Notatka z wyjazdu do Gdyni na musical „Lalka”. Drukuj

W dniu 09.10.2022 r. /niedziela/, 20-osobowa grupa Studentów i Sympatyków WUTW wybrała się do Teatru Muzycznego w Gdyni, na musical „Lalka” /na motywach powieści B. Prusa/. Wyjazd zorganizowała kol. Teresa Fortuna /Koło Turystyczne „Senior”/. Z Włocławka wyruszyliśmy o godz. 10:30,   Podróż minęła nam szybko /autostrada!/  i na parkingu przy Teatrze byliśmy o godz. 13:30. Gdynia powitała nas jesienną, słoneczną pogodą. Czas wolny do godz. 16:30, każdy z nas realizował w/g własnego pomysłu. Głównie były to spacery po Skwerze Kościuszki i Nadbrzeżu Basenu Prezydenta, gdzie zacumowane są statki: „Dar Pomorza”, „Dar Młodzieży” i okręt „Błyskawica”. Wielu z nas w tym czasie, udało się na posiłek obiadowy do „Kwadransa” i „Róży Wiatrów”.

Część z nas odwiedziła Kościół p.w. N.M.P. Królowej Polski i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, znajdujące się w pobliżu Teatru. Po otrzymaniu biletów, zajęliśmy miejsca na widowni, balkon II „Scena Duża” /1070 miejsc/. Był komplet widzów! Spektakl rozpoczął się punktualnie o godz. 17:00 i trwał do godz. 20:30, z jedną krótką przerwą. Musical wyreżyserował p. Wojciech Kościelniak z udziałem licznej grupy aktorów, baletu, orkiestry i z wykorzystaniem sceny obrotowej, gry świateł i innych efektów wizualno-akustycznych. W rolę głównych bohaterów, wcielili się aktorzy Renia Gosławska /Izabela Łęcka/ i Rafał Ostrowski /Stanisław Wokulski/, wokół których koncentrowało się przedstawienie, ukazujące świat snobizmu i życie elity towarzyskiej, w XIX-wiecznej Warszawie.

Zaprezentowana forma adaptacji dzieła budzi ogromne uznanie, pomimo odejścia od tradycyjnych sposobów realizacji sztuki… /białe, papierowe twarze, obnażone postacie kobiet, obracające się marionetki, baletnica-lalka, drabina, zwisające liny, skrzynie drewniane zamiast mebli…/ oraz przez wykorzystanie ciekawej choreografii i oprawy muzycznej. Na zakończenie spektakl został nagrodzony przez widzów gromkimi brawami i owacjami na stojąco! Każdy z nas mógł sobie przypomnieć treść lektury szkolnej przedstawionej w formie musicalu i doznać nowych emocjonujących wrażeń, które na długo zachowa w swojej pamięci.

Do Włocławka wróciliśmy przed północą, zgodnie z planem. Z wdzięcznością dziękujemy za zorganizowany wyjazd i prosimy o następne!!

 

Tekst: Jadwiga Piotrowska.

Zdjęcia: Piotr Grochowalski.