Notatka z wycieczki „Pograniczem trzech województw” Drukuj
Autor: Teresa Fortuna   

We wtorek 16 kwietnia 2013 roku, piękny słoneczny dzień, sympatycy krajoznawstwa penetrowali trzy województwa. Wyruszyli z naszego kujawsko-pomorskiego.

W wielkopolskim zatrzymali się w Przedczu, gdzie nad Jeziorem Przedeckim piętrzy się spore wzniesienie, zwieńczone neogotyckim gmachem - pozostałością średniowiecznego zamku, wybudowanego na zlecenie Kazimierza III Wielkiego. Obecnie funkcjonuje w nim Miejski Dom Kultury.

Z Przedcza do Kłodawy, a w niej zwiedziliśmy największą czynną kopalnię soli kamiennej w kraju. Pokłady soli znajdują się w tym rejonie na długości 63 km, szerokość dochodzi do 4 km. Obecnie prace górnicze prowadzone są na głębokości 750 m. Trasa turystyczna jest na poziomie 600 m pod ziemią i jest najgłębszą na świecie. Najstarsza część kopalni w 2007 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Zaopatrzeni w sól kłodawską jedziemy do Uniejowa (woj. Łódzkie). Zwolennicy kąpieli idą do Kompleksu Termalno-Basenowego, położonego u podnóża XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupstwa Gnieźnieńskiego. Pozostali z przewodnikiem Kazikiem zwiedzają zabytki miasta.

Wyjazd o godzinie 16-tej do Świnic Warckich, gdzie przejmuje nas siostra ze Zgromadzenia Sióstr MBM, oprowadza po miejscach, w których żyła Helena Kowalska - obecna Św. Faustyna.

Zaopatrzeni w pamiątki wracamy, żeby było ciekawiej przez Brdów, Brześć Kujawski, Wieniec do Włocławka. Zapraszamy do udziału w następnych wypadach.

Fotorelacja z wycieczki dostępna jest w galerii zdjęć.