Po sprawnym przejeździe,  przerwanym na chwilę przez kontrolę Inspekcji Transportu Drogowego (wszystko było w należytym porządku!), spotykamy się przed bramą Cytadeli Grudziądzkiej z miejscowym przewodnikiem PTTK Panem Piotrem. Po dopełnieniu niezbędnych formalności umożliwiających wstęp na teren jednostki wojskowej mieliśmy możliwość spaceru po ogromnym obiekcie (prawie 40 hektarów!). Wędrówka wśród ogromnych budowli obronnych wraz ze zwiedzaniem labiryntu korytarzy objaśniana była przez Pana Piotra w wyjątkowo fachowy, ale i przystępny sposób. W podziemiach udało nam się spotkać odpoczywającego nietoperza – jest ich tutaj wyjątkowo dużo. W pobliżu cytadeli odwiedziliśmy Cmentarz Garnizonowy z często zabytkowymi nagrobkami i symbolicznym pomnikiem poległych w Wojnie 1920-1921.

Zwiedzanie  GRUDZIĄDZA rozpoczęliśmy od spaceru alejkami maleńkiego, ale urokliwego Ogrodu Botanicznego nad Kanałem Trynka. Po przejeździe przez centrum miasta z często ciekawą secesyjną zabudową parkujemy pod  starówką grudziądzką. W niespiesznym tempie, ale trochę zmęczeni (upał i strome podejścia!) poznajemy główne atrakcje miasta z zabytkowymi spichrzami, rzeźbą ułana i dziewczyny, Ratuszem,  wzgórzem zamkowym (chętni wspięli się na odbudowaną wieżę „Klimek”) oraz kościołem p.w. św. Mikołaja. Na Rynku z ławeczką M. Kopernika pożegnaliśmy sympatycznego przewodnika i mieliśmy możliwość krótkiego odpoczynku.

O 1530 przez most kolejowo-drogowy (11 przęseł), na którym w wypadku samochodowym zginął Bronisław Malinowski ruszamy na lewy brzeg Wisły, aby dotrzeć do NOWEGO, gdzie wybitny lekkoatleta przyszedł na świat – podjechaliśmy do Ośrodka Zdrowia z umieszczoną na jego ścianie pamiątkową tablicą. W samym, liczącym około 6 tys. mieszkańców miasteczku, zobaczyliśmy zniszczony mocno przez pożar oryginalny wiatrak tzw. „holender”, zwiedziliśmy wśród częściowo zachowanych murów miejskich Kościół p.w. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, podeszliśmy pod remontowane skrzydło zamku pokrzyżackiego (obecnie Centrum Kultury) i pofranciszkański kompleks klasztorny z kościołem p.w. Maksymiliana Marii Kolbego. Bardzo miłe wrażenie zrobił na nas urokliwy Ryneczek z fontanną i ciekawymi kamienicami.

W drodze powrotnej przejechaliśmy przez Warlubie (tutaj B. Malinowski chodził do szkoły), a w pobliskim BĄKOWIE – kociewskiej wsi, gnieździe rodowym Hutten - Czapskich herbu Leliwa, dzięki uprzejmości Dyrekcji Domu Dziecka, mogliśmy  pospacerować po zabytkowym zespole pałacowo – parkowym. W miejscowości znajduje się również zabytkowa aleja dębowa z pomnikami przyrody - najcenniejszy dąb szypułkowy „Jan Kazimierz” (jeden z najstarszych w Polsce, obwód 942 cm).

 

Powrót do Włocławka przed godz. 2000

Dziękując za wspólną wycieczkę,

pozdrawiamy i z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd!

Opracował

P. Śliwiński

 

GALERIA ZDJĘĆ

 


 
Zapraszamy na wycieczkę po ziemi łowickiej Drukuj

 

 

Wyjazd  10  czerwca  2021r. godz 8,oo  przystanek AUTO-TUR.

Organizator :  Koło Turystyczne „SENIOR” przy WUTW.

Trasa:

Sanniki - dwór, w którym wakacje (1828 r.) spędził F. Chopin.

Kiernozia - miejsce urodzenia Marii Walewskiej, spoczywa w tutejszym kościele

Nieborów - założenie parkowo-pałacowe

Maurzyce - pierwszy na świecie spawany most

Oporów - pałacyk z muzeum wnętrz

Koszt :  85 ,oo zł. opłata pobierana będzie w  autokarze.

W  cenie:p rzejazd, ubezpieczenie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, obsługa przewodnicko-pilocka   Paweł Śliwiński.

Zapisy  telefonicznie: 602473334 należy  podać pesel lub datę urodzenia.

 


 
Komunikaty Kola Turystycznego ! Drukuj

 

1. Wycieczka po  Ziemi  Wielkopolskiej odbędzie  się   19  maja 2021r.
2. Wycieczka do Tucholi i  okolic                               29  maja  2021r.
3. Wycieczka po  Ziemi Łowickiej /program poniżej/    10  czerwca 2021r.

Organizatorzy serdecznie zapraszają ......są jeszcze wolne miejsca.


Do zobaczenia na przepięknych polskich szlakach...jeszcze tyle jest przed nami do zwiedzania.

Teresa Fortuna

 


 
Zapraszamy na RAJD NIEZAPOMINAJKI !!! Drukuj

 

17  maja 2021r.  Godz.11,5o

Zbiórka ul. Grodzka_przystanek autobusu linii numer „1”  przy krzyżu  /Jałowcowa/.

Trasa: dukty  leśne na  Zawiślu, wzgórze św.Gotarda, pomnik Obrońców Wisły  1920r.,taras widokowy.

Na  zakończenie  ognisko z  kiełbaskami/pieczywo, picie i  przystawki  we własnym  zakresie/.

Rajd  poprowadzi  przewodnik PTTK Krzysztof  Cieczkiewicz.

 

Koszt uczestnictwa  5,oo, wpłaty podczas rajdu.

Zapisy do  14.05   telefonicznie  nr.tel. 602473334.

 


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 22