Andrzejki 2013 Drukuj

To już ostatnie dni listopada. Za oknami szaro - buro, za kilka tygodni Święta Bożego Narodzenia. Studenci Włocławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, nie przejmując się pogodą, 28 listopada 2013 roku spotkali się w „Astorii” na tradycyjnych „Andrzejkach”.

Pierwsze wzmianki o wróżbach andrzejkowych, które odbywały się w wigilię imienin św. Andrzeja, pojawiły się w 1955 roku. Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego i oznacza siłę i odwagę. Gdy powstawała tradycja wróżb, w wieczór poprzedzający imieniny Andrzeja, spotykały się tylko panny, których celem było poznanie przepowiedni dotyczących kandydata na męża. Kobiety zamężne nie brały udziału w wróżbach, one o swoich mężach już wszystko wiedziały, kawalerowie zaś wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień imienin św. Katarzyny męczennicy.

Najbardziej lubianą wróżbą jest lanie wosku, do którego wykorzystany jest stary klucz, ciekły wosk i miska z wodą. Kształt wylanego wosku odczytywała nam nasza cyganka, niestety w tym roku nie mogła być razem z nami. Wiele osób było jej nieobecnością niepocieszonych, ponieważ zeszłoroczne wróżby przez nią przekazane sprawdziły się, myśleli, że i w tym roku poznają swoje przeznaczenie. I tak przy świetnej muzyce, dobrych humorach, wróżbach i konkursach, upłynął nam ten magiczny wieczór andrzejkowy.

Fotorelacja dostępna jest w galerii zdjęć.