Regionalny Program Aktywności Fizycznej Seniorów
Ponownie aktywni Drukuj

Od października grupa Studentów Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęła czwartą edycję Regionalnego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów, koordynowanego przez dr Gabryela Chęsego z Wojewódzkiej Poradni Sportowo-Lekarskiej w Bydgoszczy. Koszty, związane z realizacja programu, pokrywa Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta Włocławek.

W czerwcu przeprowadzone były badania kwalifikacyjne, które z grona 80 osób zakwalifikowały do ćwiczeń grupę 64-osobową.

Zajęcia prowadzone są w czterech grupach - dwie grupy w Liceum Ziemi Kujawskiej i dwie grupy w Zespole Szkół Ekonomicznym. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu i będą trwały do grudnia. Po zakończeniu programu wszyscy uczestnicy poddani będą badaniom kontrolnym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które mogą zaświadczyć o celowości uczestnictwa w takich programach.

 
Aktywni przez całe życie Drukuj

Autor: Nuta

28 września 2009 o godzinie 14, w gmachu Liceum Ziemi Kujawskiej 80 osobowa grupa studentów Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w badaniach kwalifikacyjnych Regionalnego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów. Program ten jest realizowany przez Collegium Medium im. L. Rydygiera w Bydgoszczy oraz Wojewódzką Przychodnię Sportowo-Lekarską w Bydgoszczy, finansowany zaś przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i Urząd Miasta Włocławek.

Taki program prowadzony był również w roku ubiegłym i jego uczestniczki jednym głosem stwierdziły, że to coś fantastycznego.

Po badaniach lekarskich, które obejmowały badanie ogólnolekarskie, EKG, pomiar ciśnienia, podstawowe badania antropometryczne oraz ocenę sprawności fizycznej, do programu zakwalifikowano 60 osób. Na pierwszym naszym spotkaniu organizacyjnym 5 października nastąpił podział na cztery grupy po 15 osób. Dwie grupy mają zajęcia w LZK, zaś dwie pozostałe w Technikum Ekonomicznym. Spotykamy się trzy razy w tygodniu: w poniedziałek, środę i czwartek - to LZK, w wtorek, czwartek i piątek - to Ekonomik.

Zajęcia prowadzone przez panią Jolę zmuszają nasze zastałe mięśnie do ciężkiej pracy. Choć czasami ciężko jest z ich wykonaniem, pani Jola pociesza, że po zakończeniu programu będziemy bardziej rozciągnięte i bardziej sprawne. Czas na zajęciach biegnie bardzo szybko. Każdej z nas wydaje się,że dopiero zaczęłyśmy zajęcia. a tu już słyszymy: „Do zobaczenia, dziękuję”.
Warto było zakwalifikować się do zespołu.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Zdjęcie 3 Zdjęcie 4

 

 

Autor: Lidia Szymanowska

Od października 2009 roku rozpoczęłyśmy ćwiczenia w ramach Regionalnego programu Aktywności Seniorów, które trwały do grudnia 2009 roku.

Ćwiczenia gimnastyczne prowadziła z nami przemiła pani Jola. Mimo intensywnych ćwiczeń czas mijał szybko i przyjemnie. Ćwiczyłyśmy trzy razy w tygodniu, to jest w poniedziałki, środy i czwartki.

Aby zakwalifikować się do przedmiotowych ćwiczeń, trzeba było „przebrnąć” przez szereg testów sprawnościowych i poddać się dokładnym badaniom lekarskim. Identyczne testy i badania lekarskie przeprowadzone były również po zakończeniu ćwiczeń, w styczniu 2010 roku.

Ponieważ doszłyśmy do wniosku, że dla nas Seniorek aktywność ruchowa ma zbawienny wpływ, „zasmakowałyśmy” w tego rodzaju ćwiczeniach i od lutego b.r.- już we własnym zakresie, kontynuujemy intensywne ćwiczenia gimnastyczne pod okiem naszej Pani Joli. A załączone zdjęcia niech świadczą o naszej kondycji i zadowoleniu.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Zdjęcie 3 Zdjęcie 4
 
Zdrowo i wesoło Drukuj
Autor: Anna Żeglicz   

6 października 2008 roku 40-osobowa grupa Studentów Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w badaniach kwalifikacyjnych Regionalnego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów. Program jest realizowany przez Collegium Medium im. L. Rydygiera w Bydgoszczy oraz Wojewódzką Przychodnię Sportowo - Lekarską w Bydgoszczy. Finansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i Urząd Miasta Włocławek. Celem Programu jest poprawa sprawności fizycznej Seniorów i wykształcenie nawyków systematycznych ćwiczeń fizycznych. Program koordynowany jest przez dr Gabryela Chęsego z Wojewódzkiej Przychodni Sportowo - Lekarskiej w Bydgoszczy. Badania lekarskie obejmowały: badanie ogólnolekarski, badanie EKG, pomiar ciśnienia, podstawowe badania antropometryczne oraz ocenę sprawności fizycznej. Do programu zakwalifikowało się 30 kobiet i 1 mężczyzna. Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach ćwiczeniowych 3 razy w tygodniu. Po zakończeniu programu uczestnicy zostaną poddani badaniom kontrolnym.

Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości.

Regionalny Program Aktywności Fizycznej Seniorów Regionalny Program Aktywności Fizycznej Seniorów