Sprawozdanie z działalności Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2011/2012 Drukuj

Udział w zajęciach w pierwszym semestrze potwierdziło 379 osób, w drugim semestrze 325 osób. Studenci uczestniczyli w formach odpłatnych i bezpłatnych.

Do form bezpłatnych należały:

  • wykłady, koło brydżowe,
  • koło szachowe,
  • koło turystyczne,
  • koło astronomiczne,
  • koło genealogiczne,
  • warsztaty zespołu wokalnego i grupy słowno-muzycznej.

Do form odpłatnych należały:

  • lektoraty z języka: angielskiego, niemieckiego na poziomie podstawowym i zaawansowanym,
  • kursy komputerowe z zakresu technologii informatycznej i grafiki komputerowej,
  • aerobik i kurs tańca prowadzone pod kątem rehabilitacji przy muzyce,
  • zajęcia na włocławskiej pływalni w Zespole Szkół Elektrycznych,
  • zajęcia z Tai Chi,
  • warsztaty złotej pamięci,
  • koło fotograficzne.

Zasadniczym celem Uniwersytetu było promowanie aktywnego trybu życia osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Studenci uczestniczyli w kursach i kołach, prowadzonych w salach lekcyjnych i pracowniach komputerowych Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 we Włocławku.

Dla studentów WUTW w semestrze zimowym przeprowadzono 18 wykładów, w semestrze letnim 21.

Wpłaty, dokonane przez słuchaczy, zostały przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów, związanych z przygotowaniem i zakupem materiałów na ćwiczenia, oprawę i organizację uroczystości WUTW, zakup indeksów, materiałów biurowych, oraz wynagrodzenia dla prowadzących zajęcia i wykłady.

W czerwcu 2011 roku w gmachu Liceum Ziemi Kujawskiej 80-osobowa grupa studentów Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w badaniach kwalifikacyjnych Regionalnego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów. Program ten był realizowany przez Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy oraz Wojewódzką Przychodnię Sportowo-Lekarską w Bydgoszczy, finansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i Urząd Miasta Włocławek. Po badaniach kwalifikacyjnych do zajęć została dopuszczona grupa 72 osób. Zajęcia odbywały się w czterech grupach. Dwie grupy ćwiczyły w LZK, dwie w Zespole Szkół Ekonomicznych. Zajęcia trwały od września do grudnia trzy razy w tygodniu.

Grupa uczestniczek programu 8 listopada 2011 roku brała udział w III Regionalnym Turnieju Seniora we Włocławku, zajmując pierwsze miejsce.

20 marca 2012 roku studenci WUTW uczestniczyli w pierwszym Kiermaszu Wielkanocnym, organizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 we Włocławku. Spotkanie rozpoczęła prelekcja pani Doroty Kalinowskiej z Muzeum Etnograficznego we Włocławku „Obrzędy wielkanocne”. Studentki z Koła PTTK „SENIOR” upiekły regionalne BYNCE, serwowane z cukrem pudrem i domowymi powidłami.
Podczas kiermaszu swoje prace prezentowały studentki WUTW, można było zapoznać się z produktami Pasieki „Gawin” i Piekarni Osiedlowej „Południe”.

10 kwietnia 2012 roku studenci WUTW uczestniczyli we Włocławskim spotkaniu rekreacyjno-sportowym, organizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 we Włocławku oraz Wydział Promocji Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Włocławek. Celem spotkania rekreacyjno-sportowego było propagowanie aktywności fizycznej wśród seniorów oraz popularyzacja idei Światowego Dnia Zdrowia 2012 „Starzenie się i zdrowie”.

Aktywnie działała Rada Studentów WUTW. W spotkaniach rady uczestniczyli przedstawiciele większości grup. W październiku zostały przeprowadzone wybory do Zarządu Rady Studentów. Kadencja Zarządu trwa dwa lata.

1. Turystyka

Członkowie koła turystycznego aktywnie uczestniczyli w rajdach rowerowych i pieszych oraz wycieczkach autokarowych, organizowanych przez PTTK Odział we Włocławku, oraz w formach, organizowanych przez Koło Turystyczne PTTK „SENIOR” WUTW. Prezesem Koła jest pani Teresa Fortuna. Działalność Koła „SENIOR” jest adresowana do wszystkich słuchaczy WUTW. Zarząd Koła spotykał się 2 razy w miesiącu na naradach roboczych, na których omawiane były przygotowania do organizowanych przez Koło rajdów pieszych, wycieczek autokarowych, prelekcji itp. Zostały zorganizowane wycieczki m.in. do Warszawy, rajd „Barwy jesieni”, „Pod parasolem”, piknik w pasiece „Gawin”, rajd „Niezapominajki”, rajd „Szlakiem Papieskim”, wycieczki „Ku morzu”, „Kujawskimi opłotkami”, „Pograniczem kujawsko-mazowieckim” i „Wybrane miasta zachodniej części Polski”.

2. Grupa wokalna

Aktywnie działa grupa wokalna, jej przedstawiciele zapewnili oprawę muzyczną uroczystości: inauguracji roku akademickiego, spotkania opłatkowego. Opiekunem artystycznym Koła jest pan Marian Szczepański. Nowością w działaniach grupy wokalnej były występy we włocławskich przedszkolach. Nasza grupa prezentowała się podczas Dni Włocławka.

3. Grupa Venusto

Od stycznia działała grupa słowno muzyczna „Venusto” czyli piękne i powabne. Studentki zaprezentowały swoje umiejętności podczas Dni Włocławka, spotkania wielkanocnego oraz zawodów, organizowanych przez CKU nr 1 oraz Urząd Miasta Włocławek. Swoim talentem podzieliły się z pensjonariuszami domu pomocy społecznej przy ulicy Nowomiejskiej.

4. Koło Genealogiczne

Od października działało koło genealogiczne, jego członkowie mieli zajęcia w bibliotece CKU nr 1 oraz włocławskich archiwach. Opiekunem koła jest pani Izabela Drozd. Członkowie kola zrealizowali projekt finansowany ze środków Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” pt. „Zagubione ślady ewangelików we Włocławku i okolicy”

Opiekunami koła: turystycznego, brydżowego, szachowego, genealogicznego i astronomicznego, są słuchacze WUTW.

5. Ilość grup zaplanowanych w roku akademickim 2011/2012

Koła i kursy Liczba grup
Semestr I Semestr II
Informatyka 6 6
Kurs języka niemieckiego 2 2
Kurs języka angielskiego 4 4
Kurs języka włoskiego 2 2
Kurs tańca towarzyskiego 2 2
Aerobik 1 1
Tai Chi 2 2
Basen 1 1
Warsztaty Złotej Pamięci - 1
20 21

Sprawozdanie przygotowała Anna Żeglicz