Relacja z wyjazdu do Obór i Szafarni Drukuj

W sobotę 26.03.2022 r. odbył się autokarowy wyjazd, Braci Studenckiej /30 osób/ z WUTW, do Obór i Szafarni. Wycieczkę zorganizowała kol. Teresa Fortuna, z Koła Turystycznego „Senior”. Mimo niesprzyjającej pogody /zimno i szaro, jak na wiosnę?!/, wyjechaliśmy o godz. 12:00 z Włocławka i po godzinie jazdy, dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach,.. na Wieczernik Królowej Pokoju /odbywa się tutaj od 22-go maja 1999 r./. W każdą sobotę od 23 lat, w Oborskim Sanktuarium gromadzą się pielgrzymi z całej Polski, aby uczestniczyć w spotkaniu modlitewno-ewangelizacyjnym, prowadzonym przez Ojców Karmelitów. Świątynia ta istnieje od 1605 r. i na przestrzeni wieków była spalona, odbudowywana i rozbudowywana. Oficjalnie jej budowę zakończono 07.05.1753 r. Pielgrzymi przyjeżdżający do Obór, pragną wzbogacić swoją duchowość i powierzyć różne cierpienia, prośby, czy trudne sprawy.., słynącej niezwykłymi łaskami Cudownej Oborskiej Piecie. Wieczernik tego dnia poświęcony był, modlitwom o pokój i pojednanie na wschodzie Europy, a zakończył się o godz. 15:40. Atmosferę i nastrój modlitewny, w licznej grupie pielgrzymów z różnych stron kraju ,zapamiętamy na długo! Przebywając w Świątyni, szczególną uwagę zwróciliśmy, na bogato zdobiony ołtarz główny  /Pieta/, kaplicę Opatrzności , organy i chór. Na zewnątrz przeszliśmy zobaczyć stacje Drogi Krzyżowej w plenerze, Kaplicę Pamięci, całoroczną Szopkę Bożonarodzeniową, Grotę Eliasza i miejscowy cmentarz.

Ze wsi Obory, przejechaliśmy do Ośrodka Chopinowskiego w pobliskiej Szafarni, na koncert muzyki klasycznej. Dawniej był to majątek państwa Dziewanowskich, u których w latach 1824-1825, wakacje spędzał Fryderyk Chopin. Celem przyjazdów była przyjaźń z synem właścicieli majątku – Dominikiem, oraz podreperowanie wątłego zdrowia. Młody Chopin goszcząc w Szafarni, przebywał dużo na świeżym powietrzu, pił wywary ziołowe, przyjmował zalecone leki, uczył się jeździć konno, rysował, a szczególnie interesował się miejscową muzyką. Wraz z przyjacielem, lubił robić wypady do pobliskich miejscowości: Ugoszcz, Gulbiny, Obory… . Publikował także informacje, o różnych wydarzeniach w okolicy i swoje wspomnienia, w lokalnej gazecie „Kurier Szafarski”/zachowały się 4 egzemplarze tej gazety/. Pobyt Fryderyka na Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej zaowocował napisaniem przez niego wielu utworów, wzorowanych na miejscowej muzyce. Jako 14-letni chłopiec zaimprowizował 15.08.1824 r. stworzoną przez siebie kompozycję: Mazurek a-moll op. 17, nr.4, tzw. „Żydek”. W oczekiwaniu na rozpoczęcie koncertu zapoznaliśmy się z Ośrodkiem i jego otoczeniem. Mieliśmy okazję pospacerować alejkami pięknego parku, podziwiać porośnięte bluszczem dorodne drzewa, jeziorko w kształcie fortepianu a także już kwitnące wiosenne kwiaty. Koncert rozpoczął się o godz. 17:00 w pięknej, pałacowej Sali – Szafarskiej Scenie Młodych ,a pianistą był Krzysztof Skrobała /rocznik 2003/, maturzysta z Poznania. W programie koncertu, wysłuchaliśmy utworów J.S. Bacha, L. Beethovena, G. Gershwin i F. Chopina. Byliśmy zachwyceni młodym pianistą, ze względu na Jego talent, urodę, skromność i pracowitość. Pobyt w Szafarni dostarczył nam wielu wspaniałych przeżyć! Z wielką przyjemnością ,chcielibyśmy tutaj powrócić.., jeszcze nie jeden raz…!!!

Po koncercie przyjechaliśmy do Włocławka o godz. 19:30.

Dziękujemy za zorganizowanie udanej wyprawy, kol. Teresie Fortunie i panu kierowcy Dawidowi Matusia za bezpieczną i miłą podróż.

Tekst: Jadwiga Piotrowska,

Zdjęcia: Jan Wenski