Nordic Walking

nordic walking

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami.

Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas  zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Po intensywnych ćwiczeniach podczas takich spacerów, jesteśmy w stanie z większą łatwością, wchodzić na wzgórza, a co najważniejsze Nordic Walking pozwala spalać nieco więcej kalorii niż podczas chodzenia.

Kije do Nordic Walking mają bardzo wiele zalet, między innymi odciążają stawy, które zwłaszcza u osób starszych mogą być nadwyrężone i schorowane. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to nie mylić kijków do Nordic Walking z kijami trekkingowymi. Czasami dochodzi do takich pomyłek gdyż sprzedawcy często nie informują klienta o dosyć zasadniczych różnicach między wyposażeniem trekkingowym a marszowym.

Chodzić z kijami można w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, tak nad morzem jak i w górach. Poleca się rozpoczynać przygodę z Nordic Walking pod okiem instruktora. Taka osoba pomoże dobrać kije i nauczy przyjmować prawidłową postawę podczas chodzenia, ważna jest też sama technika chodzenia.

Główne zalety Nordic Walking to ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienie całego organizmu.

Podczas wbijania kijków pracują mięśnie kończyn górnych i dolnych, również kręgosłup czerpie wiele korzyści z tego rodzaju aktywności. Ponieważ maszerując z kijkami odciążamy stawy, także osoby z nadwagą mogą trenować Nordic Walking bez obawy, wystąpienia jakichkolwiek poważnych kontuzji. Ogromną zaletą chodzenia z kijami jest to, że można spalać o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru czy nawet biegu. Kije pomagają utrzymać prawidłową postawę organizmu, kręgosłup nie ulega skrzywieniom a osoba ćwicząca nie musi obawiać się o stabilność podczas marszu na nierównym terenie.

Nordic Walking poleca się jako doskonałą formę rehabilitacji. Badania specjalistyczne potwierdziły, że mózg staje się aktywniejszy poprzez dostarczenie większej dawki tlenu. Mimo, iż zapoznanie się z poprawną techniką chodu nie jest zbyt proste i wymaga cierpliwości posiada bardzo dużo niezaprzeczalnych zalet i daje wiele korzyści. Jest to dobry trening dla osób aktywnie uprawiających sporty zimowe, zwłaszcza bieg na nartach. Wiosną, latem czy wczesną jesienią, kiedy nie ma warunków do jazdy na nartach można trenować Nordic Walking i podtrzymywać doskonałą formę w oczekiwaniu na sezon zimowy. Dzięki takim treningom można uniknąć kontuzji narciarskich z powodu nieodpowiedniego przygotowania.

Ćwiczenie całego ciała to możliwość jaką daje marsz z kijkami, żadne inne ćwiczenia nam tego nie zapewnią nawet na siłowni po kolei ćwiczymy poszczególne partie ciała. Trening zapewnia się zarówno nogom, biodrom, rękom, barkom jak i ramionom oraz mięśniom klatki piersiowej.